021-66476942
parsiancredit@gmail.com

آنچه درباره مبل باید بدانید

آنچه درباره مبل باید بدانید

مبلمان

همانطور که به همراه نداشتن یک روز گوشی، برای خیلی از ما آدمها کار سختی است، تصور خانه های  امروزی هم، بدون داشتن مبلمان سخت به نظر میرسد.خانه هایمان در عصر جدید نسبت به خانه های پدری، دچار تحولات اساسی شده است، بطوری که شاید نسل یک دهه قبل تر، نتوانند خانه بدون مبلمان را به خاطر بیاورند.

امروزه همه مردم در هر سطح از وضع اقتصادی  و با هر درآمدی که باشند، سعی می کند که حتماً در منازل خود از مبلمان استفاده کنند. قشر ضعیف تر خرید با قیمت پایین تر و قشر مرفه با قیمت بالاتر. به هر حال یکی از نیازهای جامعه امروزی تهیه مبلمان برای منازل است. پس چه بهتر که با توجه به هزینه ای که در نظر گرفته شده بهترین انتخاب را داشته باشیم.

مهمترین مکان برای نشستن در کنار کانون گرم خانواده، اتاق پذیرایی یا نشیمن است، که لزماً می بایست با یک سری وسایل راحت و مطمئن، این کانون گرم را در کمال آرامش و آسایش در کنار هم نگه داشت.

یکی از بهترین گزینه ها، انتخاب مبلمان راحتی برای اتاق نشیمن است . مبل راحتی تنها و مهم ترین عنصر محل نشستن در خانه می باشد که بیشتر لحظه هایمان، در خانه را روی آنها می گذرانیم و اگر دوست شان

نداشته باشیم یا با سلیقه ما جور نباشند و موقع نشستن روی آنها احساس رضایت نداشته باشیم، خانمان یک خانه دوست داشتنی نخواهد بود.

امروزه با کوچک و محدود شدن فضای خانه ها، در خرید وسایل منزل تغییراتی ایجاد شده است، تا شما بتوانید از حداکثر فضای داخلی منزل خود استفاده کنید.پس اگر برای حل این مشکل در فکر خرید یک مبلمان جدید و راحت هستید و یا می خواهید بخشی از مبلمان منزلتان را تغییر دهید، به نکات این راهنمای خرید دقت کنید تا در انتخاب دچار مشکل نشوید و بهترین انتخاب را داشته باشید، تا به این زودی ها مجبور نشوید مبلمان منزلتان را عوض کنید.

مبلمان تازه و جدید می تواند حس و حال خانه شما را عوض کند و به فضای اتاق شما، رنگ و بوی تازه ای ببخشد. البته خرید مبلمان خیلی کار ساده ای نیست و شما قبل از خرید باید به نکات مهمی به غیر از راحتی مبلمان توجه کنید که بعدها از انتخاب خود پشیمان نشوید.

با توجه به رقابت بین تولید کنندگان بازار مبل، هر کدام سعی می کنند که کالای بهتر، با کیفیت تر و ارزانتری را در اختیار مشتری قرار دهند، که در این حین شما خودتان می بایست بهترین گزینه را با بودجه ای که در نظر دارید انتخاب نمایید.

سایز و اندازه مبلمان

یکی از نکات اولیه و کلیدی در انتخاب مبل موضوع سایز آن است ،که باید متناسب با اندازه و فضای داخلی منزل و جایی که قرار است به آن اختصاص دهیم باشد.این موضوع آنقدر مهم است که اگر موقع خرید فراموش کنید حتماً گرفتار خواهید شد.اگر منزل شما کوچک است و فضای کمی را در اختیار دارید باید به این موضوع توجه بیشتری داشته باشید.همه شما می دانید که مبل هایی که بزرگ هستند و فضای زیادی را اشغال می کنند،  برای منازلی که فضاهای نشیمن یا پذیرایی بزرگ تری دارند مناسب است و مبل هایی که کوچک و جم و جورتر هستند برای خانهای کوچک (که در این میان از مبلمان تختخوابشو هم می توان استفاده کرد) مناسب ترند.حتماً درب وردی ساختمان را در نظر داشته باشید و مبلی را بخرید که به راحتی بتوانید آن را از درب و یا راهروی منزلتان به داخل منتقل کنید.

کارایی مبل ها

 موضوع بعدی کارایی مبل هاست، قبل از انتخاب محصول حتماً باید مد نظر داشته باشید که قرار است این مبلمان را در کدام فضای خانه یا محل کارتان استفاده کنید، در اتاق نشیمن، پذیرایی،  اتاق کار یا مطالعه که مسلماً در شکل و جنس و رنگی که می خواهید موقع مطالعه یا تماشای تلوزیون استفاده کنید، نسبت به مبلی که قرار است در اتاق پذیرایی استفاده شود متفاوت خواهد بود. هنگام خرید باید حتماً مبلمان را تست کنید، یعنی روی مبل نشسته و فنرهای آن و اجزای ساخته شده مبل را تست نمایید. فنرهای مبل نباید آنقدر سفت باشد که چوب و فنر زیر آن را حس کنید و نه آنقدر نرم که حالت بدنتان را به خود بگیرد. فضای پشت مبل نباید تو خالی باشد. حواستان به روکش های مبل ها باشد و از روکش های با جنس عالی و مرغوب که زود خراب نمی شود استفاده کنید.

مبلمان را می توانید با رنگ دیوار پشتشان و یا رنگ پرده ها و یا رنگ فرش ها ست کنید.

لازم نیست خانه تان یک رنگ باشد، پس می توان در انتخاب رنگ و نوع پارچه مبلی خلاقیت به خرج دهید. شما می توانید قبل از خرید در باره هماهنگی رنگ ها با هم کمی مطالعه کنید، تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

دسته بندی مبلمان

مبل ها بر اساس ساختار به سه دسته تقسیم می شوند:

مبل استیل یا سلطنتی

مبل نیمه استیل ( که هم راحتی است و هم چوب استیل در آن به کار رفته است)

مبل تمام راحتی ( که البته طرفدارهای زیادی دارد)

مبل های راحتی خودشان به چند دسته تقسیم می شوند که معروف ترین آنها عبارتند از:

ال، یو، شانو و ......

مبل استیل

برای استحکام و طول عمر مبل ها باید در ساخت اسکلتشان از مواد مستحکمی استفاده شود، بهتر است که بدانید که نوع جنس و چوبی که در مبلمان استیل بکار رفته است با مبل راحتی فرق زیادی دارد.اگر قصد خرید مبل استیل را دارید دقت کنید که سبک و راحت و قابل حمل باشد.سنگین بودن مبل استیل نشانه خوب بودن آن نیست، هنگامی که روی آن می نشینید نباید صدای جیر جیر دهند و یا روی زمین صاف لق بزنند، از دیگر نشانه های مبل استیل خوب رنگ یکدست آن است که باید هیچ لکه ای روی آن مشخص نباشد، برای این تشخیص روی آن دست بکشد تا از صاف و یکنواخت بودن آن مطمئن شوید.

مبل نیمه استیل

نوع دیگری از مبلمان هستند که در آن چوب و پارچه کمتری بکار رفته است، به همین دلیل از قیمت پایین تری نسبت به مبلمان استیل برخوردار است. مبل هایی که از چوب و پارچه بهتری ساخته شده اند مسلماً با مبلمانی که از کیفیت پایین تری برخوردارند گرانتر می باشد. بطور مثال مبلمانی که از چوب راش برای ساخت آن استفاده شده است به مراتب گرانتر از مبلمان راحتی است که در آن از چوب سفید استفاده شده است. چوب سفید همان چوب کاج است. چوب گردو نیز از چوب های مرغوب است که کار منبت را به خوبی روی خود نمایش می دهد، اما بعضی از چوب ها هستند که در حین انجام کار منبت دچار شکستگی یا پیچ و تاب می شوند. یاد آور می شود که چوب سفید در مبلمان استیل اصلاً خوب نیست.  

تاثیر نقوش در قیمت مبلمان

جالب است بدانید که منبت کاری روی مبل ها در قیمت آنها تاثیر زیادی دارند.مبل استیل با دسته های گلی، گرانتر است زیرا دارای پایه های ضخیم تر می باشد و چوب بیشتری در تولید ان بکار رفته است و منبت آن پر گل تر می باشد که به نسبت مبل بزرگ تری است.حتماً توجه داشته باشید که خطوط منبت صاف و منظم باشد، ضمناً هرچه منبت ها و طرحها ظریف تر و پیچیده تر باشند قیمت مبل هم بیشتر است، دقت داشته باشید که گل ها قرینه باشند و نقش تاج با پایه همخانی داشته باشد.

فوم ها در مبلمان

اصولاً یکی از موارد بسیار مهم در خرید مبلمان فوم ها و اسفنج آنها هستند. معمولاً مبلمانی با تشک های دبل، یکی از مناسب ترین تشک هایی است که در ساخت مبلمان بکار می رود . چرا که آنها به راحی قبال شستشو هستند . کلاً فوم ها به دو دسته تقسیم می شود، فوم های سرد و گرم . گاهاً ممکن است از اسفنج هم در ساخت تشک مبل ها استفاده شود که می بایست اسفنج آن 30 کیلویی باشد.کیفیت فرم سرد به مراتب بسیار بهتر از فوم گرم است. جالب است که بدانید فوم گرم تنها 3 ماه بیشتر قابل استفاده نخواهد بود و قابلیت خود را از دست داده و در اصطلاح می خوابد.یکی از راههای تشخیص اینکه بدانیم،  فوم استفاده شده در مبلمان سرد است یا گرم این است که به آنها فشار وارد کنیم،  هر کدام زودتر به حالت طبیعیت خود باز گردند فوم به کار رفته در آن فوم سرد است .  در مبلمانی که در آن فوم گرم بکار رفته است فوم کاملاً شکل بدن را به خود می گیرد و با تاخیر  زیاد به حالت اولیه باز می گردد.اگر هم مبلی را انتخاب کرده اید که در آن از اسنفج استفاده شده حتماً دقت کنید که اسفنج 30 تا 35 کیلویی باشد.این اسفنج ها سفت و قابل شستشو هستند و با گذشت چند ماه شکل و شمایل خود را از دست نمی دهند.

نوع پارچه

یکی از قسمت هایی که در خرید مبل توجه را به خود جلب می نماید، پارچه بکار رفته در مبلمان است. پارچه می بایست از ماندگاری و مقاومت بالایی برخوردار باشد، در غیر اینصورت خیلی زود فرسوده می شود و باید آن را تعویض کرد. به همین دلیل هنگام خرید می بایست بسیار در این مورد دقت نمود.در حال حاضر بیشتر پارچه های موجود در بازار چینی هستند، اما شما می توایند بهترین نوع و کیفیت آن را انتخاب کنید. پارچه مرغوب نباید کش بیاید و یا اینکه پورز بدهد، برای اینکه خیالتان آسوده باشد از خود فروشنده جهت ضمانت کالا تضمین بخواهید.البته پارچه های ترک هم در بازار موجود است که از کیفیت بهتری برخورداند و طرفداران خاص خود را دارند. بهترین پارچه برای مبلمان سلطنتی پارچه های یزد ایران است.این نوع پارچه برای مبلمان سلطنتی حرف ندارند، گاهاً کشور ترکیه این نوع پارچه را خریداری کرده و آن را به اسم ترک می فروشد.پارچه های دیگری مثل شانل، مخمل نانومیکرو و غیره هم در بازار موجود هستند که در ساخت مبلمان از آنها استفاده می شود. معمولاً از پارچه های مخمل برای مبلمان راحتی و از پارچه های چرم برای مبلمان ال استفاده می شود. در نهایت انتخاب پارچه بستگی به سلیقه ی خریدار دارد، ولی از نظر  تولید کنندگان پارچه مخمل براق بهترین پارچه برای مبلمان است . در انتخاب پارچه مبلی تراکم آن هم حائز اهمیت است، که با کشیدن دست می توان متوجه شد که یک دست باشد و فشردگی آن را می توانیم با لمس دست احساس کنید.روش دیگری برای شناخت تراکم پارچه نگه داشتن آن جلوی نور است. معمولاً پارچه خوب سنگین تر است و همیشه قیمت بالا ملاک بهتر بودن پارچه نیست. مبلمان نامناسب معمولاً رنگ ماتی دارند.

کاناپه های تختخوابشو

خانه فضایی روح پرور و مکانی آرام و الهام بخش است، در اکثر مواقع محدودیت ها باعث می شوند تا ذهن انسان فعال تر شود و به دنبال آن مشکل، به دنبال راه حلی کارآمد باشد. در بعضی از خانه های کوچک امروزی باعث شده تا اتاق خوابها و یا نشمین ها برای چند کاربرد متفاوت طراحی شوند و یا به نوعی دیگر مجبور به استفاده همزمان چند کار در آن مکان باشید.امروزه بسیاری از اتاق خواب ها به غیر از فضایی برای استراحت، فضایی برای کارکردن هم می باشند.اگر خانه ای کوچک دارید، که از اتاق خواب و یا نشیمن آن برای خوابیدن و کارکردن استفاده می کنید، بهتر است آن را به گونه ای طراحی کنید، که فضای کافی برای انجام دادن تمام کارها در طول روز را داشته باشید.در این میان خیلی ها فکر می کنند، حالا که دیوارهای خانه به هم نزدیک شده اند و فضا کوچک تر شده باید از مبلمان های شان چشم پوشی کنند، اما طراحان خلاق این مشکل را حل کرده اند و با طراحی مبلمان و کاناپه های تختخواب شو، به نتیجه مطلوبی رسیده اند که خیلی از طرفداران آن احساس رضایت می کنند. مسلماً یکی از بهترین گزینه های شما، برای داشتن فضای ایده آل استفاده از مبل های تختخواب شواست.با ما همراه باشید تا توجه شما را به چند نکته مهم قبل از خرید و انتخاب کاناپه های تختخواب شو، که خالی از لطف هم نیست جلب نماییم.در ابتدا به خاطر داشته باشید که شما در طول روز به فضای کافی نیاز دارید، تا به راحتی به کارهای روزه مره خودتان رسیدگی کنید و همچنین فضایی برای نشستن و استراحت کردن احتیاج دارید.  پس ابتدا باید اندازه مناسب مبل های تختخواب شو را در نظر داشته باشید.

قبل از انتخاب مبل های تختخواب شو به چند سئوال پاسخ دهید.

چند نفر از این فضا باید استفاده داشته باشند؟

آیا زوج هستند و یا به تنهایی از این فضا استفاده می کنند؟

چه مدت از روز استراحت و چه مدت به انجام فعالیت روزانه مشغول هستند؟

متراژ اتاق چه اندازه ای است؟

قبل از خرید دقت کنید که نوع پارچه و بافت آن به گونه ای باشد که هم با سلیقه شما هماهنگی داشته و هم مقاوم و نرم باشند. البته می توان در هنگام خواب از ملحفه و محصولات خواب هم استفاده کرد.در انتخاب پارچه مبلی، پارچه ای را انتخاب کنید که با اتاق شما هماهنگی داشته باشد. تنوع در طرح و بافت این نوع مبلمان در بازار بسیار زیاد است.به هنگام خرید دقت کنید که در کاناپه های تختخواب شو، پایه های آن با چسب به بدنه کاناپه محکم شده باشد . آن دسته از کاناپه هایی که با میخ به بدنه متصل می شوند بعد از مدتی شل شده و باعث نامیزان شدن تخت خواب می شود.بهتر است به هنگام خرید، کاناپه مورد پسند خود را کاملاً باز کنید و آن را تست نمایید تا مطمئن شوید که همه نقاط آن نرم و راحت است.به سطح روی کاناپه و اطراف آن دقت کنید، سطح کلی باید پوشیده از تشک و پارچه باشد تا نرمی و لطافت را به شما منتقل کند، اگر در آن ها از چوب استفاده شده از خریداری آن منصرف شوید.توجه داشته باشید که اسکلت و بدنه کاناپه ها مقاوم باشند و تخته چوبی زیرین آن لق نباشد. همچنین تشک آن دارای قطر کافی برای نشستن و خوابیدن باشد در غیر اینصورت به دلیل کاربرد دوگانه، احتمال سریع فرسوده شدن آن می باشد.موقع خرید کاناپه را به سمت خود باز کنید، اگر در هنگام کشیدن دچار مشکل بود از خرید آن منصرف شوید.اگر از آن دسته از افرادی هستید که دارای وزن بالایی هستند ،بهتر است از کاناپه هایی که فنر داخل تشک آن محکم و با دوام و مقاوم است انتخاب کنید، چون ممکن است بعد از مدتی احساس نارضایتی داشته باشید.به هنگام خرید از فروشنده بپرسید که جهت جایگزینی و تعویض تشک کاناپه ، هنگام خراب شدن را دارند یا خیر.

نکاتی در مورد چیدمان مبلمان

- انتخاب رنگ و چیدمان

انتخاب رنگ مبل کاملاً سلیقه ای است. اما استفاده از رنگهایی ماننده کرم روشن یا حتی سفید، باعث می شود فضا بزرگتر و زنده تر به نظر آید. حدالمقدور از مبل هایی با اشکال هندسی صلب یا بدون منحنی انتخاب کنید. در مورد نحوه چیدمان، باید مبلمان را چسبیده به دیوار قرار دهید، مبلمان در کنار دیوار صاف ترکیب مناسب تری را ایجاد می کنند. ضمناً این کار باعث می شود تا از هدر رفتن کوچکترین فضاها نیز جلوگیری شود. اگر در جلوی پنجره ها ها از پرده پارچه ای استفاده می کنید، بهتر است رنگ آنها نیز روشن انتخاب شود.

- چیدمان مدرن

درست است که این نوع مبلمان بیشتر در خانه هایی استفاده می شوند که با کمبود فضا روبرو هستند، اما اگر دنبال دکوراسیون ساده و زیبا هستید هم می توانید از مبلمان چند منظوره کمک بگیرید.

-  چیدمان اریب

اگر می خواهید فضای داخلی گفتگو در خانه بیشتر و بزرگ تر به نظر برسد، می توانید از این نوع چیدمان استفاده کنید. این نوع چیدمان فضایی دوستانه و صمیمی برای شما ایجاد می کند. دقت داشته باشید، مبلمان را که کج می چینید میز جلو مبلی آن را هم دقیقاً در همان زاویه در جلوی مبل ها قرار دهید. حدالمقدور سعی کنید از هیچ نوع پارچه یا فرشی استفاده نکنید تا فضا بازتر و بزرگتر دیده شود.

- چیدمان قرینه

همیشه در همه جا یک نقطه کانونی لازم است. در چیدمان خانه هم شومینه یا تلوزیون این نقش را به عهده دارند. فقط در چیدمان مبلمان، قرینه بودن را نیز حتماً در نظر داشته باشید، که دو طرف اتاق باید کاملاً با هم منطبق باشند . این نوع ایده پردازی برای دکوراسیون اتاق نشیمن به شماره می رود، اگر دو قاب روی دیوار سمت راست نصب کرده اید، در سمت چپ نیز دو تا قاب به همان شکل و در همان ارتفاع نصب کنید.

- چیدمان رودرو

یکی از اصول چیدمان اتاق نشیمن این است که مبلمان را رو به روی هم قرار دهیم و میز جلوی مبل را در وسط آنها قرارداده تا همه اعضای خانواده و دیگر مهمانان دور یکدیگر جمع شوند.

- چیدمان چهار نفره

در اینجا باید از ایده چهار صندلی و یا مبل تک نفره بهره بگیرید. برای اینکه این فضا زیبا و تمیز به نظر برسد از روکش های سفید و کوسن های واحد برای هر چهار صندلی استفاده کنید.

- چیدمان ال شکل

در اتاق های نشیمن بزرگ می توانید یک کاناپه بزرگ و مبل دو نفره را در کنار هم به صورت " ال" قرار دهید و در مقابل آنها میز بگذارید و با تک صندلی های متنوع می توانید فضاهای رو به روی آنها را پر کنید. این کار این مزیت را دارد که به راحتی جابجا شود و برای صمیمیت بیشتر جلوتر بروید و به مبل و کاناپه نزدیک شوید.

 ایجاد فضای آرام و ملایم

می توانید مبلمان ساده خانه را با صندلی های شیک یا مبلمان کوسنی هماهنگ کنید و اطراف آنها را با آباژورهای هنرمندانه تزیین کنید و در سکوت و زیبایی در کنار دوستان عصر خوبی را سپری نمایید.

 گوشه دنج

یک جفت صندلی راحتی با میز کوچک در گوشه آفتابگیر اتاق نشیمن، می تواند فضای دلنشینی را برای اعضای خانواده درست کند . البته این فضا می شود دو نفره  باشد که فقط برای هم صحبتی با همسر و یا شریک زندگیتان مناسب است.از صندلی به جای مبل استفاده کنید.در اتاق های نشیمن کوچک می توانید به جای استفاده از مبل های بزرگ از صندلی استفاده کنید، و با توجه به اندازه اتاق صندلی ها را انتخاب کنید . آنها را در اطراف اتاق رو به روی هم بچینید تا در دورهمی ها گفتمان راحت تری با یکدیگر داشته باشید.

تفکیک فضاها

در خانه های که اتاق نشیمن بزرگ دارند، می توانید با کمک مبلمان فضاها را از هم جدا کنید. کاناپه بزرگ دو یا سه نفره را روبه فضای گفتگو برپا و بقیه فضا باز باشد.از یک قالی زیبا و بزرگ برای فضای میان مبلمان استفاده کنید.به هر حال، هر یک از ما سبک زندگی مخصوص به خودمان را داریم که باید همواره مد نظرمان باشد.مثلاً، اگر مادری هستیم که دارای فرزند کوچک است و یکی از تفریحاتش نشستن روی مبل راحتی منزل و خوردن بستنی و تماشای کارتون است، مبلی نخریم که دائماً نگران کثیف شدن آن باشیم.یا در انتخابمان دقت کنیم از مبلمانی که پشتی های جدایی که قابل شستشو هستند استفاده کنیم، و یا انتخابمان را با ایمنی بچه ها چک کنیم، و مطمئن شویم که گوشه ها و زوایای آنها موجب آسیب زدن به آنها نشود.تعداد افراد خانواده و یا کسانی که به خانه ما رفت و آمد می کنند در انتخاب مبل برای منزل تاثیر گذارند. همه ما غالباً مبلی می خواهیم که هم زیبا، راحت ، ارزان، با کیفیت و بادوام باشد. پس باید با بودجه ای که برای این کار کنار گذاشته اید و امکاناتی که در بازار وجود دارد، که ممکن است همه آنها را در یک محصول پیدا نکنید، کدامیک برای شما اهمیت بیشتری دارد.ویژگی را در نظر بگیرید که برایتان مهم تراست، چون همان ویژگی شما را در آینده خوشحال و یا ناراحت خواهد کرد.وقت آن رسیده که جستجو و انتخاب کنید، حالا دیگر شما تمامی مطالبی را که می بایست در مورد خرید و نحوه چیدمان منزل خود بدانید مطلع هستید. و با دید بهتری نسبت به قبل خرید خود را انجام می دهید.

شما می توانید گشت و گذار خود را برای انتخاب محصول مورد نظرتان از سایت پارسیان کردیت شروع کنید. این سایت به شما کمک می کند که زمان کمتری را در بازارهای مختلف برای خرید محصول مورد نظرتان صرف کنید، ضمن اینکه شما می توانید چند محصول را با هم مقایسه کنید و بعد انتخاب خودتان را انجام دهید. و از همه مهمتر اینکه شما می توانید با حداقل بودجه ای که در اختیار دارید خرید کالای خود را به صورت اقساطی و با بهره بسیار پایین انجام دهید.

کلام آخر

آروزی ما رضایت کامل شما کاربر گرامی، از استفاده ی این مطالب و همچنین بهترین انتخاب با بودجه مورد نظر شما است . خرسند خواهیم بود اگر ما را از نقطه نظرات خود آگاه نموده و برای رسیدن ما به هدفمان که همانا رضایت شما در آن است یاری نمایید.

 

                                                                                                           با تشکر

                                                                                                     پارسیان کردیت

تمامی حقوق این مقاله برای فروشگاه پارسیان کردیت محفوظ می باشد.

     

دانستنی های پیانو

دانستنی های پیانو

پیانو

پیانو یکی از سازهای صفحه‌ کلیددار و مشهورترین آن‌ها است. صدای پیانو در اثر برخورد چکش‌هایی با سیم‌های فلزی آن در داخل جعبه چوبی تولید می‌شود. این چکش‌ها در اثر فشرده شدن کلیدها (کلاویه‌ها) به حرکت در می‌آیند. سیم‌های پیانو به صفحه‌ای موسوم به «صفحهٔ صدا» متصل شده‌اند که نقش تقویت‌کنندهٔ صدای آن‌ها را دارد.پیانو به عنوان مادر سازها و کامل‌ترین ساز نیز شناخته می‌شود، علت نسبت دادن این لقب‌ها به این ساز آن است که پیانو قادر است محدودهٔ بسیار گسترده‌ای از اصوات را تولید کند در حالی که سایر سازهای اصیل موسیقی تنها بخشی از این محدودهٔ صدا را تولید می‌کنند. پیانو در شکل فعلی‌اش به طور معمول هفت اکتاو دارد و قادر به تولید فرکانس‌هایی از حدود ۲۰ تا ۵۰۰۰ هرتز می‌باشد، در حالی که در مقام مقایسه ساز ویولن تنها قادر به تولید کمتر از چهار اکتاو و بهترین خواننده‌ها تنها قادر به خواندن کمتر از سه اکتاو صدا هستند.

تاریخچه

پیانو را آقای بارتولومئو کریستوفوری در سال ۱۷۰۹ میلادی در شهر پادووای ایتالیا اختراع کرد. قبل از اختراع پیانو از سازی قدیمی‌تر به نام ((هارپسیکورد(Harpsichord) )) استفاده می شد. تفاوت عمده و مهمی که پیانو با سازهای مشابه قبل از خودش داشت آن بود که در سازهای مشابه قبلی، شدت صدای حاصل از فشرده‌شدن یک کلاویه، مستقل از شدت ضربهٔ واردشده بر کلید پیانو، مقداری ثابت بود، اما در پیانو نوازنده قادر بود با ملایم ضربه‌زدن به کلیدها صدایی نرم‌تر ایجاد کند، یا با ضربات محکم‌تر صدایی درشت‌تر با پیانو تولید کند. همین ویژگی باعث شد که به سرعت پیانو مورد توجه آهنگسازان قرن هجدهم میلادی قرار بگیرد.

نام‌گذاری

نام کامل ساز پیانو، پیانو فورته (Pianoforte) است، که از دو قسمت پیانو به معنی ملایم و فورته به معنی قوی تشکیل شده‌است، و به خوبی منعکس کنندهٔ توانایی این ساز در تولید صداهای ملایم و قوی می‌باشد.پیانو‌های اولیه ابعاد بزرگ، و شکل خاصی داشتند. آن‌چه که در اصطلاح به آن پیانوی بزرگ گفته می‌شود (و در ایران با نام نادرست پیانوی رویال شناخته می‌شود) غالباً بیش از دو متر طول دارد و دارای در بزرگی‌است که برای هرچه‌بهترشدن صدای پیانو، معمولاً در هنگام نواختن ساز این در را در وضعیت نیمه‌باز توسط پایهٔ کوچکی ثابت می‌کنند. انواع دیگر پیانو با نام‌های پیانوی ایستاده یا دیواری (Stand یا Upright) پیانوی چهارگوش (Square) و غیره، ابعاد کوچک‌تری دارند و برای مصارف خانگی یا در اماکن عمومی طراحی شده‌اند.

مهمترین شرکت تولید کننده پیانو

هرگاه نامی ازپیانو دیجیتال و سینتی سایزرها برده می شود نام کورزویل به عنوان سردمدار تولید دیجیتال پیانو و سینتی سایزر می درخشد. کمپانی کورزویل با استفاده از دانش مدیر خود ریموند کورزویل که در سال 1976 شرکت تولیدات کامپیوتری کورزویل را تاسیس کرده بود سعی در پیوند کامپیوتر و صداهای آکوستیک داشت که نتیجه آن تولید و معررفی اولین دیجیتال پیانوی کورزویل با نام K250 در سال 1984 گردید. این اولین پیانوی دیجیتال با استفاده از سمپل های نمونه برداری شده از پیانوهای آکوستیک تولید شده بود و اولین پیانوی غیر آکوستیکی بود می توانست صدای یک پیانوی گرند را تولید کند.سمپل خوب این دستگاه به قدری طبیعی بود که هر شنونده ای را به خطا وادار می کرد که این صدا از یک پیانوی آکوستیک تولید می شود. یکی از نقاط متمایز پیانو های دیجیتال کورزویل را می توان سمپلینگ افسانه ای PC3 که در 30 سال گزشته تکرار نشدنی بوده است ،دانست. شاید بی ادعا کم برندی را بتوان یافت تا تنوع مدلی پیانوهای دیجیتال کورزویل را در خود جای داده باشد. شما محصولات کورزویل را با گارانتی 24 ماهه پسکو (تنها نمایندگی انحصاری و رسمی کورزویل در ایران) می توانید تهیه کنید. با توجه به تولید محصولات کورزویل در کشور کره اکثر محصولات این کمپانی Made In Korea می باشد.

مقایسه پیانوها

مقایسه بین پیانو دیواری و بزرگ (رویال)سئوالی که همواره برای نوازندگان مبتدی و خریداران پیانو مطرح است اینکه کدام یک از این نوع ساز بهتر است و یا تفاوت عمده آنها در چیست؟ اگر تفاوت قیمت و شکل ظاهری این دو ساز را کنار بگذاریم تفاوت اصلی این دو ساز که بسیار قابل هم توجه است، تنها در سیستم انتقال نیرو (Action) از کلاویه ها به چکشها - و البته سیستم های خفه کن هر سیم (Damper) - است. این اختلاف طبیعتاً به این دلیل است که سیم های پیانو دیواری عمودی و سیم های پیانو بزرگ (رویال) افقی است. نمود بارز این تفاوت تفاوت حسی است که هنگام نوازندگی با این دو ساز آنرا احساس می کنیم. در پیانوهای بزرگ (رویال) سیم ها افقی هستند و چکشها بصورت افقی از پایین به بالا ضربه می زنند برای همین هنگام زدن ضربه به کلاویه، نیروی انتقالی به چکش در جهت خلاف جاذبه زمین است و این باعث می شود کلاویه های پیانو بزرگ (رویال) هنگام زدن ضربه سنگین تر باشد. برعکس هنگام برگشت چکش، جاذبه به برگشت آن کمک می کند و چکش سریعتر برمی گردد و لذا نوازنده می تواند با سرعت بالاتری یک کلاویه را درجا نواخته و نت هایی با تمپوی بالا روی یک کلاویه اجرا کند. به همین دلیل معمولاً سرعت پاسخگویی یک کلاویه در پیانوهای بزرگ (رویال) بهتر از پیانوهای دیواری است.اما در پیانوهای دیواری سیم ها و چکشها عمودی هستند و جاذبه تقریباً تاثیر یکسانی به چکش چه در هنگام ضربه زدن و چه در هنگام بازگشت، وارد می کند. به همین خاطر سرعت اجرا در پیانوهای عمودی عموماً از پیانو با کیفیت مشابه افقی پایین تر است.

پیانو دیواری

در این ساز سیم های پیانو به صورت عمودی قرار گرفته و اهرم ها از طریق فشار بر روی شستی ها با زاویه 35 درجه چکش ها را به طرف سیم برده و بعد از ضربه زدن به سرعت بر می گرداند.

پیانو رویال:

در این ساز سیم های پیانو به صورت افقی قرار گرفته و اهرم ها از طریق فشار بر روی شستیها با زاویه 35 درجه چکش را به طرف سیم به بالا پرتاب می کند و با سرعت زیاد به سیم ها ی افقی ضربه می زند، نظر به اینکه هر چه طول سیمها بیشتر باشد صدای پیانو مطلوبتر می شود. پیانو های دیواری نظر به محدودیت ارتفاع حداکثر تا ارتفاع 135 سانتی متر ساخته شده استو در پیانوی رویال نظر به اینکه در سطح محدودیتی ندارد هم اکنون پیانوهایی تا طول 308 سانتی متر نیز ساخته شده است.

پیانو لا:

در سالهای دهه 1860 میلادی پیانوهایی ساخته شده بود که بدون نوازنده آهنگ می نواخت و نیازی به نوازنده نداشت. تنها به وسیله پدالهای دوگانه و با فشار دادن روی هر پدال کارتهای سوراخ شده مخصوص به ترتیب به محل مکانیزم پیانو وارد شده و شستی های مورد نظر را حرکت می دادند که چکش های مربوطه به سیم ها اصابت کرده و آهنگهای از پیش تعیین شده را اجرا می کرد.وسعت صدای پیانو عبارت است از هفت اکتاو یا بیشتر.به علت بزرگی وسعت صدای پیانو نت نویسی آن بر روی دو حامل صورت می گیرد که معمولا حامل زیرین برای اجرا با دست چپ و حامل بالایی برای اجرا با دست راست اختصاص یافته است.البته پیانو‌های بسیار زیادی در گذشته رایج بوده‌اند. برای مثال پیانوهای گنجه‌ای، صرافی، میزی، میز منشی، دوطبقه و انواع دیگر. ولی امروزه دیگر آنها رواج ندارند و از پیانو‌های پیشرفته تر استفاده می‌شود.

آیا تا بحال هیچ از خود پرسیده اید که چرا اکشن یک پیانو به این پیچیدگی ساخته می شود؟ در حالی که رفتار مشابهی که توسط ناخن یا مضراب در سازهایی مانند گیتار یا سنتور انجام می شود، به سهولت و سادگی اجرا می گردد؟ پاسخ بسیار ساده است، رفتار دست و انگشتان با وجود آنکه به ظاهر ساده است، هنگامی که می خواهیم آنرا با یک سیستم مکانیکی مدل کنیم بسیار پیچیده می شود. مهمترین کاری که اکشن انجام می دهد آن است که پس از انتقال احساس و نیروی انگشت شما از کلاویه به سیم، چکش را از سیم دور میکند، چه در غیر اینصورت برخوردهای بعدی چکش با سیم و ارتعاشات احتمالی، صدای غیرقابل شنیدنی را تولید خواهد کرد. همینطور رفتاری که پس از رها کردن کلاویه، خفه کن نمدی را به سیم مرتعش می چسباند خود از جمله وظایفی است که بر پیچیدگی اکشن پیانو می افزاید. در هر صورت همانطور که قبلاً هم اشاره شد در یک پیانو در حدود 5700 قطعه وجود دارد که بسیاری از آنها به هنگام نواختن ساز از حالت سکون خارج می شوند و حول محورهایی حرکت گردشی یا طولی می کنند و با برخی قسمتهای دیگر درگیر می شوند، در بعضی از موارد به اصطکاک نیاز است و در بعضی از موارد این عامل حالت مزاحمت دارد. بنابراین مشاهده می کنید برای ساخت چنین سیستم پیچیده ای باید از لوازم و مواد اولیه مناسب استفاده شود. در ساخت اکشن اغلب پیانوهای بسیار مرغوب - از مواد اولیه ای چون چوب، فلز (بصورت قطعات کوچک)، نمد و یا پارچه های پشمی و انواع چسب چوب استفاده می شود و بندرت در آنها از مواد مصنوعی یا محصولات پلاستیکی استفاده می گردد. البته این موضوع به معنای آن نیست که اگر در ساخت پیانو از مواد مصنوعی استفاده شود آن پیانو دیگر بدرد نمی خورد. امروزه در ساخت بسیاری از قطعات اکشن پیانوهای سری ساز از انواع پیشرفته پلیمرهای صنعتی استفاده می شود که باید گفت جای اشکال هم ندارند، چرا که تاثیری چندانی در آکوستیک صدای ساز ندارد. بعنوان مثال چه اتفاق خاصی رخ می دهد اگر قسمتهایی از چکشهای پیانو - که فشار ضربه ای زیادی را هم تحمل می کنند - بجای چوپ پخته از مواد صنعتی با همان وزن، اما با استحکام بیشتر ساخته شود.

کدام پیانو برای شما مناسب است؟ دیجیتال یا آکوستیک ؟

پاسخ این سوال به شرایط و نیازهای شما بستگی دارد. نکاتی که در این مطلب به آنها اشاره می‌شود می‌تواند شما را در خصوص انتخاب صحیح پیانو راهنمایی کند.

پیانوهای آکوستیک تقریبا از 10000 قطعه متفاوت تشکیل شده اند و از لحاظ ساختار به دو دسته کلی تقسیم میشوند: پیانوهای گرند و پیانوهای دیواری (upright). پیانوهای گرند به صورت افقی بوده و طول آنها بین 120 تا 270 سانتیمتر (و حتی بیشتر از آن) است. سیمهای گرند پیانو  به صورت افقی و موازی با زمین قرار گرفته است و چکشها پس از ضربه زدن به سیم با نیروی وزن خود به پایین برمی گردند. پیانوهای دیواری بر اساس ارتفاع به سه دسته تقسیم میشوند :

 اسپینت 91  تا 96 سانتیمتر

کنسول  96 تا 106 سانتیمتر

 استودیو بلند تر از 106 سانتیمتر

در پیانوهای دیواری سیم ها به صورت عمودی نسبت به زمین قرار گرفته اند و بنابراین این پیانوها بهترین انتخاب برای اتاق های کوچک محسوب می شوند. اکشن پیانوی دیواری نوع تغییر یافته‌ی اکشن پیانوی گرند است.

پیانوهای دیجیتال ابزارهایی الکترونیکی هستند که بر مبنای باز پخش صدای پیانو ضبط شده (که در حافظه‌ی آنها جای داده شده است) کار می‌کنند. تعداد کلاویه ها در پیانوهای دیجیتال بین 61 تا 88 کلید است ولی از چکش، سیم و بسیاری از اجزای متحرک که در پیانوهای آکوستیک یافت میشود خبری نیست. سرعت و کیفیت ضربه‌ی وارد شده به کلاویه از طریق  1 تا 4 حسگر (‌تعداد حسگر ها در پیانوهای مختلف متفاوت است) اندازه گیری شده و به بخش تحلیل و پردازش صدا منتقل میشود. با افزایش تعداد حسگر ها که ممکن است از نوع تماسی یا نوری باشد،‌ تحلیل سرعت و کیفیت لمس کلاویه با دقت بیشتری انجام می‌گیرد. پیانوهای دیجیتال با کیفیت معمولاً دارای کلاویه های سنگین (weighted) هستند تا بتوانند حسی مشابه با پیانوهای اکوستیک را شبیه سازی کنند. در برخی از انواع گرانبهای این پیانوها وزن کلاویه ها همانند پیانوهای آکوستیک متفاوت است، به طوری‌که با حرکت به سمت راست، وزن کلاویه ها سبک تر می‌شود.

تغییر وزن و اندازه‌ی چکشها در پیانوی آکوستیک 

در مدلهای گرانتر سیستم رها سازی (escapement) تعبیه شده است که مکانیزم رهاسازی در پیانوهای آکوستیک را شبیه سازی می‌کند. در این پیانوها به هنگام نواختن بسیار آرام کلیدها (پیانیسیمو) احساس می‌کنید کلاویه در میانه‌ی راه به مقدار بسیار ناچیزی در مقابل فشار رو به پایین مقاومت نشان می دهد و پس از آن به راحتی تا انتهای عمق کلید پایین می‌رود. کیبوردها و ارگ های الکترونیکی عموما فاقد این نوع کلاویه ها هستند و کلیدها به کمک نیروی فنر بالا می آیند. صدای پیانوهای دیجیتال از طریق بلندگوهای نصب شده بر روی آنها و یا هدفون قابل شنیدن است.

استفاده از وزنه و حسگر در اکشن پیانوی دیجیتال به خوبی قابل مشاهده است.

اگر در محیطی آپارتمانی زندگی می کنید و صدای بلند پیانو آکوستیک محدودیت ایجاد می‌کند، عموماً پیانوهای آکوستیک به کار شما نمی آیند، چرا که صدای آنها به اندازه‌ ی پیانو های دیجیتال قابل کنترل نیست. افراد بسیاری هستند که به دلیل این محدودیت نمیتوانند از پیانوی آکوستیک گرانبهای خود به خوبی استفاده کنند. شاید بزرگترین مزیت پیانوهای دیجیتال امکان کاهش صدای و استفاده از هدفون باشد. البته این مشکل را میتوانید با نصب سیستم Silent بر روی پیانوهای آکوستیک نیز برطرف نمایید. یکی دیگر از مزیتهای پیانوهای دیجیتال امکان انتقال اطلاعات آن به کامپیوتر و استفاده از نرم افزاری های تولید موسیقی است. شما میتوانید با استفاده از رابط MIDI پیانو خود را به کامپیوتر وصل کرده و ازمزایای بیشمار آن بهره مند شوید.

در هنگام خرید پیانو همواره سعی کنید تا با کیفیت ترین آنها را انتخاب نمایید. سعی کنید انواع مختلف پیانوهای دیجیتال و آکوستیک با قیمتهای متفاوت را امتحان کنید و قطعه ای بر روی آن بنوازید تا با کلاویه ها و جنس صدای آنها آشنا شوید. برای بهتر آشنا شدن با ویژگیهای پیانوهای مختلف میتوانید برخی از توصیه‌های زیر را بر روی پیانو امتحان کنید تا به صدا و سلیقه دلخواهتان نزدیکتر شوید. پس از انتخاب محدوده قیمتی و نوع پیانو میتوانید از بین پیانوهای موجود در این محدوده انتخاب خود را نهایی نمایید.

پیانو دیجیتال

پیانوهای دیجیتال امروزی چه از لحاظ صدا و چه از لحاظ کیفیت لمس و پاسخ کلاویه ها به اندازه های یک پیانو آکوستیک بسیار نزدیک شده اند. به گونه ای که امروزه در بسیاری از استودیوهای ضبط به دلیل سهولت صدا گیری از پیانو دیجیتال، معمولاً  از آنها برای ضبط موسیقی استفاده می شود.

شما با هزینه ای که برای خرید یک پیانو زیر متوسط آکوستیک می پردازید می توانید یک پیانو خوب دیجیتال خریداری کنید. بعنوان مثال شما هرگز نخواهید توانست با حدود دو میلیون تومان یک پیانو آکوستیک قابل قبول خریداری کنید، اما با همین مبلغ می توانید یکی از بهترین پیانو های دیجیتال موجود را خریداری کرده از نواختن آن لذت ببرید.

جای هیچگونه نگرانی هم نیست، چنانچه پیانو دیجیتال را از فروشگاه های معتبر و احیاناً  نمایندگی آن که اخیراً در تهران بسیاری از مارک ها نمایندگی دارند تهیه کنید، هیچ گونه خطری سرمایه گذاری شما را تهدید نمی کند. تکنولوژی ساخت این دستگاه ها آنقدر پیشرفته کرده است که بندرت مشکل خاصی برای آنها بوجود می آید.

مزایای عمومی استفاده از پیانوهای دیجیتال:

شاید مهمترین نکته آن باشد که شما می توانید صدای این ساز را کم کرده و یا حتی به هنگام شب با یک هدفون به تمرین نوازندگی خود بپردازید، بدون آنکه موجب آزار افراد خانواده یا همسایگان شوید.

از دیگر مزایای این سازها آن است که انواع مرغوب آنها معمولاً دارای نمونه صدای (Sample / Font) بهترین پیانوهای موجود دنیا هستند. بنابراین شما می توانید با خرید یک ساز دیجیتال از صدای بهترین پیانوها استفاده کنید. این نکته بسیار مهم است چرا که سبک های خاص موسیقی معمولاً گونه های متفاوت رنگ صدا را می طلبد ممکن است شما در جایی نیاز به یک صدای گرم و مهربان داشته باشید و در سبک موسیقی دیگر صدایی تیز و شفاف.

این پیانوها معمولاً دارای بانک صوتی گسترده تری هستند و معمولاً علاوه بر انواع پیانوهای آکوستیک، صدای انواع پیانوهای الکتریک قدیمی از انواع دهه ۶۰ گرفته تا صدای زیبای پیانو های Rhodes را نیز شامل می شوند. بنابراین شک نداشته باشید که با تهیه یکی از این پیانوها بیشترین استفاده را از ساز خود خواهید برد.

اغلب پیانوهای دیجیتال دارای یک ریتم باکس ساده نیز هستند که معمولاً شامل انواع ریتم های ۳ و ۴ ضربی هستند. مزیت وجود این ریتم باکس آن است که شما می توانید به سهولت همانند یک مترونوم از آنها استفاده کنید و قطعه تمرینی خود را دقیقتر اجرا کنید.

پیانوهای دیجیتال در انواع مبله و Stage ساخته می شوند. نوع مبله آن دقیقاً در ابعاد پیانوهای آکوستیک است اما نوع Stage پایه ندارد و تنها یک بدنه است که کیبرد را شامل می شود. برای استفاده از این نوع احتیاج به تهیه یک میز یا پایه دارید. هرچند به دلیل عریض بودن این نوع از ساز جابجایی آن حتی با اتومبیل دشوار است چراکه در اتومبیلهای معمولی جا نمی گیرد اما در هر صورت چنانچه نیاز باشد جابجا کردن این ساز به مراتب ساده تر از یک پیانو آکوستیک است و این خود یکی از امتیازات این پیانو ها است.

تمامی این سازها نسبت به ضربه وارد شده به کلاویه حساس هستند و بخوبی رفتار انگشتان شما با کلاویه را حس می کنند. پیانوهای دیجیتال مبله معمولآ دارای آمپلی فایر و بلندگو هستند اما انواع Stage آنها فقط خروجی Audio و هدفون دارند، لذا برای استفاده از آنها باید آمپلی فایر و بلندگو یا مونتور بکار برد.

داشتن پورت های خروجی صوتی و MIDI از دیگر مزایای این سازها است که به شما کمک می کند بتوانید ساز خود را به کامپیوتر متصل کرده آنرا توسط یک نرم افزار Sequencer کنترل کنید و یا خروجی را ضبط کنید و پردازش های مورد نظر را روی آن انجام دهید.

● انواع Action پیانوهای دیجیتال

در پیانوهای آکوستیک Action به سیستمی گفته می شود که نیروی وارده شده به کلاویه را به سیم ها منتقل می کند. در پیانوهای دیجیتال عملآ چنین سیستمی لازم نیست و نقش سیستم Action در آن است که تا حد ممکن وضعیت Action پیانو آکوستیک را برای ساز دیجیتال شبیه سازی کند.

بطور کلی دو نوع Action در پیانوهای دیجیتال متداول است یکی بنام Hammer Action (چکشی) و دیگری Action ای است که به Weighted (سنگین یا وزندار) معروف است. برخی از سازندگان از ترکیب این دو Action نوعی جدیدی بنام Weighted Hammer ساخته اند که سعی شده ویژگیهای هر دو اکشن را داشته باشد. همچنین در گونه های مرغوب پیانوهای دیجیتال نوع خاصی از Action چکشی تحت عنوان Progressive ساخته شده است که در ادامه راجع به آن توضیح خواهیم داد.

جدای از Action که کیفیت لمس و بازخور کلاویه را مشخص می کند جنس کلاویه نیز بسیار مهم است. در انواع بسیار مرغوب پیانوهای دیجیتال، برای آنکه نوازنده احساس کند با پیانو آکوستیک کار می کند، حتی کلاویه ها از جنس چوب ساخته می شوند. معمولاً پیانوهای دیجیتالی که توسط کارخانه های سازنده پیانوی آکوستیک، ساخته می شوند دارای کلاویه های چوبی هستند یا حداقل اینگونه انتخابی را برای شما دارند. در غیر اینصورت بندرت سازنده پیانوی دیجیتالی را می توان پیدا کرد که در پیانو خود از کلاویه های چوبی استفاده کند.

دقت کنید که کیفیت لمس کلاویه ها در پیانوهای دیجیتال بسیار با کلاویه های کیبردهای معمولی متفاوت است و به همین دلیل اغلب افرادی که با کیبردهای معمولی کار کرده اند نمی توانند با پیانوهای دیجیتال نوازندگی کنند و برعکس.

پیانوهایی که از سیستم Weighted Action استفاده می کنند معمولاً ارزانتر هستند. خاصیت این Action آن است که برخلاف کلاویه های کیبرد های معمولی به کلاویه پیانو دیجیتال وزن می دهد، به عبارتی برای نواختن ساز باید نیروی بسیار بیشتری به کلاویه وارد کنید. کلاویه های این سیستم همگی سنگین هستند و وزنی در واقع نیرویی که با انگشت شما وارد می شود را که شما هنگام نواختن حس میکند در طول مسیر رفت و برگشت کلاویه یکسان است.

اما Action های چکشی سیستم پیچیده تری دارند. این نوع از Action سعی می کند کلاویه را همانند یک پیانو آکوستیک شبیه سازی کند و برای همین کلاویه این نوع از سازها همانند پیانو آکوستیک، لقی ابتدای مسیر رفت را داشته، سپس سنگین شده و هنگام بازگشت مانند کلاویه آکوستیک به انگشت ضربه وارد می کنند.

Progressive Action  گونه پیشرفته تری است از اکشن چکشی که در آن پاسخ ضربه ای کلیدها از قسمت بم به زیر متفاوت است. در یک پیانو آکوستیک هرچه از سمت چپ به راست حرکت می کنیم کلاویه های سبکتر شده و راحت تر اجرا می شوند، این حالت دقیقاً در پیانو دیجیتال با اکن Progressive  شبیه سازی شده است و شما بسادگی تفاوت نت های زیر سمت راست را نسبت به نت های بم احساس خواهید کرد.

دقت کنید که Action یک پیانو دیجیتال مرغوب معمولاً به مراتب از پیانوهای آکوستیک هم قیمت، بهتر است و این می تواند نکته مهمی باشد برای انتخاب ساز.

● تنظیم دیجیتالی Action

یکی از ویژگی های متمایز پیانوهای دیجیتال کنترل پاسخ صوتی به ضربه وارد شده به کلاویه است. معمولاً شما می توانید حداقل در سه سطح Hard، Medium و Soft صوت خارج شده از ساز را کنترل کنید. این ویژگی به شما امکان می دهد حساسیت کلاویه های ساز را نسبت به ضربه وارد شده به آنها تنظیم کند. در حالت Hard شما باید نیروی زیادی وارد کنید تا صدای ساز بلندتر شود اما در حالت Soft با آورد نیرو کم صدای بلند تری از ساز بیرون خواهد آمد.

● پدال

تمام پیانوهای دیجیتال دارای پدال هستند و به شما اجازه می دهند که همانند پدال Sustain نت های نواخته شده را کنترل کنید. نوع معمولی آنها فقط یک حالت دارد به عبارتی یا Sustain بصورت کامل گرفته شده و یا بصورت کامل بسته است. هرچند از طریق کنترلهای موجود می توان میزان Sustain را کم یا زیاد کرد اما یک نوازنده حرفه ای معمولآ به پدالی احتیاج دارد که به هنگام نوازندگی بتواند میزان Sustain را کم و زیاد کند.

در انواع مرغوب پیانوهای دیجیتال این مشکل رفع شده و پدال Sustain می تواند در چندین حالت میزان کشش داده شده به نتها را کنترل کند.

واقعیت آن است که کیفیت صدا و Action پیانوهای دیجیتال به قدر پیشرفت کرده که بسیاری از نوازندگان مطرح دنیا از این سازها استفاده می کنند. اگر با یکی از انواع مرغوب آن یک ساعت کار کنید و سپس سراغ یک پیانو آکوستیک بروید، متوجه خواهید شد که Action پیانو دیجیتال حتی می تواند بهتر از پیانو آکوستیک باشد.

توصیه‌هایی برای انتخاب صحیح پیانو

•        نتهای مختلفی را در محدوده بم(سمت چپ) ، وسط و زیر(سمت راست) ساز بنوازید. آیا صدایی که می‌شنوید شفاف و واضح است. آیا صدای قسمت بم غنی و پر است؟ وقتی نتهای قسمت زیر (راست) را می‌نوازید دقیقا چه صدایی میشنوید؟

•        در قسمتهای مختلف : بم، وسط و زیر، کلیدها را با شدتهای قوی و ضعیف بنوازید.آیا تفاوتی احساس می‌کنید؟

•        چند نت متفاوت را همزمان نواخته و آکوردهای متعددی را بر روی کلیدها بنوازید. با این کار میزان سفتی کلیدها را امتحان کنید. برخی افراد به دنبال تاچ سبک (حالتی که کلیدها به راحتی پایین می روند) هستند و برخی دیگر تاچ سنگین را ترجیح می‌دهند. البته سلیقه‌‌ی شما در انتخاب سبک یا سنگین بودن تاچ پیانو به سَبک و نوع موسیقی که می‌نوازید هم بستگی دارد.

•        چند تریل و ترمولوی سریع را بر روی کلیدها امتحان کنید. سپس تعدادی نت را به صورت استاکاتو (نتهای کوتاه و مقطع) بنوازید. آیا وقتی دست خود را از روی کلید برمی دارید صدای آن کلید بلافاصله قطع میشود؟

•        پدالها را امتحان کنید. آیا وقتی پدال سمت راست را فشار میدهید صدای تمامی کلیدهای نواخته شده به طور یکسان ادامه می یابد؟ آیا با فشار دادن پدال سمت چپ صدای پیانو کمی نرمتر میشود؟ این کار را در پیانوهای دیجیتال نیز انجام دهید تا تاثیر آن را بر روی کیفیت و حجم صدا لمس کنید( برای ارزیابی صحیح عملکرد پدالها توصیه میشود تا در محیطی ساکت و آرام این کار را انجام شود).

•        یک قطعه بر روی پیانو مدنظرتان بنوازید. آیا صدای این پیانو تاثیری در بهتر نواختن این قطعه دارد؟ آیا وقتی این قطعه را اجرا میکنید حس خوبی دارید؟

چگونه باید از پیانو نگهداری کرد؟

 محافظت در برابر سرما و گرما

پیانو را باید از هر گونه وسیله حرارتی نظیر بخاری رادیاتور و ... دور نگاه داشت.  خشکی پیش از حد هوا و حرارت زیاد به راحتی می تواند آسیبهای جدی به ساند بورد و بدنه ساز که از چوب هستند وارد کند. اگر نمی توانید از خشکی هوا اجتناب کنید حتما از یک دستگاه بخارساز خانگی برای جبران رطوبت محیط استفاده کنید. همچنین باید از نگهداری  پیانو در هوای سرد اجتناب کرد. برای محافظت از ساز باید از قرار دادن ساز نزدیک مکان هایی که در معرض هوای سرد قرار دارند مانند درب و پنجره خودداری کرد. همچنین در فصل زمستان قبل از ترک خانه به مدت طولانی باید دمای محیط را درحد مناسبی ثابت نگه دارید.از قرار دادن پیانو درمعرض تابش مستقیم نور آفتاب باید شدیداً خود داری کرد. این کار به مرور رنگ ساز را از بین برده و در صورت خشک بودن هوا موجب ترک برداشتن چوب یا ساند بورد ساز می شود. به طور کل هر محیطی که انسان در آن احساس راحتی می کند برای پیانو نیز مناسب است.

محافظت در برابر رطوبت

از قرار دادن ساز در مکان هایی که رطوبت بالا دارند باید پرهیز کرد. رطوبت بالا موجب زنگ زدن سیم ها و تاب برداشتن و تغییر شکل ساند بورد و قطعات چوپی اکشن ساز می شود. در مناطق مرطوب می توان از کیسه های رطوبت گیر در درون پیانو استفاده کرد. به طور کل رطوبت نسبی ۴۵ تا ۶۰ درصد و دمای ۲۰ درجه بدونه تابش مستقیم نور خورشید بهترین شرایط برای نگهداری پیانو می باشد

  کوک مداوم و منظم

برای تجربه صدایی خوب و مطبوع و همچنین حفظ سازتان در یک وضعیت ایده ال باید آن را به طور مداوم و طبق برنامه منظم کوک کنید.

 تمیز نگاه داشتن ساز

سازتان را برای حفظ زیبایی و جلوگیری از لک شدن، هر از چند گاه و به کمک پارچه نرم تمیز کنید. در مورد کلیدهای پیانو بهتر است از مواد پاک کننده مخصوص لوازم خانگی استفاده کنید. هنگام تمیز کردن کلید های پیانو توجه داشته باشید در صورتی که ماده پاک کننده به صورت اسپری باشد از پاشیدن مستقیم به سطح کلید ها خود اری کنید، زیرا کناره های کلیدهای پیانو معمولاً فاقد روکش بوده و مایع اسپری می تواند بین کلیدهای پیانو چکیده و موجب خرابی آن ها شود. برای جلوگیری از این کار اسپری را به یک پارچه نرم پاشیده و به کمک آن کلید ها را تمیز کنید. بلافاصله پس از تمیز کردن کلیدها باید آن ها را با پارچه نرم دیگری خشک کنید. در زمانی که از ساز استفاده نمی کنید همیشه درپوش کلید ها را ببندید تا از ورود گرد و خاک و ضایعات دیگر جلوگیری شود. هرگز از مواد شوینده و حلال قوی برای تمیز کردن بدنه و کلید ها استفاده نکنید زیرا این مواد به راحتی می توانند روکش یا پولیش ساز را از بین ببرند. همچنین پارچه های زبر موجب ایجاد خراش های کوچک سطحی بر روی لایه پولیش ساز می شوند. بنابراین بهتر است از پارچه های نرم برای این کار استفاده کنید. 

 ده نکته برای بهبود صدای پیانو با تغییر شرایط محل نگهداری

برخلاف  تصور رایج ، ممکن است جنس صدای پیانوی شما مشکلی نداشته باشد و علت اصلی صدای بد آن مربوط به محل نگهداری آن باشد. چند فاکتور مهم که  بر روی صدای پیانو تاثیرگذار هستند عبارتند از :‌ اندازه اتاق، ارتفاع سقف،‌ وجود لوازم و اسبابی که صدا را جذب یا منعکس می‌ کنند، تعداد لوازم و اسباب موجود در اتاق و نحوه چینش آنها (چینش اسباب خانه بر چگونگی و جهت پراکنده شدن صوت در محیط تاثیرگذار است.

یافتن منشا مشکل؛ پیانو یا اتاق؟

دانستن اینکه مشکل ناشی از  پیانو است و یا به دلیل شرایط آکوستیکی محیط  ایجاد شده است اهمیت بسیاری دارد. به عنوان مثال مشکل بلند بودن صدای پیانو معمولا به دلیل این است که پیانوی شما برای اتاق فعلی بسیار بزرگ است. این بلند بودن صدا بیشتر در اطراف پیانو قابل لمس است و در صورتی که از پیانو فاصله بگیرید و یا به قسمتی از اتاق که حاوی تعداد بیشتری لوازم جاذب صوت است بروید این موضوع راکمتر حس می‌کنید. در حقیقت مشکلاتی نظیر صدای زمخت،‌ طنین بیش از حد صدا و نقاط گرم و مرده ناشی از شرایط اتاق پیانو است. بسیاری از پیشنهاداتی که در این مقاله ارائه شده اند به سادگی قابل اجرا و برگشت پذیر هستند. پس بهتر است قبل ازاین که اقدام به ایجاد تغییر در پیانو کنید این مقاله را مطالعه کنید.

طنین صدا Reverberation

طنین صوت به معنای باقی ماندن صوت در یک فضا بعد از قطع منبع صوت است. این تداوم صدا در فضا، کیفیت صوت را تغییر داده وحسی از پر بودن، مخلوط بودن و حجیم بودن را در صدا ایجاد می‌کند. اما در صورتی که زمان ماند صوت در فضا بیش از حد زیاد شود می تواند موجب گنگ شدن صدا شده و همچنین باعث می‌شود صدای پیانو بسیار بلند شنیده شود. وقتی میزان طنین صدا کم باشد اصطلاحاً گفته می‌شود که صدای پیانو خشک و یا حتی مرده است و برای جبران این مشکل ممکن است نوازنده تصمیم بگیرد قطعه را با شدت بیشتری بنوازد. به طور کلی هرچه اتاق حجم بیشتری داشته باشد مدت طنین صدا بیشتر و هر چه کوچکتر باشد این مدت زمان کاهش می‌یابد. هر چه تعداد لوازم جاذب صوت در اتاق بیشتر باشد طنین ساز کوتاه تر شده و هر چه تعداد آنها کمتر باشد طنین طولانی تری خواهیم داشت. میزان مطلوب طنین به سلیقه شخصی هر فرد بستگی دارد. برخی از پیانیستها علاقه دارند تا صدای پیانوی آنها در اتاق طنین بیشتری داشته باشد ولی برخی به دنبال صدای شفاف و با طنین بسیار کم هستند.

نقاط گرم یا مرده

نقاط گرم یا مرده نقاطی از اتاق هستند که در آن نواحی برخی از فرکانسها و نتها (در شرایطی که با شدتی برابر با سایر نتها نواخته شوند) بیشتر از سایر نتها طنین دارند. این مشکل معمولا با قرار دادن لوازمی که موجب پراکندگی صدا می شوند(‌نظیر قرار دادن قفسه کتاب، مبل و یا رخت آویز در مجاروت پیانو) و یا با جابجایی مختصر پیانو و یا تغییر زاویه قرار گرفتن آن در اتاق تصحیح می‌شود.

 در ادامه به 10 نکته برای بهبود صدای پیانو اشاره می‌کنیم. توصیه ما این است که قبل از ایجاد تغییرات در صدای پیانو (voicing) ابتدا این چند روش ساده را امتحان کنید.

1- پیانویی متناسب با اندازه اتاق تهیه کنید.

اولین قدم و بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد مشکلات آکوستیکی، خرید پیانویی با سایز مناسب برای اتاق است. اگر پیانو خیلی بزرگ باشد صدای آن در اتاق اشباع شده و اگر خیلی کوچک باشد صدای آن در همه نقاط اتاق به یک اندازه شنیده نمی‌شود. برای انتخاب اندازه پیانو می‌توانیم از یک قاعده کلی استفاده کنیم: با فرض این که ارتفاع سقف اتاق حدود 240 سانتیمتر باشد مجموع طول 4 دیوار اطراف پیانو باید حداقل 10 برابر طول پیانوی گرند(‌و یا ارتفاع پیانوی دیواری)‌ باشد. البته در بسیاری از موارد شاید نتوان از این قاعده استفاده کرد، چرا که معیار تصمیم گیری ما ممکن است با توجه به بودجه و همچنین نیاز موسیقیایی ما تغییر کند و نتوانیم اندازه اتاق را در تصمیم گیری دخیل کنیم. به عنوان مثال یک پیانوی کوچک معمولا مشکلاتی ذاتی نظیر صدای باس و اکشن ضعیف را با خود به همراه دارد،‌ حتی اگر کاملا برای اتاق شما اندازه باشد!. ممکن است پیانوی گرندی با صدای باس عالی تهیه کنید ولی وضعیت اتاق به گونه ای باشد که تاثیر منفی بر روی صدای ساز گذاشته و در نهایت نتوانید از صدای ساز خود لذت ببرید.

اگر در انتخاب پیانو به دلایل مختلف نتوانستید پیانویی مطابق با اندازه اتاق تهیه کنید می‌توانید با یک تکنسین پیانو مشورت کنید تا پیانو شما را صداسازی (voicing) کند و یا نکات زیر را امتحان کنید.

 2- محل پیانو را تغییر دهید و یا در همان محل جهت ساز را تغییر دهید.

اغلب اتاق ها سه جفت دیوار موازی با یکدیگر دارند. دو جفت دیوار رو بروی هم، سقف و کف اتاق. سطوح موازی با هم مستعد ایجاد طنین هستند و موجب می ‌شوند برخی از فرکانسها در نقاطی از اتاق بلندتر شنیده شده و در نقاطی دیگر تقریبا شنیده نشوند. دور کردن پیانو از گوشه اتاق،‌ ایجاد فاصله بین پیانو و دیوار و تغییر جهت قرار گرفتن پیانو ممکن است به حل این مشکل کمک کند. هر بار که تغییراتی اعمال می‌کنید باید به نقاط مختلف اتاق رفته و ببینید در آن نقطه صدای پیانو چه کیفیتی دارد. به یاد داشته باشید صدای پیانو در قسمتهای مختلف اتاق با زمانی که پشت پیانو نشسته اید متفاوت است(‌ممکن است نوازنده مشکلی  احساس نکند ولی شنودگانی که در نقاط مختلف اتاق هستند نتوانند به درستی صدای پیانو را بشنوندی).

3- از روکش های مخصوص برای کاهش صدا استفاده کنید.

روکش های پارچه ای  مخصوصی که برای قرار گفتن بر روی سیم های گرند پیانو طراحی شده اند اگر دارای یک لایه پارچه باشند تنها به مقدار محدودی می‌توانند صدای پیانو را کاهش دهند. بر اساس تحقیقات به عمل آمده پارچه های نازک و تک لایه فقط صدای نتهای زیر را کاهش می‌دهند. البته می‌توان روکش های ضخیم تری را نیز از بازار پیدا کرد. معمولا برای هر گرند پیانو  باید روکش مخصوص خودش را (‌که با توجه به ابعاد و کیفیت صدای ساز تولید شده اند)‌ تهیه کنید تا بهترین کارایی را داشته باشد. استفاده از روکش های بسیار بلند که بلند‌ی انها تا کف اتاق می‌رسد نیز روش مؤثرتری برای کاهش صدای پیانو است ولی مشکل این روش این است که درب پیانو باید به طور کامل بسته شود و پوپیتر را باید بر روی روکش قرار دهیم. این کار معمولا جلوه مناسبی ندارد ولی در صورت اجبار روشی بسیار مؤثر محسوب می‌شود. برای پیانو های دیواری می‌توان از یک تکه موکت یافرش استفاه کرد و آن را در پشت پیانو جاسازی کرد.

 4- قرار دادن اشیاء جاذب صوت درون پیانو (بین صفحه صدا و تیرک های چوبی که در زیر صفحه صدا قرار گرفته اند).

قرار دادن فوم های نرم و یا تکه های موکت بین این تیرک های چوبی (‌که از زیر گرند پیانو  قابل مشاهده است)‌ و یا در پیانو های دیواری بین تیرک های چوبی عمودی پشت ساز به میزان زیادی می تواند بلندی صدای پیانو را کاهش دهد. ورقه های فوم را از فروشگاهها تهیه کنید و پس از اندازه گیری و برش دادن، آنها را بین تیرک ها جاسازی کنید. برای اطمینان از عدم آسیب احتمالی به صفحه صدا و ایجاد نویز و گِز در پیانو (که از معایب این روش است) میتوانید از یک تکنسین پیانو کمک بگیرید. اگر خودتان این کار را انجام می‌دهید بسیار با دقت و وسواس عمل نمائید. توجه کنید که این روش برای پیانوهای مجهز به سیستم تنظیم رطوبت و یا سیستم نوازندگی خودکار (player piano) قابل اجرا نیست.

5- قرار دادن فرش یا قالیچه در زیر پیانو (‌ بر روی کف اتاق)‌ برای جذب صدا

صدای گرند پیانو عمدتا از دو قسمت  به فضای اطراف راه پیدا می‌کند،  یکی درب بالایی پیانو (که تحت زاویه مشخصی باز می‌شود) و بخش دیگر از زیر صفحه صدا به سمت کف اتاق. اگر روکش کف اتاق شما از مواد منعکس کننده صدا نظیر چوب، سرامیک و یا سنگ ساخته شده باشد، قرار دادن یک فرش در زیر پیانو می‌تواند تا حد قابل توجهی بلندی صدا را کاهش دهد. هر چه فرش ضخیم تر باشد میزان جذب بالاتری دارد. بهتر است زیر فرش موکتی ضخیم قرار داده شود. با جابجا کردن و تغییر جهت فرش می‌توانید بهترین حالت ممکن را به دست آورید. برای اثربخشی بهتر می‌توانید بر روی این فرش چند بالش نیز قرار دهید.

6- قرار دادن لوازم و اشیاء زیر پیانو برای متفرق کردن صدا

در صورتیکه نمی‌خواهید صدای پیانو را کاهش دهید و هدف این است که صدای پیانو  بیشتر به قسمتهای مختلف اتاق برسد می توانید از محفظه زیر پیانو برای قرار دادن کمد، صندوق کوچک،‌ گلدان و .... استفاده کنید. این کار باعث می‌شود صدای پیانو به قسمتهای مختلف اتاق منحرف شود.

اگر با انجام موارد بالا هنوز نتوانسته اید صدایی مطلوب به دست آورید میتوانید سه مورد بعدی که تنها شامل ایجاد تغییرات در اتاق است را نیز امتحان کنید.

7- پوشاندن و یا حذف پوشش روی دیوارها و پنجره ها

سطوح شیشه ای صداهای با فرکانس بالا(زیر) را منعکس کرده ولی فرکانسهای پایین (بم) از آنها عبور می‌کند. اتاقهایی که دارای تعداد زیادی پنجره باشد معمولا  صدایی زننده و تیز ایجاد می‌کنند که به دلیل بازتاب همین فرکانسهای بالا است. پوشاندن این پنجره ها معمولا موجب جذب فرکانسهای بالا شده و با انجام این کار مجددا توازن بین صداهای بم و زیر برقرار می‌شود. پارچه های نمدی ضخیم بهترین گزینه برای پوشش سطوح شیشه ای است. نصب پارچه های پرده‌ای نازک تاثیر کمی بر روی صدا دارد ولی در برخی از موارد که نیاز نیست مقدار بالای صدا جذب شود استفاده از آنها می‌تواند به تنظیم دقیق صدا کمک کند.

دیوارها و سقف خالی( بدون پوشش) نیز همانند شیشه عمل می‌کنند با این تفاوت که فرکانسهای پایین تر را بهتر حفظ می‌کنند. اگر در چنین اتاقی با مشکل گنگ بودن صدا مواجه بودید، نصب پرده،‌ قالیچه تزئینی و سایر مواد جاذب صدا بر روی دیوار می‌تواند به رفع مشکل کمک کند. در عین حال می‌توان از پانلهای فشرده جاذب صوت موجود در بازار نیز استفاده نمود. تنها مشکل این پانلها ظاهر آنهاست، چرا که برخی از افراد دوست ندارند اتاق خانه شان شبیه به اتاق یک استودیوی حرفه ای باشد!

در اتاق هایی که سقف بسیار بلند است، آویزان کردن پارچه های بلند نظیر پرچم و یا سایر مواد جاذب صوت می‌تواند به بهبود صدا کمک کند.

دقت کنید که عموما مواد جاذب صوتی که در خانه ها یافت می‌شوند‌ معمولا در فرکانسهای پایینتر از 200 هرتز(‌تقریبا فرکانس های پایینتر از دو میانی در پیانو)‌ کارایی مناسبی ندارند و چنان چه مشکل شما با این محدوده فرکانسی باشد بهتر است از مواد جاذب صوت حرفه‌ای موجود در بازار که برای فرکانسهای پایین طراحی شده اند استفاده کنید.

8- اضافه یا حذف کردن مبلمان و یا سایر اشیاء جاذب صوت در اتاق

اضافه کردن مبلمان و اشیاء جاذب صوت نظیر فرش، موکت، لوستر و ..... موجب کاهش  و حذف آنها موجب افزایش طنین در اتاق می‌شود. حتی قرار دادن چند دست لباس بر روی یک میز می‌تواند تا حدی از بازگشت صدا جلوگیری کند! به طور اجمالی مبلمان و وسایلی که در سطح زمین قرار داده شوند بیشترین تاثیر را بر روی جذب صدا دارند و لوستر و آویزهای سقفی،‌ فلزات و چوب  تاثیر کمتری دارند.

9-حذف یا نصب سقف آویزهایی که موجب پراکنده کردن امواج صوتی می‌شوند.

دقت کنید که در صورت استفاده بیش از حد از اشیاء جاذب صوت ممکن است صدای پیانو بسیار خشک و بی روح شود. بعضی اوقات ما نمی‌خواهیم صدا را کم کنیم ، بلکه می خواهیم آن را به قسمتهای مختلف اتاق منحرف کنیم. با این کار صدایی طبیعی تر و شفاف تر حاصل شده و طنین آن در حد مناسب حفظ می‌شود. برای این کار به اشیاء کوچک یا بزرگ با شکل هندسی پیچیده نیاز داریم تا اثر سطوح بازتاب کننده بزرگ نظیر دیوارها را کاهش دهیم. البته این کار باید با روش سعی و خطا صورت گیرد تا بهترین حالت ممکن به دست آید. به عنوان مثال می توان از کتابخانه(‌به شرط آنکه خیلی بزرگ نباشد)‌، میز، شمعدان! پارتیشن و مجسمه برای این منظور استفاده کرد. در صورتی سقف خانه دارای شیار باشد، به پراکنده شدن صوت کم می‌کند.

10- از متخصصین علم آکوستیک و مهندسین صدا کمک بگیرید.

برخی از مشکلات آکوستیکی پیچیده تر از آن هستند که بتوان با روشهای ساده با آنها مواجه شد. اگر تمامی موارد گفته شده را امتحان کردید و هنوز مشکل پابرجاست توصیه می کنم در اسرع وقت با یک متخصص صدا مشورت کنید.

وقت آن رسیده که جستجو و انتخاب کنید، حالا دیگر شما تمامی مطالبی را که می بایست در مورد خرید و نحوه چیدمان منزل خود بدانید مطلع هستید. و با دید بهتری نسبت به قبل خرید خود را انجام می دهید.

شما می توانید گشت و گذار خود را برای انتخاب محصول مورد نظرتان از سایت پارسیان کردیت شروع کنید. این سایت به شما کمک می کند که زمان کمتری را در بازارهای مختلف برای خرید محصول مورد نظرتان صرف کنید، ضمن اینکه شما می توایند چند محصول را با هم مقایسه کنید و بعد انتخاب خودتان را انجام دهید. و از همه مهمتر اینکه شما می توانید با حداقل بودجه ای که در اختیار دارید خرید کالای خود را به صورت اقساطی و با بهره بسیار پایین انجام دهید.

کلام آخر

آروزی ما رضایت کامل شما کاربر گرامی، از استفاده ی این مطالب و همچنین بهترین انتخاب با بودجه مورد نظر شما است . خرسند خواهیم بود اگر ما را از نقطه نظرات خود آگاه نموده و برای رسیدن ما به هدفمان که همانا رضایت شما در آن است یاری نمایید.

 

                                                                                                                                       با تشکر

                   پارسیان کردیت

 

تمامی حقوق این مقاله برای فروشگاه پارسیان کردیت محفوظ می باشد.

     


امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
ارسال سریع کالا

ارسال سریع کالا به تمام نقاط کشور

پشتیبانی برخط

پشتیبانی آنلاین ( ایمیل و..)

تضمین قیمت

تضمین بهترین قیمت کالا

پرداخت امن

100% پرداخت امن و مطمئن