021-66476942
parsiancredit@gmail.com

دانستنی های لباسشوئی های سامسونگ

دانستنی های لباسشوئی های سامسونگ

داشتن اطلاعاتی هر چند مختصر درباره هر کالایی که قصد خرید آن را دارید، می تواند از ضررمالی شما بابت یک خرید نامناسب جلوگیری کند، در اینجا سعی بر این داریم که شما را برای یک خرید مناسب و انتخاب بهترین گزینه با توجه به بودجه و امکاناتی که در اختیار دارید راهنمایی نماییم.

نکات مهمی هستند که شما به عنوان خریدار ماشین لباسشویی هنگام خرید باید مد نظر داشته باشید و به آنها دقت کنید، اما ممکن است به دلیل جذابیت ظاهری کالاها و امکانات آنها و تنوع بالایی که در بازار وجود دارد، شما را وسوسه نماید و باعث شود نکات ضروری که قبلاً مد نظرتان بوده را فراموش کنید و اقدام به خرید یک کالای نا مناسب نمایید. این خرید نامناسب نه تنها باعث به هدر رفتن پول شما و ضرر مالی خواهد بود، بلکه اگر مصرف انرژی بالایی هم داشته باشد شما را برای صرف هزینه های آتی هم با مشکل روبرو خواهد کرد.

شما می توانید با صرف وقت و زمان زیاد و پرس و جو از فروشندگان لوازم خانگی و یا مصرف کنندگان همان کالا، اطلاعاتی بدست آورید، اما ما به شما کمک خواهیم کرد که نکات ضروری قبل از خریدتان را بدانید و قبل از رفتن به بازار و انتخاب کالای مورد نظر، باید سراغ چه مدل هایی با چه امکاناتی بروید تا در این بازار آشفته و پر زرق و برق بهترین انتخاب را داشته باشید تا پشیمان نشوید.

میزان مصرف انرژی

این روزها بالا بالارفتن قیمت برق و ارزشنمد تر شدن انرژی نسبت به سال های قبل، بیشتر خریداران به دنبال کالای کم مصرف هستند، طی سالهای اخیر و تبلیغات زیاد جهت نصب برچسب انرژی بر روی کالاها و پیشی گرفتن تولیدکنندگان از یکدیگر در ارائه بهتر محصول خود در این خصوص، بهتر است از مدل ماشین لباسشویی که رتبه مصرف انرژی آنها A  است انتخاب کنید. بدیهی است که ماشین لباسشویی که مصرف انرژی آنها پایین تر از A است مناسب و به صرفه نخواهد بود. هنگامی که سری به بازار می زنید متوجه خواهید شد که محصولاتی هستند که مصرف انرژی آنها (A ، A+ ،A++  ، A+++) می باشد، که البته قیمت بالاتری هم دارند، ولی برای خرید مناسب تر هستند، هر چه تعداد علامت + در مصرف انرژی بیشتر باشد یعنی آن محصول مصرف برق و آب کمتر و از کیفیت شستشوی بالاتری برخوردارند.پس خاطرتان باشد که اولین و مهمترین نکته در انتخاب و خرید یک ماشین لباسشویی مناسب توجه کردن به استاندارد بودن و رتبه مصرف انرژی آن است. زیرا شما حداقل هفته ای 1 تا 2 بار از ماشین لباسشویی استفاده خواهید کرد، پس بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

ظرفیت

دومین نکته مهمی که بعد از میزان مصرف انرژی باید مد نظر خریداران باشد، انتخاب محصول براساس ظرفیت آن است. معمولاً ظرفیت ماشین های لباسشویی بر اساس تعداد اعضای خانواده انتخاب می شود، مثلاً برای خانواده های کوچک خرید یک ماشین لباسشویی با ظرفیت هفت کیلویی مناسب نیست، زیرا می بایست با با فاصله زمانی زیاد از ماشین لباسشویی استفاده کنند و برعکس برای یک خانواده پرجمعیت یک ماشین لباسشویی با ظرفیت پنج کیلویی مناسب نیست، به دلیل اینکه خیلی زود به زود باید از دستگاه استفاده کنند و یا حتی مجبور شوند در یک روز دوبار از ماشین لباسشویی استفاده کنند، در نتیجه طول عمر ماشین لباسشویی آنها کمتر خواهد بود. پس بهترین گزینه را نسبت به حجم مورد استفاده انتخاب نمایید. ماشین های لباسشویی با هر ظرفیتی که باشند به جزء مدل های 12 کیلویی معمولاً ابعاد و طراحی بدنه یکسانی دارند. قابل ذکر است که بعضی از ماشین لباسشویی، دارای سنسور ظرفیت هستند، یعنی در این مدل ها به صورت اتوماتیک وزن لباس ها را محاسبه می کنند و تمام کارکرد دستگاه را نسبت به وزن لباس ها تنظیم می کنند، بدیهی است که از قیمت بالاتری هم برخوردارند.

شکل ظاهری

ماشین های لباسشویی یکی از وسایل ضروری خانه ها، مخصوصاً آشپزخانه ها به شمار می روند. پس شکل ظاهری مدلی که انتخاب می کنید هم می تواند از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. در بعضی از مدل ها، دکمه های زیادی روی بدنه آنها برای تنظیم دستگاه قراردارد که استفاده از آن را بسیار آسانتر می کند، اما ظاهری شلوغ دارند که مورد پسند خیلی از خریداران نیست و همچنین برای نظافت بدنه هم کار را با مشکل روبرو می کند. در مقابل مدل هایی هم هستند که از چند دکمه برای تنظیم روی بدنه آنها تعبیه شده که مسلماً کارکردن با آنها کمی دشوار است، اما ظاهری ساده و مدرنتر پیدا می کنند و البته نظافت بدنه آنها هم راحت تر و آسانتر است. در بعضی از مدل های ماشین لباسشویی نمایشگر LCD  و یاLED  دارند که ظاهری بسیار مدرن به بدنه می دهند که فرایند شستشو را با وضوح بیشتری نمایش می دهند، البته وجود این نمایشگر باعث بالاتر رفتن قیمت دستگاه می شود. نکته دیگر در باره بدنه لباسشویی ها میزان درجه باز شدن در آن است، مدل هایی که 180 درجه باز می شوند، برای خرید مناسب تر هستند چون استفاده آسان تری خواهند داشت.

برنامه های شستشو

داشتن برنامه هایی شستشوی متنوع یکی از محاسن در انتخاب ماشین لباسشویی به حساب می آیند. البته می بایست قبل از خرید در نظر داشته باشید که تا چه حدی به این امنکانات نیاز دارید، بسیاری از برنامه های شستشو شاید سالی یکبار هم مورد نیازتان نباشند و بعضی دیگر به دلیل تنظیم زیادی که احتیاج دارند ممکن است به خاطر بی حوصله گی از آن استفاده نکنید.
طبق تحقیق انجام شده یکسری از برنامه ها کاربردی هستند به دلیل اینکه استفاده زیادی دارند و از برنامه های پر طرفدار به حساب می آیند مثل شستشوی لباس کودک، شستشوی پتو و ملحفه، شستشوی روزانه، که ارزش پرداخت پول بیشتر را دارند. ولی بعضی از برنامه ها چندان ضروری نیستند، مثل شستشوی لباسهای تیره و شستشوی ضد چروک، شستشوی فوق سریع یا شستشوی دستی، که در نتیجه اگر این برنامه ها هم در کالای مورد نظرتان نبود از اهمیت چندانی برخوردار نیست. قابلیت تنظیم دما و قابلیت شستشوی با دمای پایین آن هم جزو برنامه های کاربردی به حساب می آید و مدل هایی که قابلیت شستشو با آب سرد را با همان کیفیت آب گرم دارند در مصرف انرژی صرفه جویی بیشتری دارند.
به نکاتی مثل درج مدل روی بدنه ماشین لباسشویی، سوراخ های دیگ داخلی( هرچه ریزتر باشد کیفیت شستشو بیشتر است)، صدا و لرزش کم( هنگاه استفاده از دستگاه)، قابلیت شروع با تاخیر شستشو و قفل کودک نیز باید توجه کرد. تعداد دور آبکشی و شستشو با آب سرد و درجه حرارت پایین آب که در کاهش انرژی موثر خواهند بود و همچنین ماشین های لباسشویی که درب آنها از جلو باز می شود نسبت به ماشین های لباسشویی که در ب آنها از بالا باز می شود آب کمتری مصرف می کنند نیز قابل توجه است.

سرعت خشک کن

از دیگر مشخصه های یک ماشین لباسشویی مناسب سرعت خشک کن آن است که با واحد دور در دقیقه مشخص می شود. اگر برای خشک کردن لباس ها محدودیت دارید یا ترجیح میدهد آنها را به صورت نیمه خشک یا خشک از لباسشویی خارج کنید، باید ماشین لباسشویی با دور خشک کن بیشتری انتخاب کنید.البته دستگاهی که دور خشک کن بالاتری دارند، هنگام خشک کردن لباس می تواند با سرعت های پایین تری هم کارکند.

فضای مناسب

قبل از خرید حتماً فضای مناسب نصب ماشین لباسشویی را معین کنید تا دچار مشکل نشوید. معمولاً ماشین های لباسشویی عرض 60 و ارتفاع 85 دارند. حال اینکه بعد از اطلاعاتی که بدست آوردید بخواهید بدایند چه ماشین لباسشویی از همه بهتر است سئوالی است که نه تنها در مورد لباسشویی بلکه در مورد هیچ وسلیه برقی که حتی از روز اول در معرض خرابی هستند بطور قطعی نمی توان پاسخ داد، اما نکته قابل توجه در این زمینه مدت زمان ضمانت و نوع خدمات پس از فروش آن است که حتماً به این نکته هنگام خرید باید توجه فرماید.

نحوه نگهداری از ماشین های لباسشویی

بعد از هر بار شستشوی لباسها لاستیک دور درب را با یک دستمال حوله ای کاملاً خشک و تمیز کنید.چند ساعت درب ماشین لباسشویی را بعد از شستشو باز بگذارید تا بو و رطوبت داخل آن تخلیه شود.هر چند ماه یکبار برای تمیز کردن داخل ماشین لباسشویی از جرمگیر لباسشویی استفاده کنید و اگر جرمگیر نداشتیم از 2 لیوان سرکه سفید داخل ماشین لباسشویی ریخته و ماشین را بدون لباس روشن کرده و روی یک برنامه طولانی مدت که آب را تا 90 درجه داغ کند میگذاریم.

تعویض فیلتر و یا تمیز کردن آن با مسواک و مواد شونده از موارد الزامی است.

 از آنجایی که شما برند سامسونگ را برای تهیه ماشین لباسشویی انتخاب کرده اید، بهتر است بدانید که سامسونگ برای شستشوی لباسها و سهولت در کارکردن و بالا بردن کیفیت ماشین های لباسشویی خود از چندین سیستم کاربردی استفاده کرده است، که در اینجا به مواردی اشاره میکنیم.

سیستم ایرواش :

در این سیستم که خود به تنهایی انقلابی درعرصه مقابله با بوهای نامطبوع و چروک لباس میباشد که عوامل آلرژی زای میکروسکوپی، باکتریهای مضر و میکروبها را کاملا از بین برده و لباسهایی که قبلا شسته و در اثر استفاده مکرر، به بوی نامطبوع آغشته شده اند را بدون استفاده از آب و مواد شوینده با قراردادن درکوران هوای داغ ضدعفونی کرده و ضمن از بین رفتن چروکها، بوهای نامطبوع نیز از بین میرود.

سیستم سشتشوی قوی  :

هنگامیکه لباس ها بسیار کثیف شده اند و لازم است که به طور مناسب شستشو شوند، می توانید با فشردن این دکمه، مدت چرخش را افزایش دهید. که باعث می شود، لباس ها تمیز تر شسته شوند.

سیستم مراقبت کودک  :

ماشین لباسشویی سامسونگ، مجهز به برنامه های شستشو برای محافظت از لباس کودکان است که پوست حساس دارند.این برنامه ها آزردگی پوستی کودکان را در نتیجه باقیمانده ماده لباسشویی، کاهش می دهد. شستشو با دمای بالا و آبکشی های اضافی تضمین می کند که هیچگونه پودر لباسشویی که لباس های نازک کودکان رو لکه دار می کنه، باقی نماند.

سیستم پوشاک رنگ تیره  :

سیستم پوشاک رنگ تیره یا دارک گارمنت با آبکشی های اضافی و چرخش کاهش یافته تضمین می کند که لباس های تیره مورد علاقه شما به ملایمت شسته شده و کاملا آبکشی شوند.

سیستم تخلیه  :

درسیستم تخلیه یا درین آب را بدون چرخش از ماشین لباسشویی تخلیه می کند.

سیستم گردش  :

سیستم گردش  یا اسپین که برای تخلیه بیشتر آب ، یک چرخه اضافی را اجرا می کند.

سیستم آبکشی و گردش :

سیستم آبکشی + گردش ، اسپین+راینز برای لباس هایی که فقط نیاز به آبکشی دارند و یا برای اضافه کردن نرم کننده پارچه در حین آبکشی به یک توده لباس استفاده شود.

سیستم لباس نخی و لباس اتوماتیک :

برای الیاف نخی ، ملافه ، رومیزی ، زیرپوش، حوله ، پیراهن و غیره که به طور متوسط و یا کم کثیف شده اند.

سیستم پارچه مصنوعی:

سیستم پارچه مصنوعی برای بلوز، پیراهن و غیره که به طور متوسط و یا کم کثیف شده اند. از جنس پلی استر(دیولین، تریورا) ، پلی آمید ( پرلون، نایلون ) و ترکیبات مشابه دیگر ، مناسب است.

سیستم پارچه جین :

سیستم پارچه جین یا دنیم با سطح بالاتر آب در شستشوی اصلی و آبکشی اضافی تضمین می کند که هیچگونه پودر لباسشویی باقی نماند که ممکن است لباس های شما را لکه دار کند.

سیستم پارچه های ظریف :

که برای پاچه های نازک، زیرپوش زنانه، لباس زنانه، پیراهن و بلوز، ... برای بهترین نتیجه، از مایع لباسشویی استفاده می شود.

سیستم پارچه های پشمی :

سیستم پارچه های پشمی وول فقط برای الیاف پشمی قابل شستشو با ماشین، توده لباس ها بایستی کمتر از 2 کیلو گرم باشد. روش پشمی لباس ها را با استفاده از عملکردهای "گهواره وار" می شوید. در طول شستشو ، حرکت های گهواره وار ملایم و عملکردهای خیساندن ادامه پیدا می کنند تا از شور رفتن و از ریخت افتادگی الیاف پشمی جلوگیری شده و کاملا تمیز شوند. توقف کارکرد ماشین نشانگر خرابی نیست. ماده لباسشویی متعادل برای روش پشمی، برای نتایج شستشوی بهبود یافته و برای مراقبت بهبود یافته از الیاف پشمی توصیه می شود.

سیستم شستشو با دست :

سیستم شستشو با دست هند واش یک چرخه شستشوی بسیار سبک که به اندازه شستشو با دست ملایم است.

سیستم پیش شستشو :

سیستم پیش شستشو یا پیریو واش فقط برای این الیاف موجود است: ( الیاف نخی/ توده لباس اتوماتیک) ، سیندتیکت (مصنوعی ) ، دنیم (پارچه جین) ، اسپرت ویر (پوشاک ورزشی)، بیبی کیر ( مراقبت از کودک ) ، دارک گارمنت (پوشاک تیره) ، دیلی واش ( شستشوی روزانه)

سیستم آبکشی :

سیستم آبکشی یا راینز برای افزودن چرخه های آبکشی می باشد که می توانید چرخه های ابکشی را با فشردن این دکمه افزایش دهید. حداکثر تعداد چرخه های آبکشی پنج است.

تعیین دور موتور:

دکمه تعیین دور موتور اسپین برای انتخاب سرعت چرخش می باشد. که دارای گزینه های : بدون چرخش نو اسپین ، نگه داشتن آبکشی راینز هولد و سرعت های 400 ، 800 ، 1000 و 1400 دور در دقیقه بدون چرخش نو اسپین : لباس ها در تشت باقی مانده و چرخه گردش پس از تخلیه نهائی اجرا نمی شود. نگه داشتن آبکشی راینز هولد : لباس ها در آب آخرین آبکشی ، خیس می خورند. قبل از اینکه بتوان لباس ها را خارج کرد ، یکی از برنامه های تخلیه درین و یا گردش اسپین بایستی اجرا شود.

سیستم سیلورنانو :

تکنولوژی سیلور نانو مبتنی بر خواص یونهای نقره در ابعاد 0.1 تا 100 نانومتر است. وقتی ماده ای به این کوچکی تجزیه میشود خواص جدیدی را ایجاد کرده، و قابلیت ترکیب شوندگی بالای آن منجربه نفوذ مستقیم آن به درون باکتری ها شده باعث از بین رفتن باکتری و در نتیجه ایجاد پاکیزگی می شود. این بخش از دستگاه میتواند به مدت 10 سال برای ضد عفونی نمودن و استریل نمودن پارچه ها مورد استفاده قرار گیرد. مرحله اول : برق از طریق الکترود جریان یافته و یون های +ای جی را ایجاد می کند. مرحله دوم : آب از طریق شیر وارد شده و از سیستم ژنراتور حاوی یون های +ای جی به لوله جریان می یابد. مرحله سوم : آب یونیزه +ای جی در جریان سیکل شستشو و آبکشی آزاد می شود. مرحله چهارم : یون های +ای جی یک پوشش حفاظتی ایجاد می کند که رشد باکتریایی را تا مدت 30 روز متوقف می سازد. مزایای استفاده از سیستم سلامتی سیلور نانو: از بین برنده بوهای نامطبوع : یونهای سیلور نانو برای جذب و رفع 650 نوع میکروب از سطوح مختلف عالی است و کمک زیادی به از بین بردن ساپروفیل ها که عامل ایجاد بوهای نامطبوع هستند، می نمایند. سیستم ضد باکتری : سیستم آنتی باکتریال در آخرین مرحله آبکشی، یک پوشش حفاظتی ایجاد می کند که رشد باکتریالی را تا مدت 30 روز متوقف می سازد. این پوشش به کمک پوست های حساس آمده و مانع تورم و زخم شدن آن می شود.

سیستم سیلور واش :

ترکیب برنده! فناوری نقره ای سامسونگ اثرات ضد عفونی کننده نقره را برای بالاترین سطح تمیز کردن با دانش پیشرفته ترکیب می کند. در طول چرخه شستشو ، ذرات ریز نقره از صفحات فلزی نقره به طور تدریجی از طریق الکترولیز به یون های نقره تبدیل می شوند. حتی در آب سرد و بدون ماده سفید کننده، ذرات نقره در آب باکتری هایی که موجب بوی زننده می شوند، را برای شستشوی "مافوق تمیز" از بین می برند. بنابراین شستشو در اب سرد در مصرف برق صرفه جوئی کرده و برای لباس های شما بهتر است.

مصرف برق :

با توجه به تلاش بسیار کارشناسان شرکت بزرگ سامسونگ، در سالهای اخیر، مصرف برق محصولات کاهش چشمگیری داشته بطوریکه در حال حاضر رتبه مصرف انرژی بسیاری از محصولات سامسونگ به درجه A ارتقا یافته است.

تمامی حقوق این مقاله برای فروشگاه پارسیان کردیت محفوظ می باشد.

     

مایکروویو و دانستنی های آن

مایکروویو و دانستنی های آن

نکاتی در مورد مایکروویو ها

ماکروویوها یکی از مهمترین اختراع های بزرگ قرن بیستم محسوب می شوند. همچنین یکی از وسایل مدرن آشپزخانه های امروزی به شمار می آیند. امروزه تعداد زیادی از خانواده ها در سراسر دنیا از این وسلیه روزانه استفاده می کنند، و دلیل استقبال زیاد از این دستگاه سرعت بالای طبخ غذا در آن است. اگر خانم خانه شاغل هم باشد اهمیت استفاده از ماکروویو دو چندان خواهد بود، زیرا به جای اینکه ساعتهای طولانی وقت صرف پخت غذا کند، فقط چند دقیقه ای را صرف این کار می کند. ماکروویوها در واقع می توانند یک وسیله کمکی برای آشپزی نیز باشند و در زمان مهمانی که اجاق گاز شما جایی برای پخت غذاهای دیگر را ندارد، ماکروویو به عنوان نیروی کمکی، به یاری شما می آید.

البته شایان ذکر است که طعم غذا در ماکروویوها و اجاق گاز متفاوت است.
آشپزی ایمن با مایکروویو نیازمند شناخت معایب و فواید این دستگاه است. در صورت استفاده صحیح از مایکروویو، این دستگاه می تواند روشی آسان و سریع برای آشپزی و آماده سازی غذا باشد بدون اینکه خطری برای سلامتی به وجود آورد.

در این مقاله سعی بر این داریم که درباره ماکروویوها و چگونگی عملکرد و طرز استفاده این دستگاه به طور مختصر توضیح دهیم، تا اطلاعات کافی قبل از خرید این محصول را داشته و در هنگام خرید و انتخاب دچار سردرگمی و اشتباه نشوید.  فر به دستگاهی گفته می شود که پخت غذا در محیط بسته و دمای یکنواخت در تمامی قسمتها را امکان پذیر می کند.  ساده ترین نوع فرها با گاز کار کرده و می توان دمای بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ درجه سانتیگراد را تنظیم کرد و دارای چند طبقه برای استفاده بهینه از فضا باشد. پس از تولید مایکروویو و همزمان پیشرفت تکنولوژی فر دستگاههای تولید شد که هر دو قابلیت را داشتند؛ اصطلاحات جدیدی برای این محصولات شکل گرفت که بصورت جمع بندی اینگونه عنوان میشود. مایکروویو دستگاهی است که فقط مجهز به گرمکن با اشعه ( امواج مایکرو) و المنت تابشی از بالا باشد.میکروویو که به اشتباه مایکروویو خوانده می شود، از ترکیب دو واژه مایکرو یا میکروMICRO به معنی (کوچک) و ویوWAVE به معنی (موج) تشکیل شده است و به معنای امواج با طول موج کوتاه و تعداد نوسانات (فرکانس) بسیار بالا می باشد. فرکانس چنین امواجی، بین ۳۰۰ مگاهرتز تا چند گیگاهرتز در ثانیه می تواند باشد. برد چنین امواجی کوتاه بوده و در حد چند متر است، ولی میزان نفوذ آن ها نسبتا بالا است و از درون ابر و غبار عبور می کنند.هرچه فرکانس بیشتر باشد، شدت نفوذ بیشتر برای برد امواج، کوتاه تر می شود. به عنوان مثال هرچیزی که درمجاورت دستگاه نوسان ساز اجاق های میکروویو معمول قرار داشته باشد، به شدت تحت تأثیر ارتعاشات قرار می گیرد.درحالی که اگر نیم متر از منبع ارتعاش دور شود، قدرت امواج به یک صدم کاهش خواهد یافت.امواج دارای طول موج کوتاه، هنگام برخورد به ماده، چنان موجب ارتعاش و تغییر قطب های منفی و مثبت موجود در آن می شوند که این جنبش بالای مولکول ها موجب به هم خوردن شدید آنها و ایجاد اصطکاک در مولکول ها و درنهایت سبب گرم شدن آن ماده می شود. در این میان نقش آب در درون ماده غذایی بارزتر است. زیرا مولکول های آب که قطبی هستند (همچون دیگر مولکول های قطبی) بیشتر تحت تأثیر نوسانات قرارگرفته و به شدت شروع به جابه جایی در محل خود می کنند. به همین دلیل هرچه غذا رطوبت بیشتری داشته باشد سریع تر تحت تأثیر این امواج قرارمی گیرد.برای اینکه این امواج در همه جهات اطراف غذا پخش شوند، غذا معمولا بر روی یک میز چرخان می‌چرخد. در مدل‌های قدیمی تر هم از یک پروانه فلزی با تیغه‌های مورب برای پخش کردن امواج استفاده می‌شد. بدون چرخاندن غذا یا پخش کردن امواج، بعضی از نقاط غذا گرم نمی‌شود. با قرار دادن لایه یکنواختی از پنیر کف اجاق، بدون میز چرخان، میتوان این نقاط را دید. در واقع نقاطی که پنیر آن‌ها ذوب نشده، این نقاط اند.

معایب استفاده از ماکروویوها

نکته بسیار حائز اهمیت این است که وسایل پیشرفته امروزی، اگر چه به ظاهر کارها را سریع کرده اند و موجب راحتی و آسایش ما شده اند، اما مضراتی نیز دارند.طی 10 سال گذشته استفاده از مایکروویو برای پختن، یخ‌زدایی و گرم کردن سریع غذا بسیار مرسوم و رایج شده است. اما متاسفانه باید گفت که استفاده از این وسیله بی ضرر نیست. طبخ غذا در مایکروویو کوتاه است و میکروب‌هایی که احتمالاً در غذا وجود داشته کشته نمی‌شوند و برای سلامتی می‌تواند مضر باشد. چون انرژی مایکروویو مناطق پرآب غذا و بیشتر و مناطق بدون آب را کمتر گرم می کند، اگر درست تنظیم نشود، احتمال دارد غذا در برخی از مناطق به حد کافی گرم نشود و باکتری های مضر آن از بین نرود.روش های سریع پخت اثر سرطان زایی دارد، زیرا هرچه مواد غذایی سریع تر و با درجه حرارت بالاتر پخته شود، مواد سرطان زایی بیشتر می شود. به عنوان مثال اگر گوشت را سریع بپزیم اثر سرطان زایی آن تشدید می شود. البته مطالعات جدید، مسئله مسمومیت زایی و سرطان زایی اشعه های مایکروویو  را رد کرده اند.
با این وجود، ایمنی اشعه مایکروویو برای سلامت انسان مورد بحث است. این که آیا اشعه مایکروویو می تواند باعث ایجاد ترکیبات سرطان زا در غذا گردد یا نه، با تحقیقات علمی رد شد.

به هر حال، اشعه مایکروویو همانطور که غذا را گرم می کند، می تواند بافت های بدن را نیز گرم نماید. مواجهه با مقدار بالای اشعه مایکروویو، می تواند باعث سوختگی دردناک شود. خصوصا عدسی چشم به حرارت زیاد حساس است و مواجهه زیاد با اشعه های مایکروویو می تواند باعث کاتاراکت (آب مروارید) شود.
درسال 1998 در دانشگاه اوزاکا طی تحقیقاتی که انجام گرفت مشخص شد که پختن موادی مانند گوشت و شیر در میکروویو حدود 30 تا 40 درصد ویتامین B12 آن را کم می کند.
ویتامین B12 عنصری مهم برای تشکیل گلبول های قرمز خون می باشد و به حفظ سلامت سیستم اعصاب کمک می کند. بنابراین کسانی که به طور دائم از ماکروویو استفاده می کنند، باید ویتامین B12 مورد نیاز بدن خود را از راه های دیگر به دست آورند. همچنین پخت سبزیجات با آب در ماکروویو، ارزش غذایی آنها را 74 تا 97 درصد کاهش می دهد و اگر از آب برای پخت سبزیجات استفاده نشود، ارزش غذایی آنها بیشتر حفظ می شود.
مواجهه تصادفی با مقادیر بسیار بالای اشعه مایکروویو می تواند باعث تغییر یا از بین رفتن اسپرم شده و نازایی موقت درمردان ایجاد کند. البته این مواجهه در صورتی می تواند رخ دهد که اشعه از درون دستگاه به بیرون نفوذ کند، یعنی هنگامی که درب آن به طور کامل بسته نشده است، یا درز آن خراب یا کهنه است یا جرم گرفته است. به همین دلیل محفظه داخل مایکروویو را باید چند مدت یک بار، با آب و مواد شوینده ملایم شست.باید به خاطر داشت که تابش اشعه های مایکروویو با قطع برق آن به طور کامل متوقف می شود و این اشعه ها در غذا نیز باقی نمی مانند و هرگز غذا را رادیواکتیو نمی کنند.
فرهای مایکروویو امروزی نسبت به اولین نسل این دستگاه ها (که بیش از سی سال پیش به بازار آمدند) ایمنی بیشتری دارند. امکان خروج امواج از آن ها بسیار کمتر است و معمولاً در کارخانه توسط دستگاه های حساس، آزمایش و کنترل می شوند. در ضمن این اجاق ها (چه انواع قدیمی و چه انواع پیشرفته ی امروزی)، هیچ نوع تشعشع رادیو اکتیویته ای تولید نمی نمایند. علاوه بر نکات یاد شده، سوختگی ناشی از استفاده از این دستگاه نیز مطرح است، ولی نسبت به سایر روشهای پخت ،احتمال سوختگی کمتر است.
بیمارانی که از Pacemaker یا باتری قلب استفاده می کنند، در استفاده از مایکروویو باید محتاط باشند، زیرا امواج مایکروویو به خصوص در مایکروویو قدیمی، می توانند با سیگنال های آن تداخل کنند.
در مایکروویو نمی توان از هر نوع ظرفی در آن استفاده کرد، زیرا برخورد امواج با سطح فلزات، ممکن است سبب ایجاد شعله و آتش سوزی و حتی انفجار دستگاه شود. برخی ظروف پلاستیکی غیراستاندارد، هنگام تماس با مواد داغ، پلیمرهای شیمیایی منتشر می کند که انسان را دچار مسمومیت می سازد و مصرف غذاهای گرم شده در آنها برای سلامت بدن خطرناک است. امروزه ظروف فراوانی با برچسب "قابل استفاده در مایکروویو " در معرض فروش هستند، ولی اینکه برای کنترل کیفیت و سلامت آن ها از کدام استاندارد استفاده شده و یا باید استفاده شود به طور دقیق مشخص نیست. برخی ظروف پلاستیکی غیر استاندارد، هنگام تماس با مواد داغ، پلیمرهای شیمیایی منتشر می کنند که برای بدن انسان ایجاد مسمومیت کرده و مصرف غذاهای گرم شده در این ظروف را خطرناک می سازد. به همین دلیل توصیه نمی شود غذا یا نوشیدنی های داغ را در ظروف پلاستیکی نگهداری و یا سرو نمایند.
برخی تحقیقات نشان داده است که امواج مایکروویو با توان بالا قادر است شکل مولکول های مواد غذائی از جمله ویتامین ها را تغییر دهد. همچنین بعضی از تحقیقات علمی بیانگر آن است که برخی از خواص غذا در اثر امواج از بین می رود.
سوختگی ناشی از استفاده از این دستگاه نیز مطرح است. گرم کردن شیر در ظروف شیشه ای سبب می شود حرارت شیر بسیار بیشتر از حرارت ظرف آن باشد و موجب سوختگی گردد. پختن تخم مرغ در این دستگاه، گاه به انفجار آن در محوطه مایکروویو منجر می شود.
در ضمن مواردی از کاهش سطح هموگلوبین خون در اثر مصرف شیر گرم شده با مایکروویو نیز گزارش شده است. همچنین هنگام گرم کردن شیر مادر ( منظور شیر مادر نگهداری شده در فریزر می باشد) در مایکروویو، ایمنوگلبولین های موجود در شیر مادر به سرعت تخریب می شوند. به همین دلیل استفاده از این دستگاه در گرم کردن غذای کودکان توصیه نمی شود. مثال دیگر از تفاوت گرمایی مواد مختلف هنگام گرم کردن آن ها در اجاق مایکروویو، گرم کردن غذاها در ظروف سفالی است. ظروف سفالی معمولا از مواد داخل آن گرم تر می شوند. دست زدن به این ظرف موجب سوختگی می شود. به عنوان نمونه ای دیگر، هنگام استفاده از اجاق مایکروویو جهت گرم کردن نان شیرینی مربایی، مربای درون شیرینی به شدت گرم می شود در حالی که بقیه ی مواد هنوز خیلی گرم نشده اند.هوای داخل دستگاه میکروویو، بسیار خنک تر از غذ ای در حال پخت و یا گرم شدن است. زیرا ارتعاشات تولیدی اجاق مایکروویو، موجب لرزش ملکول های غذایی و همچنین ملکول های هوا می شود، ولی این ارتعاشات به گرم شدن هوا نمی انجامد.
 این دستگاه غذا را در مدت کوتاهی گرم می کند و یا می پزد. ولی غذای طبخ شده در آن چندان خوشمزه نیست. در ضمن در مورد استفاده از آن، چند نکته ی اساسی نیز وجود دارد. منبع ارتعاش در دستگاه مایکروویو ثابت است و اگر غذایی در مجاورت آن باشد تنها بخشی که نزدیک منبع ارتعاش قرار دارد گرم می شود. میزان نفوذ امواج در ماده ی غذایی حدود 3- 5/2 سانتی متر می باشد. در داخل دستگاه های قدیمی، چرخاننده ای وجود داشت که با حرکت دادن غذا در جلوی دستگاه های لرزاننده به تمام غذا، اجازه ی دریافت انرژی کافی برای گرم شدن را می داد. اغلب دستگاه های مایکروویو علاوه بر سیستم چرخاننده، دارای پروانه ی (عموما فلزی) جداگانه ای نیز هستند که با جابه جا کردن هوا، به همه ی مواد غذایی گرما می رساند.
براساس برخی مطالعات، ارتعاشات شدید مایکروویو موجب پاره شدن دیواره ی سلول های غذاها و به هم ریختن ساختمان ظریف برخی مواد غذایی از جمله ویتامین ها شده و آن ها را به سرعت از بین می برد.

مزایای استفاده از مایکروویو

در عین حال که برخی مطالعات نکاتی را درباره زیان ها و عوارض حاصل از استفاده ماکروویو مطرح کرده اند، ولی مطالعات متعددی هم وجود دارند که اعلام می کنند، استفاده از مایکروویو موجب ایجاد ضایعاتی بیشتر از دیگر روش های پخت در مواد غذایی نمی شوند. حتی برخی مطالعات بیان می کنند که استفاده از سرعت بالای گرم کردن به کمک این دستگاه، موجب کاهش تخریب برخی از مواد غذایی می شود. در ضمن در مراحل پخت با این اجاق ها، کیفیت پروتئین های غذا بهتر از روش های دیگر حفظ می شود، که دلیل آن احتمال اکسید اسیون کمتر گوشت های پخته شده مایکروویو است.
مزیت دیگر پخت با مایکروویو حفظ عطر طبیعی غذاست که باعث می‌شود نمک یا شکر بیش از مقدار لازم به غذا افزوده نشود. مایکروویو غذا را با رطوبت خودش می‌پزد بنابراین لازم نیست چربی اضافی یعنی کره یا روغن به آن افزوده شود.
مایکروویو غذا را در زمان کوتاه بدون افزودن آب یا چربی می‌پزد از طرفی همه انرژی در مایکروویو صرف پخت‌وپز می‌شود و برای گرم کردن ظرف یا طبقات فر هدر نمی‌رود بنابراین مایکروویو وسیله‌ای سازگار با مصرف بهینه انرژی است و انرژی کمتری مصرف می کنند، بنابراین علاوه بر زمان، در سوخت نیز صرفه جویی می کنند و مقرون به صرفه نیز هستند.
در ضمن برخی تحقیقات حاکی از آن است که مایکروویو کردن روغن زیتون، از فعالیت لیپاز و لیپوپر اکسید از موجود در روغن جلوگیری کرده و در نتیجه احتمال فساد آن را کم می کند. همچنین مایکروویو کردن پسته، بادام زمینی و ذرت ، احتمال آلودگی این مواد را به قارچ خطرناک افلاتو کسین کاهش می دهد.
مهمترین مزیت آن پخت و گرم کردن سریع غذا می باشد. پختن سبزی ها در فرهای مایکروویو به مدت کوتاه به جای آبپز کردن طولانی مدت آن، سبب حفظ بیشتر ارزش غذایی و ویتامینی آنها می شود. برخی از ویتامین ها مانند ویتامینC  و B به مدت پخت بسیار حساس است و به همین دلیل هرچه مدت پخت غذا کوتاه تر باشد، این ویتامین ها کمتر از دست می رود بنابراین پختن غذا در مایکروویو باعث می شود در مقایسه با روش سنتی پخت غذا با اجاق گازهای معمولی، ویتامین های آن بهتر و بیشتر حفظ شود.
در مراحل پخت با این اجاق ها، کیفیت پروتئین های مواد غذائی بهتر از روش های دیگر حفظ می شود و امکان ایجاد مواد سمی هنگام پخت مواد غذایی دریایی در روش بخارپز و مایکروویو کمتر از سایر روش های پخت است.

توصیه هایی جهت استفاده ی بهتر از اجاق های مایکروویو

همواره سطوح داخلی مایکروویو را تمیز نگه دارید تا تابش مایکروویو بتواند به طور موثر به غذا برسد. برای این امر از قبل برنامه ریزی کنید.
آب کردن غذای یخ زده در مایکروویو ممکن است راحت باشد، اما آب کردن آن در دمای بیرون، آزادانه و بدون صرف انرژی انجام می گیرد.
همچنین دقت کنید غذاهای له شده و بسته بندی شده که قابلیت پختن در مایکروویو را دارند، اغلب باعث می شوند تا انرژی بیشتری نسبت به «پختن از ابتدا» مصرف شود. از این رو بهتر است برای محاسبه انرژی صرف شده برای آن، فرآیندهای پیش پخت، بسته بندی و انتقال را نیز اضافه کرد.
تقسیم غذا به قطعات کوچک تر و با ضخامت کمتر نیز شیوه مناسبی است که باعث می شود غذا بهتر و راحت تر گرم شود.
به این نکته توجه کنید غذایی که از فریزر خارج می شود، قبل از قرار گرفتن در مایکروویو باید به طور کامل از حالت یخ زدگی خارج شود چون آب، بسیار راحت تر از یخ، اشعه مایکروویو را به خود جذب می کند.
طبق مطالعات علمی، حتی استفاده ی طولانی مدت از دستگاه(مایکروویو)، به دلیل وجود امواج با طول کوتاه موجب ایجاد ضایعات و سرطانی کردن بافت های بدن فرد استفاده کننده می شود. موادی از نشت امواج حاصل از اجاق های مایکروویو گزارش شده که در دراز مدت موجب نابودی برخی افراد استفاده کننده شده و حتی به مرگ برخی آن ها نیز انجامیده است. مایکروویو برای یخ زدایی مواد غذایی منجمد مثل گوشت، مرغ یا سبزیجات مطلوب است که در عرض چند دقیقه انجام می‌شود. بهتر است هنگام کار با اجاق مایکروویو،  از آن دور بمانید و از آن فاصله ( 2 متر) داشته باشید تا احتمال سوختگی انسان کمتر شود و پس از این که کار پخت در اجاق مایکروویو به پایان رسید، باید کمی صبر کرد، ( زیرا پخت غذا تا مدتی پس از خاموشی دستگاه ادامه می یابد) و سپس غذا را از دستگاه خارج نموده و به مصرف رسانید. ماندن غذا به مدت طولانی در اجاق، ممکن است موجب آلودگی و افت کیفیت شود. غذایی که توسط مایکروویو ، یخ زدایی شده است لازم است به سرعت از دستگاه خارج شود و مورد استفاده قرار گیرد زیرا چنین غذایی برای آلودگی میکروبی و فساد، آمادگی بسیاری دارد. از ظروف کم عمق و درب دار استفاده شود .مواد غذایی باید به قطعات کوچک تر تقسیم شوند .گوشت ها باید ازاستخوان جدا شوند. در طول مراحل پخت،باید مواد غذایی چند بار به هم زده شوند تا گرما به خوبی و به مقدار کافی به تمام نقاط غذا برسد، بدین ترتیب علاوه بر پخت مناسب، احتمال آلودگی میکروبی نیز به حداقل می رسد. از آن جا که قدرت گرم کنندگی اجاق مایکروویو در سطح غذا بیشتر می باشد، بهتر است قطعات کوچکتر در مرکز ظرف و قطعات بزرگتر مواد غذایی در کناره ی ظرف قرار گیرند تا حرارت مناسب به قطعات بزرگ تر برسد. چنانچه امکان هم زدن غذا وجود ندارد ( و در کل در همه موارد )، بهتر است پس از پایان پخت، تا مدتی ظرف دست نخورده باقی بماند تا حرارت به خوبی در تمام نقاط غذا منتشر شود.
بهتر است درب ظرف، در طی مراحل پخت روی ظرف باشد تا مقداری بخار در ظرف جمع شده و به پخت مناسب غذا کمک کند؛ ولی درب ظرف باید به صورتی قرار گیرد که خروج مقداری بخار امکان پذیر باشد. اگر برای پخت غذا از قدرت کمتر دستگاه به مدت طولانی تر استفاده شود، مطلوب تر از زمانی خواهد بود که دستگاه با قدرت بالا و مدت کوتاه غذا را بپزد.ظرف مورد استفاده بهتر است گرد یا بیضی باشد زیرا پخت در ظروف گوشه دار، موجب رسیدن حرارت بیشتر به غذاهای موجود در گوشه های ظرف شده و به سوختگی یا کاهش کیفیت این بخش از غذا منجر می گردد. بهترین ظروف برای استفاده در تمام دستگاه ها و از جمله اجاق های مایکروویو ، ظروف شیشه ای مناسب پخت هستند. استفاده از کاغذ روزنامه و مقوا و چیزهای مشابه در این دستگاه مجاز نمی باشد. همواره لازم است برای استفاده بهینه از این گونه دستگاه ها، کتابچه ی راهنمای آن ها به دقت مطالعه و روش های پخت مطابق توصیه های کتابچه مزبور انتخاب و اجرا شوند.

ظروف مورد استفاده در مایکروویو

به دلیل برخورد مستقیم اشعه مادون قرمز در مدت زمان بسیار کم به غذا و ظروف درون مایکروویو، ممکن است مشکلاتی برای برخی ظروف پیش آید. برخی از ظروف ممکن است ذوب شوند و یا آتش بگیرند.
ظروفی که در تهیه آنها آهن و فلز به کار رفته است، از جمله مواردی می باشند که استفاده از آن در ماکروویو ممنوع است، زیرا ظروف فلزی به عنوان رسانای جریان الکتریکی عمل کرده و زمانی که گرم می شوند، ممکن است خطراتی را ایجاد کنند.
انواع ظرف های فلزی مانند انواع سینی، فویل های آلومینیومی، ظروف با دستگیره های فلزی و ... از جمله ظروفی هستند که استفاده آنها در مایکروویو بسیار خطرناک می باشد.توجه داشته باشید که قرار دادن ظروف بسیار سرد شیشه ای در مایکروویو ممنوع می باشد، زیرا ممکن است سبب ترک خوردن و یا شکستن کامل آن شود.
از قرار دادن انواع کاغذ و موادی از این قبیل که ممکن است بر اثر تابش اشعه مادون قرمز آتش بگیرند، در مایکروویو خودداری کنید. فقط ظروفی که مخصوص مایکروویو هستند، باید در این دستگاه استفاده شوند.ظروف پلاستیکی معمولی برای استفاده در مایکروویو مناسب نیستند، زیرا با حرارت بالای مایکروویو، ساختار شیمیایی این ظروف تغییر می کند و مواد سمی وارد غذا می گردند. برای گرم کردن غذاهای چرب، ظروف شیشه ای یا پلاستیکی ارجحیت دارند.ظروفی که در مایکروویو گرم می شوند، برای استفاده در این دستگاه نامناسب اند، ولی ظروفی که سرد باقی می مانند، برای این منظور مناسب ترند.
برخی اوقات مشاهده شده که برخی مایعات و موادغذایی درون مایکروویو با گرم شدن، منفجر گردیده و مشکلات متعددی را ایجاد کرده اند، مثلا زمانی که آب کمی بیشتر از نقطه جوش خود در داخل مایکروویو گرم شود، می تواند مانند بازکردن درب ظرف نوشابه و پخش شدن محتویات آن به اطراف، بترکد و مصرف کننده را بسوزاند.
ظروف دربسته نیز می توانند در صورت گرم شدن بیش از حد در مایکروویو منفجر شوند.در این حالت علاوه بر انفجار ممکن است سوختگی های شدید دست و صورت نیز پیش آید.لازم به ذکر است که باید استفاده کنندگان مایکروویو از این مطالب آگاهی کافی را داشته باشند تا در حین استفاده از آن دچار مشکل نشوند.
شکل ظرف در نوع حرارتی که غذا در طی گرم کردن می بیند، موثر است. در ظروف گرد یا بیضی شکل، کناره های غذا نمی سوزد، زیرا در این ظروف تمام کناره های غذا به طور یکنواخت حرارت می بیند، ولی در ظروف مربعی شکل، کناره های غذا بیشتر می سوزد. ظروف گود، به علت این که سطح تماس بیشتری ایجاد می کنند، برای گرم کردن غذا در مایکروویو مناسب ترند. برای حفظ رطوبت درون غذا و یکنواخت حرارت دیدن آن، بهتر است روی غذا پوشانده شود. اگر بدین منظور از روکش های پلاستیکی استفاده می شود، بهتر است با غذا تماس نداشته باشند.
گاهی مشاهده می شود برخی افراد از نوعی بیماری ناشناخته رنج می برند و پزشک علت آن را استفاده از مایکروویو می داند و آنها با کنار گذاشتن مایکروویو ، بهبود می یابند.
برخی معتقدند استفاده از مایکروویو احتمال ابتلا به انواع سرطان را در افراد زیاد می کند. شاید علت اینکه برخی افراد مایکروویو را سرطان زا می دانند این باشد که می گویند برخی موادشیمیایی موجود در ظروف، در اثر حرارت مایکروویو وارد موادغذایی شده و موجب سرطان زا شدن غذا می شود.
بنابراین استفاده کنندگان از مایکروویو باید از ظروف مخصوص مایکروویو برای گرم کردن یا پختن غذا استفاده کنند.افراد استفاده کننده از مایکروویو باید بدانند که برخی اعضای بدن مانند چشم ها و بیضه ها در برابر تشعشات ماکروویو بسیار حساس می باشند و اگر فاصله کافی با مایکروویو روشن رعایت نشود، آسیب های جدی و برگشت ناپذیری به این اعضا می رسد.
نکته بسیار مهم : در صورتی که لامپ درون مایکروویو شکست، هرگز به آن دست نزنید، زیرا لامپ آن حاوی بریلیوم است و خطرناک می باشد. با دستکش یک بار مصرف، آن را بردارید.

سولار دام

سولار خوب غذا را می پزد و به اندازه اجاق هایی که ترکیبی از انرژی های مایکروویو، گریل(کباب پز) و همرفت (کانکوشن) هستند، کارآمد است. اما شما باید هزینه زیادی فقط برای نور هالوژن بپردازید.
برخلاف آنچه آگهی ها تبلیغ می کنند این اجاق تنها با نور هالوژن غذا را نمی پزد بلکه هدف اصلی کمک گرفتن از آن برای سرخ کردن و گرم کردن است.
در سولاردام، علاوه بر این امواج از یک لامپ هالوژنی هم کمک گرفته شده است. گرمای حاصل از این لامپ می‌تواند قدرت پخت یا کباب‌شدن بهتر غذاها را تا حد قابل‌توجهی بالا ببرد. سولاردام، تمام ویژگی‌های یک مایکروویو را دارد و علاوه بر آن می‌تواند غذا را از پایین هم گریل کند. بد نیست بدانید گزینه کانوکشن که در تمام سولاردام‌ها وجود دارد، می‌تواند غذا را با 4 برابر سرعت اجاق‌های معمولی اما با حفظ طعم و مزه غذایی که روی گاز پخته می‌شود برای شما آماده کند.
به هر حال اگر دوست دارید، سرعت، کیفیت، طعم و ویژگی‌های ظاهری و باطنی پخت و پزتان را افزایش دهید، می‌توانید سولاردام را در فهرست خریدتان داشته باشید.
بیشتر ما از مایکروویو تنها برای پختن غذا و یا گرم کردن آن استفاده می کنیم. اما آیا می دانستید که از این دستگاه استفاده های بیشتری نیز می توان کرد؟ ما در این مقاله به چند مورد از آنها اشاره می کنیم.

ضدعفونی کردن و دفع بوی بد اسکاچ ظرفشویی

اگر بعد از شستن ظرف ماهی، اسکاچ و اسفنج ظرفشویی تان بوی بد ماهی گرفت ، آن را دور نیندازید. اسکاچ را در یک ظرف آب و آبلیمو یا سرکه خیس کنید ، سپس آن را به مدت یک دقیقه در مایکروویو بگذارید. برای برداشتن اسکاچ از داخل مایکروویو حتما دستکش مخصوص آشپزی تان را به دست کنید. اسکاچ شما بوسیله حرارت مایکروویو کاملا ضدعفونی شده و بوی بد خود را از دست خواهد داد.
 تخته گوشت (یا تخته خرد کن سبزی) را در مایکروویو ضدعفونی کنید.
تخته گوشت را به خوبی بشویید ، یک لیمو تازه روی آن بمالید ، سپس به مدت یک دقیقه در مایکروویو بگذارید تا حرارت دستگاه به خوبی آن را ضدعفونی کند.

پختن سیب زمینی

 درست است که مایکروویو نمی تواند سیب زمینی شما را کبابی و برشته کند اما می تواند آن را درمدت 4 دقیقه به خوبی بپزد. می توانید باقی غذاهایتان را نیز به طور همزمان در مایکروویو بپزید . با یک چنگال سیب زمینی را سوراخ کرده و به مدت دو دقیقه در دستگاه بگذارید. بعد از دو دقیقه آنها را بیرون آورده و باز به مدت 2 و یا 3 دقیقه دیگر در مایکروویو بگذارید . برای درست کردن پوره سیب زمینی ، قبل از اینکه شیرا را به سیب زمینی اضافه کنید کمی شیر را حرارت دهید. ( بعد از سرد شدن شیر و سیب زمینی آنها را با هم مخلوط کنید و بهم بزنید تا پوره سیب زمینی شما آماده شود).

 نرم کردن شکر قهوه ای

شکر را در یک ظرف پلاستیکی بگذارید کمی آب به آن اضافه کنید ، و با حرارت متوسط 10 تا 20 ثانیه در مایکروویو بگذارید.

 نرم کردن عسل

معمولا زمانیکه عسل را برای مدت زمان طولانی در یخچال می گذارید سفت و غیر قابل استفاده می شود. برای نرم کردن عسل می توانید آن را به مدت 30 ثانیه و یا یک دقیقه در مایکروویو گذاشته و بعد میل کنید.
 

حرارت دادن خمیر

 می توانید خمیر نان و یا خمیر غذایتان را در حدود 15 دقیقه در مایکروویو بگذارید و بسرعت غذایتان را آماده کنید. خمیر را در یک کاسه بزرگ بگذارید و روی آن را با یک پلاستیک بپوشانید . 250 گرم آب در یک کاسه بریزید و در پشت کاسه خمیر بگذارید. حرارت مایکروویو را تا حد امکان کم کنید. (10 درصد قدرت مایکروویو). بمدت 3 دقیقه خمیر را حرارت دهید ، بعد بگذارید بمدت 3 دقیقه دیگر نیز در مایکروویو بماند. سه دقیقه دیگر هم آن را حرارت دهید ، بعد دوباره بگذارید 6 دقیقه دیگر نیز در دستگاه بماند. اکنون خمیر شما پف کرده و آماده است.

  گرم کردن محصولات آرایشی

 ممکن است بعضی ها عادت داشته باشند کرم های آرایشی شان را در یخچال بگذارند. گرم شدن یک کرم آرایشی ممکن است پانزده تا بیست دقیقه از وقت شما را بگیرید. اما با استفاده از دستگاه مایکروویو براحتی می توانید این زمان را به حداقل برسانید. (البته قبل از زدن کرم روی صورت گرمی آن را با دست تان امتحان کنید تا صورت تان نسوزد. ) یا برای امتحان دقیق تر آن را با ساق پایتان بمالید و اگر هنوز سرد بود باز هم در مایکوویو گذاشته و حرارت دهید. برای اینکه دستگاه تان کثیف نشود می توانید کرم را داخل یک ظرف مخصوص مایکروویو بگذارید.

 برشته کردن سیر

 اگر بخواهید سیر را داخل یک ماهیتابه بریزید و روی گاز آن را سرخ کنید این کار در حدود 45 دقیقه وقت شما را می گیرد. اما اگر این کار را با دستگاه مایکروویو انجام دهید ، حداکثر 8 دقیقه طول می کشد. برای این کار سر سیر را ببرید تا حبه های سیر مشخص شوند. حبه ها را در یک ظرف کوچک و عمیق بگذارید ، آن را با فلفل ترکیب کنید و 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون به مخلوط تان اضافه کنید. 2 قاشق غذاخوری آب ته ظرف بریزید و روی ظرف را با یک پلاستیک بپوشانید و در حدود 7 دقیقه درمایکروویو بگذارید ، بعد از اینکه 7 دقیقه تمام شد ، چند لحظه ای صبر کنید و بعد ظرف را از دستگاه بیرون بیاورید و باز هم برای برداشتن پلاستیک از ظرف چند لحظه ای صبر کنید.

  کباب کردن غذاها

 برای اینکه زمان پخت سبزیجات را کاهش بدهید ، می توانید هر کدام را به صورت جداگانه در مایکروویو بپزید و بعدا آنها را روی کباب پز طبخ کنید. سیب زمینی ها را به مدت 2 دقیقه در دستگاه حرارت دهید ، سپس فلفل دلمه ای ها را برای یک دقیقه در مایکروویو بگذارید. بعد از آن ، سبزیجات دیگر غذایتان را هم به طور جداگانه در دستگاه بگذارید . غذایتان زودتر آماده شد یا نه؟

 از مرکبات تان آب میوه بیشتری بگیرید

آب میوه گرفتن از یک لیموشیرین یا لیمو ترش که تازه از یخچال بیرون آورده شده سخت است . اما برای اینکه کارتان راحت تر شود و بتوانید از آنها آب میوه بیشتری بگیرید آنها را تنها برای 20 ثانیه در مایکروویو بگذارید.

 برشته کردن آجیل ، نان و نارگیل

 برای برشته کردن مواد غذایی تان نیز می توانید از مایکروویو استفاده کنید ؛ برشته کردن آجیل و نان و ...با استفاده از مایکروویو زمان زیادی از شما نخواهد گرفت. در صورتیکه اگر بخواهید با استفاده از یک ماهیتابه این کار را انجام دهید باید سه برابر زمان بگذارید. آجیل یا نان و ... را در یک بشقاب بریزید و آنها را پراکنده کنید بطوریکه بهم نچسبند و برای 2 یا 3 دقیقه در مایکرویو بگذارید. هر یک دقیقه بشقاب را از دستگاه بیرون بیاورید و بشقاب را تکان دهید . به یاد داشته باشید که بعد از اینکه بشقاب را از دستگاه بیرون آوردید ، بگذارید مواد داخل آن برای یک دقیقه ای بمانند تا سرد شوند و بعد آنها را میل کنید.
 

پختن سبزیجات

 آیا برای پختن سبزیجات به دنبال یک قابلمه آب هستید؟ آیا می دانستید که می توانید سبزیجات تان را در دستگاه مایکروویو بدون آب بپزید؟ اگر می توانید سبزیجات تان را بصورت یک لایه داخل یک بشقاب پهن کنید ، با پلاستیک بشقاب را بپوشانید و با حرارت بالا آنها را بپزید. البته زمان پخت سبزیجات مختلف ، متفاوت است ؛ اگر سبزیجات شما ترد هستند ، مانند اسفناج ، قارچ یا نخود فرنگی بعد از سی ثانیه آنها را از دستگاه بیرون بیاورید؛ اما برای سبزیجاتی مانند هویج این زمان 4 دقیقه می باشد.

                                                                                                                                                      پارسیان کردیت

تمامی حقوق این مقاله برای فروشگاه پارسیان کردیت محفوظ می باشد.

     

آنچه در مورد یخچال فریزر باید بدانید.

آنچه در مورد یخچال فریزر باید بدانید.

یخچال فریزر یکی از وسایل ضروری منزل به شمار میرود، وجود این محصول آنقدر در خانه مهم و حیاتی است که حتی تصور آشپزخانه ای بدون یخچال فریزر هم ترسناک است. همه انسان های کره زمین به یخچال فریزر نیاز دارند، حتی مردمی که در مناطق سردسیر زندگی می کنند. زندگی در خانه ای که یخچال فریزر ندارد به طور حتم مشکل و تاحدودی غیر ممکن خواهد بود. پس بهتر است برای خرید پرکاربردترین وسیله آشپزخانه کمی بیشتر دقت به خرج دهید و مدلی را انتخاب کنید که از لحاظ کیفیت، قیمت، مصرف انرژی و طراحی، متناسب با نیاز و سلیقه شما باشد.
متاسفانه بسیاری از فروشنده های یخچال فریزر یا اطلاعات درستی درباره محصولی که میفروشنده ندارند و یاحوصله توضیح دادن به مشتری را ندارد و یا به نوعی تبلیغ آن محصولی که در فروشگاه خود دارند را می گویند که هیچ کدامشان واقعی نیست و خیلی نمی توان به گفته های فروشندگان اعتماد کرد. این روزها بازار یخچال‌ فریزرها درست بر عکس خودشان تا دلتان بخواهد گرم است. طرح و رنگ و مدل‌ها آنقدر متنوع هستند که انتخاب را با وجود همه زیبایی‌هایشان سخت می‌کنند. اگر شما هم قصد خرید یخچال فریزر را در سر دارید ما در اینجا سعی برآن داریم که اطلاعات مورد نیاز شما برای خرید یک یخچال فریزر مناسب را در اختیارتان بگذاریم تا در این آشفته بازار، با وجود تنوع بالای محصولات دچار دردسر نشوید و بهترین انتخاب را داشته باشید.
امروزه در اغلب خانه ها به نوعی از یخچال برای نگهداری و انجماد موادغذایی استفاده می شود. با گذشت سال ها، یخچال از یک جعبه خنک کننده با تعدادی قفسه ساده به یک وسیله ای پیچیده تبدیل شده است.
با خواندن این راهنمای هم با مدل های مختلف هم ظرفیت های مختلف آشنا می شوید. از طرف دیگر با دانستن نکات مهم نگهداری از یخچال فریزر نه تنها طول عمر این وسیله را بالا می برید بلکه لطف بزرگی در حق قبض برق تان انجام خواهید داد.

اینکه می خواهید یخچال فریزر دوقلو انتخاب کنید تا مواد غذایی بیشتری را در فریزر قرار دهید یا ترجیح می دهید یخچالتان ساید بای ساید باشد و یا حتی مدل های دو در کوچک به سلیقه شما بستگی دارد اما نکته اصلی اینجاست که یخچال مورد نظرتان علاوه بر تطابق با سلیقه تان باید ابعادی متناسب با آشپزخانه داشته باشد.

نکاتی مهمی که در هنگام خرید یخچال فریزر باید بدانید

بودجه خودتان را مشخص کنید

یکی از اساسی ترین چالش‌ها و درگیری‌های ذهنی اکثر خریداران این است که وقتی وارد مغازه می‌شوند، نمی‌دانند بودجه واقعی آنها برای خرید یخچال فریزر چقدر است. البته بدون شک هیچ‌کس نیست که بدون برنامه راهی بازار شده باشد، اما با توجه به تنوع زیاد محصولات و البته تفاوت‌های چند ده هزار تومانی برای مدل‌های مشابه، واقعا تصمیم‌گیری سخت خواهد شد. پس قبل از ترک منزل آخرین رقمی را که برای خرید این وسیله درنظر گرفته‌اید، مشخص کنید و هرگز از آن بالاتر خرید نکنید، چون هنگام خرید با این جمله فروشندگان بسیار مواجه می‌شوید که می‌گویند: «این مدل فقط 50 هزار تومان با انتخاب شما متفاوت است»، اما ناگهان به خودتان می‌آیید که 50 هزار تومان، 50 هزار تومان؛ چند صد هزار تومان زیربار بدهی رفته‌اید. بنابراین عاقلانه‌‌ترین کار برای جلوگیری از سردرگمی این است که آخرین بودجه خود را قبل از ترک منزل مشخص کرده باشید، نه این‌که در مقابل فروشنده تازه به فکر دودوتا چهارتا باشید.

گنجایش یا ظرفیت

همان‌طور که می‌دانید میزان ظرفیت داخلی یخچال‌فریزر براساس واحد لیتر تعیین و اندازه خارجی آن براساس واحد فوت محاسبه می‌شود، گرچه این دو معیار با یکدیگر متناسب هستند و هرچه اولی بیشتر باشد ابعاد یخچال نیز بیشتر خواهد شد، اما این سوال مطرح می شود که یک خانواده معمولی به یخچال‌فریزر چه اندازه‌ای نیاز دارند؟
ممکن است با توجه به فضا و طراحی آشپزخانه مجبور به انتخاب ابعاد خاصی از یخچال باشید، اما اگر می‌توانید آزادانه تصمیم بگیرید و صرفاً به دنبال علاقه شخصی خودتان هستید به این نکته توجه کنید که هرچه ظرفیت یخچال بالاتر می‌رود علاوه بر افزایش قیمت، شما باید مبلغ بیشتری برای نگهداری و هزینه برق مصرفی آن بپردازید. درمقابل اگر یخچال کوچک‌تری نیز بخرید به نوع دیگری متضرر خواهید شد.
اندازه یخچال فریزر بستگی به تعداد افراد خانواده و شرایط زیست محیطی همچون گرم و سرد بودن منطقه سکونتتان و دوری و نزدیکی یتان از مراکز فروش بستگی دارد. بهترین انتخاب در اندازه یخچال، فریزر آن است که بتوانم از تمام حجم آن استفاده کنیم در غیر این صورت انرژی گرانقیمت را به هدر داده ایم.
خانواده هایی با تعداد اعضا 5 نفر و بیشتر خانواده بزرگ و پر جمعیت محسوب می شوند. هر چند تعداد اعضای خانواده بیشتر باشند مواد غذایی بیشتری نگهداری می کنند. پس برای خانواده های بزرگ یک یخچال 18 فوت را توصیه می کنیم البته بستگی به مصرف خانواده نیز دارد و خانواده هایی که پر مصرف هستند 28 فوت پیشنهاد می کنیم . حدود 50 درصد فضای یخچال فریزر به قسمت یخچال و 50 در صد بقیه فضا به فریزر اختصاص دارد .
تعداد محدودی از خریداران قبل از خرید می دانند چه مدلی با چه ظرفیتی مناسبشان است. در حالی که انتخاب ظرفیت مناسب شاید سخت ترین و مهم ترین بخش خرید یخچال فریزر به حساب بیاید. به طور معمول برای یک خانواده دو نفره یخچالی با ظرفیت ۱۶۰ تا ۲۰۰ لیتر کفایت می کند که براساس همین آمار برای هر نفر اضافه 20 لیتر به ظرفیت اصلی افزوده می‌شود، مناسب است. به عنوان مثال برای یک خانواده سه نفره با معیارهای زندگی شهری و البته رفت و آمدها و مهمانی‌های معقول، یخچال فریزر 220 لیتری (فضای فریزر و یخچال در مجموع) کاملاً مناسب است و بیش از آن یعنی افزایش هزینه‌های خانواده. از طرف دیگر اگر کمتر از این ابعاد نیز انتخاب کنید مساوی با مراجعه بیشتر شما به سوپرمارکت و مراکز خرید غذایی خواهد بود.  اما برای خانواده های پرجمعیت بهتر است سراغ مدل های ۵۰۰ تا ۷۰۰ لیتری بروید که شامل مدل های ساید بای ساید و دوقلو می شود.

اندازه یخچال فریزر به دو تا عامل مهم بستگی داره :

اندازه آشپزخانه : اگر اندازه آشپزخانه یتان کوچک است به هیچ وجه یخچال بزرگ نخرید چون واقعا در هنگام رفت وآمد و اسباب کشی دردسر ساز می شود. و همچنین از لحاظ تمیز کردن نیز سخت تر است.

نوع کاربری و تعداد کاربران یخچال: البته این مسئله در خانواده های ۲ تا ۵ نفره خیلی فرق ندارد اما در خانواده های بیش از ۵ نفر باید یک یخچال بزرگ تر تهیه کرد.

معمولا گنجایش کل دستگاه را کمی بیشتر از میزان واقعی اعلام می‌کنند؛ بنابراین بهتر است که هنگام خرید با گنجایش مورد‌نظر، یخچالی تهیه کنید که ظرفیت اسمی بیشتری از ظرفیت مورد نیاز شما داشته باشد.
گنجایش یخچال، فاکتور مهمی است که می‌تواند به‌تنهایی، خرید یک یخچال را لغو کند. اول اینکه باید فضای آشپزخانه را در‌نظر گرفته و با‌توجه به فضایی که برای یخچال اختصاص داده‌اید، سراغ گنجایش مورد نظرتان بروید. مورد بعدی اینکه برای رسیدن به بهترین کارایی سیستم خنک‌کننده‌ی یخچال، باید چند سانتی‌متر، اطراف و پشت یخچال خالی باشد تا جریان هوا قطع نشود. در ضمن، بسته به رده‌بندی یخچال، فضایی هم باید برای باز شدن کامل درهای آن و همچنین فاصله تا دیوار یا کابینت برای هواکشی دستگاه، در‌نظر‌گرفته شود.
در حال حاضر کمتر فروشنده ی می داند که فوت یعنی چه و بالا 95 در صد فروشنده ها اشتباه جواب می دهند.به همین خاطر ما به بررسی واژه ی گنگ فوت می پردازیم.
برای محاسبه اندازه یک یخچال از واحد فوت مکعب استفاده می شود . هر فوت مکعب( Cubic Foot) برابر با 28.3168 لیترمی باشد . هر لیتر(Liter) فضایی به اندازه یک مکعب 10 در 10 در 10 رو اشغال میکنه . بنابراین :

1 لیتر = یک مکعب 10 * 10 * 10

1 فوت مکعب = 28.3168 لیتر

1 فوت مکعب تقریبا برابر است با 28 تا مکعب 10 * 10 * 10

امیدوارم که متوجه شده باشید. بنابراین یه یخچال 12 فوت فضایی به اندازه 336 مکعب 10 در 10 در 10 رو اشغال میکنه (336=12*28) .

توجه ویژه به برچسب انرژی داشته باشید

از زمانی که صحبت هدفمندی یارانه‌ها و بالا رفتن قیمت مصرف انرژی به میان آمد، پای برچسب انرژی هم به زندگی الکترونیک باز شد. برچسبی که با نگاه‌کردن به حروف و نمودارهای مشخص شده روی آن درمی‌یابیم وسیله‌ای که قصد خرید آن را داریم چقدر انرژی مصرف می‌کند و هرماه برای انرژی مصرف شده آنها چه میزان پول باید بپردازید. این برچسب اکنون برچسب انرژی به یک فاکتور مورد توجه در خرید تبدیل شده است. براین اساس، یخچال‌هایی که فریزر آنها در قسمت پایینی‌شان قرار دارد بهترین بازده انرژی را دارند. دومین جایگاه مربوط به آن دسته از یخچال‌فریزرهایی است که فریزر آنها درقسمت بالا قرارگرفته است. در آخر هم محبوب‌‌ترین‌ها یعنی یخچال‌های سایدبای‌ساید قرار می‌گیرند. هرچند روی برچسب برخی از ساید بای سایدها نماد A++ دیده می‌شود، اما بدانید مصرف انرژی آنها بهینه نخواهد بود. پس با توجه به افزایش نرخ مصرف انرژی باید به این نکته توجه ویژه داشته باشید و محصولی را انتخاب کنید که برچسب انرژی آن کمترین میزان مصرف را نشان دهد. برچسب انرژی از G تا A رتبه بندی می شود، هر چی میزان مصرف انرژی به A نزدیک تر باشد یعنی مصرف آن دستگاه کمتراست پس بهتر است که برای خرید حتماً از مدل هایی که در رده مصرف انرژی A هستند تهیه کنید، تا از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ میزان مصرف انرژی به صرفه و اقتصادی باشند.

چگونه برق کمتری مصرف کنیم.

در هر خانه‌ای یخچال و فریزر پر مصرف‌‌ترین وسایل برقی هستند، زیرا ۲۴ ساعت شبانه‌روز را بی وقفه کار می‌کنند. بنابراین با عمل به هفت توصیه ساده مصرف برق کمتر شده و به عمر یخچال و فریزرتان افزوده خواهد شد.
مرتب برفک‌های یخچال و فریزرتان را تمیز کنید تا به صورت قشر ضخیمی از یخ درنیاید. هر سال یکبار، نرده‌های پشت یخچال را از گرد و غبار تمیز کنید. قشر یخ داخل فریزر اگر حدود سه سانت شود، دو برابر برق مصرف می‌کند تا برودت دستگاه را حفظ کند، هرچند بیشتر یخچال‌فریزرهای امروزی بدون نیاز به این کار هستند.
بهتر است یخچال را در محل خنک قرار دهید. مصرف دستگاه به درجه حرارت محیط اطرافش بستگی دارد. مثلاً چنانچه به جای محیط ۱۸ درجه سانتی‌گراد در محیطی با دمای ۲۸ درجه سانتی‌گراد باشد مصرف برق آن ۳۸ درصد افزایش پیدا می‌کند.در یخچال یا فریزر را کمتر باز بگذارید. با این کار تا ۵ درصد در مصرف برق صرفه‌جویی می‌کنید.یخ‌های مواد خوراکی منجمد شده را در داخل یخچال آب کنید. دراین حالت یخچال به کمک سرمای آزاد شده از مواد منجمد، انرژی کمتری مصرف می‌کند.جدار داخل یخچال را با محلول جوش شیرین و آب هر چند وقت یکبار تمیز کنید.از کنار هم چیدن و چسباندن ظروف داخل یخچال و فریزر جهت گردش هوا جلوگیری کنید.اطمینان حاصل کنید یخچال و فریزر روی یک سطح تراز قرار گرفته و در آن به طور کامل بسته ‌شود   

کمپرسور و یا موتور

واژه Compress در زبان انگلیسی به معنی فشرده سازی است . کمپرسور یخچال فریزر یا همان موتور یخچال فریزر در واقع قلب یخچال است. نقش کمپرسور در یخچال فریزر خیلی پیچیده است اما به صورت کلی توضیحاتی خواهیم داد که موقع خرید خیلی اهمیت دارد . وظیفه کمپرسور در یخچال این هست که گاز فریون رو در لوله های یخچال را به حرکت در آورد. هر چه این گردش بتواند با قدرت و سرعت بیشتری انجام شود (یعنی هر چه زور کمپرسور بیشتر باشد) بهتراست. در واقع قدرت و میزان سر و صدای یخچال فریزر ارتباط مستقیمی با نوع کمپرسور دارد. کمپرسور یخچال فریزر های موجود در بازار دو نوع هستند :

کمپرسور پیستونی (معمولی) یا کمپرسور خطی (لینیر)

 کمپرسور پیستونی یا کمپرسور معمولی

اساس کار این کمپرسور ها بر اساس حرکت یک پیستون در داخل یک سیلندر است کمپرسور های پیستونی سر و صدای زیادی دارند و برق بیشتری مصرف میکنند . در تمام یخچال های ارزان قیمت از کمپرسور پیستونی استفاده می شوند.

کمپرسور خطی یا کمپرسور لینیر (compressor Linear)

کمپرسور خطی یا لینیر تکنولوژی جدیدی که در یخچال فریزر های موجود دربازار به کار رفته است . کمپرسور های خطی علاوه بر اینکه برق کمتری مصرف میکنند، صدای بسیار کمی دارند . در اکثر یخچال های گران قیمت از کمپرسور خطی استفاده شده اند .

پس یکی از قطعات اصلی یخچال کمپرسور یا همان موتور است. توجه به کیفیت آن بسیار مهم و ضروری است. قطعه‌ای که بیشترین اهمیت را در یخچال فریزر دارد، بنابراین باید نسبت به کیفیت آن بسیار دقت کنید چون در صورت انتخاب اشتباه دچار دردسری بزرگ خواهید شد. بهترین کمپرسور، نوع خطی آنها هستند چون علاوه بر کارایی بالا، دارای کمترین میزان صدا هنگام کارکردن هستند بنابراین سعی کنید از این نوع کمپرسور در یخچال فریزر شما به کار رفته شده باشد و از خرید یخچال‌ فریزرهای دارای موتورهای چینی جدا خودداری کنید. راه منطقی برای دستیابی به این هدف هم علاوه بر خرید برندهای معتبر از نمایندگی‌های مجاز، گواهی کردن نوع موتور یخچال و کشور سازنده آن در فاکتور خرید شماست.

امکانات یخچال فریزرها

امروزه یخچال‌فریزرها مجهز به امکانات الکترونیک و تقریبا شبیه به رایانه شده‌اند. دستگاه تصفیه هوای داخل یخچال (ضد باکتری)، فیلترهای مختلف تصفیه آب، مجاری خروجی آب و یخ روی در یخچال، نمایشگرهای مختلف روی در یخچال و (صفحه‌هایLED  نمایشگر تلویزیونی روی در یخچال و نمایشگر داخل یخچال) همه از امکانات یخچال‌های حال حاضر هستند که می‌توانید با توجه به نیاز خودتان هرکدام از آنها را داشته باشید. ولی فراموش نکنید داشتن هر یک از این امکانات ممکن است هزینه‌های اضافی نگهداری و تعمیرات را نیز برای شما درپی داشته باشد. بنابراین زیاد به این‌گونه امکانات دل نبندید و پولتان را صرف کیفیت قطعات اصلی یخچال کنید.

آب سرد کن یخچال هم یکی از امکانات یخجال فریزرها به شمار میروند. مسلماً همه اطلاع دارند که آب سرد کن چیست، اما نکته مهمی که وجود دارد این است که آبسرد کن ها دو مدل دارند. مدل معمولی که شما باید خودتون به صورت دستی داخل آن را از آب پرکنید و یه مدل جدیدتر که به شلنگ متصل است و مستقیم به لوله آب وصل میشود، این مدل به مراتب بهتره است زیرا شما همیشه در یخچال آب سرد دارید . مزیت آبسرد کن ها این است که فضای داخل یخچال رو اشغال نمیکنند. در حال حاضر بیشتر یخچال فریزرهای موجود در بازار دارای آبسرد کن هستند .
از دیگر امکانات یخچال فریزرها که می توان نام برد یخساز ها هستند . یخساز ها هم دو معدل هستند، مدل معمولی که فقط جای مشخص در یخچال دارند و باید به صورت دستی تنظیم گردند اما یه مدل دیگه هم هست که به صورت اتومات یخ میسازه، فقط کافیه دکمه مربوط به یخساز را فشار دارده تا به اندازه نیاز دلخواهتان یخ بریزید. معمولاً یخساز های اتومات دو نوع یخ میسازند : یکی به صورت حبه ای و یکی دیگه هم به صورت فالوده ای . یخساز اتومات واقعا چیز خوبیه اما خب قیمت یخچال هایی که یخساز اتومات دارند گرانتر از بقیه مدل ها هستند.
سعی کنید یخچال فریزری بخرید که زیر آنها دارای چرخ باشد . چون معمولا ًخانوما زحمت تمیز کردن و نگهداری آشپزخانه را میکشند، به همین خاطر جابه جایی یخچال فریزر بدون چرخ براشون غیر ممکن است . که این مورد خود یکی دیگر از امکانات یخچال فریزرها هستند.

معرفی انواع یخچال فریزرها

یخچال فریزر ها بر اساس نیاز مشتریان در چند نوع مختلف تولید می شوند . هر نوع یخچال فریزر برای کاربری خاصی طراحی می شود که در ادامه به اختصار خدمتان توضیح خواهیم داد:

یخچال فریز مدل فریزر بالا

در این نوع یخچال فریزر ها، فریزر در قسمت بالا و یخچال در قسمت پایین قرار دارد . معمولاً اندازه یخچال بزرگ تر از قسمت فریزر است اما در بعضی از مدل ها ممکن است یخچال و فریزر تقریبا هم اندازه باشند . بعضی از افراد از روی تنبلی یا از روی اجبار، یه بار غذا درست می کنند و بعد هر روز هفته آن غذا را دوباره گرم می کنند و مصرف می کنند. اگر شما هم جزء این دسته هستید، یخچال بالا فریزر برای شما خیلی مناسب است ،چون فریزر همیشه دم دست است. و این بهترین انتخاب برای آنهایی که از یخ و مواد غذایی یخ زده زیاد استفاده می کنند و از عیب های آن این است که برای دسترسی به سبدهای پایینی یخچال نیاز به خم شدن است

یخچال فریزر مدل فریزر پایین

در این نوع یخچال فریزر ها، یخچال در قسمت بالا و فریزر در قسمت پایین قرار دارد. معمولاً اندازه یخچال بزرگ تر از قسمت فریزر است، اما در بعضی از مدل ها ممکن است که یخچال و فریزر تقریبا هم اندازه باشند . اگر معمولا غذای تازه مصرف می کنید و فقط در مواقع خاص (مثلا وقتی که مهمان دارید) از خوارکی های فریز شده (یخ زده) استفاده می کنید، یخچال فریزر پایین برای شما خیلی مناسب است . چون زیاد با آن کار ندارید. در این مدل نیازی به خم شدن برای دسترسی به مواد غذایی پر مصرف وجود ندارد و می‌توان در طبقات آن ظروف بزرگ را جای داد، این مدل مناسب  آنهایی که عاشق میوه‌ها و سبزیجات تازه هستند، می باشد ولی برای پیدا کردن مواد غذایی در فریزر با چالش روبرو خواهید بود.

یخچال فریزر مدل دوقلو

یخچال فریزرهای دوقلو در نگاه اول شباهت زیادی با یخچال فریزرهای ساید بای ساید دارند . در واقع می شود گفت یخچال فریزر ساید بای ساید هم یه نوع یخچال فریزر دوقلو به حساب می آید . یخچال فریزرهای دوقولو به لحاظ قیمت تفاوت چندانی با یخچال فریزرهای ساید بای ساید ندارند اما اندازه یشان بزرگ تر است . اگر آشپزخانه نتان کوچک است اصلا به یخچال فریزر دوقلو فکر نکنید ! قسمت فریزر یخچال های دوقلو خیلی جا دارد. اگر خانواده پر جمعیتی دارید و نیاز دارید خوراکی های زیادی را در فریزر جا بدهید، بهتر است یخچال فریزر دوقلو بخرید چون ساید بای ساید نمی تواند کارتان راه بیندازد . البته ساید بای ساید های 32 فوتی یا یخچال فریزرهای فرنچ دور یا درب فرانسوی خیلی جا دارند اما قیمت شان نیز هم بالاست و ممکن است هر کسی توان خرید آن را نداشته باشد.

یخچال های هتلی

تنها زمانی که فضای کافی برای قرار دادن مدل های بزرگتر وجود نداشته باشد خریدن این مدل ها پیشنهاد می شود. قیمت مدل های هتلی تفاوت خیلی کمی با مدل های دو در بالا و پایین دارد و ظرفیتشان بین سه تا هفت فوت است. بزرگترین نقطه ضعف یخچال های هتلی نداشتن جایخی و فریزر است.

نقش منطقه جغرافیایی در انتخاب یخچال فریزر مناسب

اگر در مناطق سردسیر زندگی میکنید  یخچال فریزرهایی با موتور قدرتمند نیازی نیست چون اصلا به یخچال فشار نمی آید . ساکنان این مناطق باید بیشتر به اندازه یخچال فریزرشان فکر کنند . اما در مناطقی مانند خوزستان که دمای هوا در تابستان واقعاً بسیار گرم می شود تا جایی که اگر کولر گازی خونه دائم روشن نباشد به احتمال زیاد موتور یخچال می سوزد! بنابراین ساکنان مناطق گرم سیر باید یخچال فریزری تهیه کنند که موتور بسیار قدرتمندی داشته باشد و بتواند از پس گرمای منطقه بر بیاد .

رنگ مناسب برای یخچال فریزر

بی شک یکی از لذها هنگام خرید یخچال فریزر انتخاب رنگ آنها است. اصولاً خانمها حساسیت بیشتری در این مورد از خود نشان میدهند، که وسایل آشپزخانه چگونه باهم ست شوند، پس خواند این مطالب خالی از لطف نخواهد بود.

یخچال فریزر سفید

به نظر میرسد سفید بهترین و مناسب ترین رنگ برای یخچال فریزر است. چون یخچال فریزرهای سفید رنگ معمولا، ارزان تر از مدل های مشکی و نقره ای هستند . اگر موقع اسباب کشی خط و خشی روی آنها ایجاد شود کمتر دیده می شود . برای ترمیم خط و خش همیشه یک راه حل وجود دارد . سفید با هر رنگی ست می شود و به نظر برای یخچال رنگ مناسب است . اگر بودجه شما کم است حتما، یخچال سفید بخرید چون هم ارزان تر است و هم هیچوقت رنگ آن از مد نخواهد افتاد.

یخچال فریزر سیلور یا نقره ای

یخچال فریزر نقره ای یا سیلور جلوه بسیار مدرنی به آشپزخانه شما خواهد بخشید . رنگ نقره ای تقریبا خنثی است . به این معنی که با هر رنگی می تواند ست شود . در حال حاضر اغلب یخچال فریزر های موجود در بازار نقره ای هستند . یخچال فریزرهای نقره ای از یخچال های سفید گرانتر هستند.

یخچال فریزر مشکی

یخچال فریزر مشکی خیلی شیک است و اگر با بقیه لوازم آشپزخانه درست ست شود (نسبت به رنگ نقره ای) جلوه مدرنتری به آشپزخانه می دهد . اما متاسفانه رنگ مشکی یک مشکل هم دارد . کوچک ترین ایرادی در رنگ بدنه یخچال وجود داشته باشد خیلی زود به چشم خواهد آمد . در ضمن اغلب یخچال فریزرهای مشکی وقتی دستتان را روی بدنه اش می کشید جای انگشت هایتان روی ان باقی می ماند که خیلی از خانوم ها به این مسئله حساس هستند . یخچال فریزرهای مشکی (در حال حاضر) از یخچال های سفید و نقره ای گرانتر است .

یخچال فریزر با رنگ های فانتزی

ست کردن لوازم منزل با رنگ های فانتزی ممکن است خیلی سخت باشد. مثلاً اگر یکیخچال قرمز بخرید، نمی توانید بقیه لوازم (لباس شویی) را با آن ست کنید . رنگ های فانتزی ممکن است یه دوره ای مد بشوند اما خیلی زود از مد خواهند افتاد و بعد آشپزخخانه شما را تبدیل به یک آشپزخانه قدیمی خواهند کرد . اگر وضعیت مالی شما آنقدر خوب است که می توانید هر 2 سال یکیار یخچال فریزر جدید بخرید، در این صورت هر رنگی که دوست دارید بخرید، اما اگر واسه خریدن یک یخچال فریزر 6 میلیونی مجبورید 4 میلیون وام بگیرید، اصلا به رنگ های فانتزی فکر نکنید چون خیلی زود پشیمان می شوید . اگر به رنگ های فانتزی علاقه دارید و میخواید حتماً یه رنگ فانتزی انتخاب کنید، توصیه می کنم یه رنگ ملایم و شاد انتخاب کنید چون یخچال فریزر وسیله است که شما در طول روز زیاد با آن کار دارید، بنابراین دیدن رنگ های تند ممکن است برای روحیه  شما مناسب نباشد و به مرور زمان شما را عصبی نماید.

نکته : یخچالهایی که از استیل ساخته شده‌اند، پس از مدتی تبدیل به تابلویی پست مدرن از اثر انگشت اعضای خانواده می‌شوند. به همین دلیل بسیاری از سازندگان از طرح استیل برای ساخت بدنه این یخچالها استفاده می‌کنند. پس هنگام خرید به جنس بدنه و مدل انتخابی خود توجه کنید.

برای اینکه بتوانید از ایجاد این  لک‌ها جلوگیری کنید هر ماه روی تمام بدنه روغن معدنی بمالید.

خدمات پس از فروش و گارانتی

آخرین مرحله انتخاب یخچال‌فریزر شما مربوط به خدمات پس از فروش و گارانتی ارائه شده است. البته به یاد داشته باشید که مهم‌ترین گارانتی در یخچال‌های ساده مربوط به کمپرسور یا همان موتور است. اما هنگام خرید یخچال‌های دیجیتال باید به گارانتی قطعات الکترونیک آن نیز توجه داشته باشید و از خدمات پس از فروش برند مورد نظر‌تان کاملاً و بصراحت و بدون خجالت و حرف خود را بلعیدن مطمئن شوید.

نکاتی کوتاه در مورد استفاده و نگهداری از یخچال فریزرها

محل قرار گرفتن یخچال

 از قرار دادن یخچال یا فریزر در مجاورت دستگاه‌های گرمازا مثل اجاق‌گاز، آب‌گرمکن، شوفاژ و نور مستقیم خورشید بپرهیزید. فضای پشت یخچال و فریزر باید حداقل بیست سانتی‌متر، برای گردش هوا، با دیوار فاصله داشته باشد. مطمئن شوید که یخچال یا فریزر روی یک سطح ‌تراز قرار گرفته و در آن به ‌طور کامل بسته می‌شود.

  انتخاب صحیح یخچال

 هنگام خرید یخچال مدل‌هایی را انتخاب کنید که مصرف انرژی کمتر و بازدهی بیشتری داشته باشند. همچنین از وجود برچسب انرژی روی یخچال مطمئن شوید.

  جابه‌جایی یخچال

 در صورتی که ناچار به جابه‌جایی و یا حمل آن هستید، حداقل دو تا سه ساعت پس از جابه‌جایی، یخچال را به برق وصل کنید.

  تنظیم ترموستات یخچال

 دمای داخل فریزر معمولاً سه تا چهار درجه زیرصفر و دمای داخل محفظه ی یخچال سه تا چهار درجه بالای صفر باید باشد، تنظیم نادرست ترموستات علاوه بر اینکه باعث فاسد شدن و یخ زدگی مواد غذایی می‌شود، مصرف انرژی را نیز افزایش می‌‌دهد.

  قراردادن چیزهای گرم در یخچال

 قرار دادن چیزهای گرم در یخچال کار درستی نیست، زیرا هم با گرم کردن فضای داخل یخچال اثر سرما را کم می‌کنند و هم در اثر گرم شدن داخل یخچال، ذرات برفک و یخ آب شده و همراه با آلودگی‌های احتمالی به داخل غذاها می‌چکد و سبب آلودگی آنها می‌شود.

 هوای سرد و گرم در یخچال

 در یخچال‌هایی که در قسمت بالای آن یخدان قرار ندارد، طبقات پایین‌تر بیشتر با هوای سرد در تماس هستند تا طبقات بالا، چون همان‌طور که می‌دانید هوای سرد، سنگین‌تر از هوای گرم است. همچنین چیزهایی که در قسمت در یخچال گذاشته می‌شوند به علت آنکه هنگام باز و بسته شدن، این قسمت در مجاورت هوای بیرون قرار می‌گیرد، کمتر از سرمای ضروری بهره‌مند می‌شوند.

  باز و بسته کردن در یخچال

 در یخچال یا فریرز را هیچ‌گاه به مدت طولانی باز نگذارید و از باز و بسته کردن بیهوده ی آن به خصوص در تابستان خودداری کنید.

 حفظ سرمای یخچال

 اگر برق قطع شد یا به دلیلی به طور موقت از کار افتاد، از باز و بسته کردن در آن خودداری کنید و اگر می‌توانید روی یخچال را با لحاف یا پتو بپوشانید تا سرمای داخل یخچال تا حدّ امکان حفظ شود. در تابستان که با هر مرتبه باز و بسته شدن در یخچال، درجه ی حرارت داخل دستگاه به سرعت بالا می‌رود، باید درجه ی سرما را بیشتر کرد تا سرمای لازم زودتر در داخل یخچال تولید شود.

 انبار کردن مواد غذایی در یخچال

 مقدار زیادی مواد غذایی انباشته روی هم را در یخچال قرار ندهید، چون وقت زیادی لازم است که سرما به همه ی آنها نفوذ کند، بنابراین زودتر خراب می‌شوند. برای مثال، دیده می‌شود که مقدار زیادی سبزی را به صورت دسته در یخچال می‌گذارند و بعد از یکی دو روز وقتی بیرون می‌آورند وسط آن گندیده و در اثر تخمیر، داغ شده است. برای نگهداری سبزی خوردن در یخچال، ابتدا آن را پاک کنید و بشویید. سپس در پارچه ی نازکی بریزید و داخل یخچال بگذارید. در صورتی که مقدار سبزی زیاد است، برای اینکه سالم‌تر بماند، پس از پاک کردن، قسمتی را به صورت نشسته داخل کیسه بریزید و در یخچال نگه دارید و هنگام مصرف بشویید.
برفک‌ها را به طور منظم آب کنید، زیرا به محض افزایش قشر برفک، مصرف انرژی بالا می‌رود. لوله‌های پشت یخچال یا فریزر را دست کم سالی دوبار گردگیری کنید.

 رفع بوی یخچال

 برای رفع بوی یخچال می‌توانید مقداری زغال را نیم کوب کنید، در کیسه پارچه‌ای نازکی بریزید و در یخچال به خصوص طبقات بالای آن بگذارید. هر چند وقت یک بار کیسه زغال را در آفتاب بگذارید تا خشک شود و دوباره قدرت بوگیری داشته باشد. جدار داخل یخچال را نیز هر چند وقت یک بار با محلول جوش شیرین و آب تمیز کنید.

 نگهداری مواد غذایی در یخچال

 این موضوع به نوع ماده ی غذایی و مقدار آن، درجه ی آلودگی و شرایط محیطی بستگی دارد. برای مثال، یک قطعه گوشت تازه را که از مغازه قصابی می‌خریم، صلاح نیست بیش از سه روز در یخچال نگه‌داری کنید. برای نگه‌‌داری انواع خورشت نیز ابتدا در حالی که سرپوش ظرف خورشت گذاشته شده، آن را حداقل پنج دقیقه بجوشانید و بدون اینکه به آن دست بزنید بگذارید خنک شود. سپس داخل یخچال قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید دو تا سه روز خورشت را در یخچال نگه دارید. پنیر با نمک را مدت نسبتاً طولانی در یخچال می‌شود نگه داشت. مرغ معمولاً دو تا سه روز در یخچال قابل نگه‌داری است. سبزیجات را تا یک هفته و میوه‌جات را هم بسته به نوع و سلامت پوست آنها شاید تا چند هفته به راحتی بتوان در یخچال نگه‌داری کرد.

مناسب ترین درجه فریزر

مناسب‌ترین درجه ی سرمای درون فریزر که هم مواد غذایی را سالم نگه می‌دارد و هم مانع از بین رفتن ویتامین‌ها و خواص خوراکی‌ها می‌شود، 16- تا 20- درجه سانتی‌گراد است.

عمر مفید یخچال فریزها

طول عمر یک یخچال‌فریزر استاندارد 5 سال است ولی اگر ماده‌ سردکننده آن از گاز استاندارد تشکیل شده باشد تا 10 سال هم به طور استاندارد کار می‌کند. عمر این اجناس به نحوه ی استفاده از آن‌ها هم بستگی دارد اگر به نکات ایمنی از قبیل: کنترل برق، استفاده دینام، تمیز نگه داشتن آن‌ها، تعویض به موقع ماده‌ سردکننده، بررسی سیم برق آن توجه کنید می‌توانید سال‌ها از آن استفاده کنید. یخچال فریزرها حتماً باید از دیوار و لوازم برقی دیگر آشپزخانه فاصله داشته باشند تا خراب نشوند. پایه‌های یخچال فریزر باید تراز باشد تا لق نزند و به یاد داشته باشید روی آن نباید چیزی گذاشته شود، زیرا به یخچال فشار می‌آورد.

کنترل سرمایه برفک زدایی و تصفیه هوا

برفک زدایی اتوماتیک یکی از مهمترین قابلیت های یخچال فریزر به حساب می آید چون نه تنها زحمت شما را کم می کند بلکه مصرف برق دستگاه را هم پایین می آورد. هر چه تعداد سیستم های خنک کنندگی بالاتر باشد، کیفیت خنک کنندگی بالاتر می رود و البته تاثیر مستقیمی روی قیمت یخچال فریزر خواهد داشت. استفاده از کربن در بدنه و لاستیک دور در ضدباکتری، باعث می شود مواد غذایی ماندگاری بیشتری داشته باشد و البته بوی مواد غذایی درون محفظه یخچال یا فریزر پخش نشود.

محفظه صفر درجه و بار خانگی

این امکانات تقریباً امکانات اضافه و غیرضروری به حساب می آید. هر چند بارخانگی کمک می کند تا طول عمر یخچال بالاتر برود، اما محفظه صفر درجه تنها برای مواد غذایی تازه کاربرد دارد. اگر عادت به خرید روزانه دارید حتماً به داشتن محفظه صفر درجه در مدل انتخابی تان دقت کنید.

بدنه یخچال فریزر

بدنه هر یخچال فریزری در آب و هوای مرطوب (مثل گیلان یا مازندران) خیلی زود پوسیده می شود و شما هم نمی توانید جلوی این مسئله را بگیرید . البته این مشکل در آپارتمان ها کمتر است چون خیلی از آپارتمان های مناطق شمال کشور به کولر گازی و تهویه مجهز هستند و این رطوبت در محیط خانه تا حد زیادی کاهش پیدا میکند . اما در خانه هایی که کولر گازی (اینورتر) ندارند احتمال پوسیدگی بدنه بسیار بالاست . در مناطقی مثل تهران که آب و هوای خشک دارد و در طول سال هوای به نسبت نرمالی دارد احتمال آسیب دیدن بدنه یخچال خیلی کمتراست.

اطلاعاتی در مورد مشکلات فنی یخچال فریزرها

 راهنمای چراغ‌های آگاهی‌دهنده ی یخچال

 چراغ‌های آگاهی‌دهنده ی فریزرها معمولاً سه چراغ سبز، قرمز و زرد دارند. چراغ سبز نشان دهنده ی برقراری جریان برق ورودی به فریزر است. چراغ قرمز نشان می‌دهد که به دلیلی، مانند خرابی ترموستات، عمل سرماسازی خوب انجام نمی‌شود. از این رو، این چراغ همیشه باید خاموش باشد تا مطمئن باشیم که فریزر به خوبی کار می‌کند. اما برای چراغ زرد کلیدی وجود دارد که معمولاً اتصالات را به صورت مستقیم در می‌آورد تا سرما به حدّ کافی برسد و چراغ قرمز خاموش شود. در این موقع این کلید را به حالت خاموش درمی‌آوریم، چراغ زرد هم خاموش می‌شود.

 زیاد شدن برفک فریزر

 چنانچه لاستیک‌های دور در،خراب شود، برفک داخل فریزر زیاد می‌شود که برای رفع این مشکل باید لاستیک‌ها تعویض شوند.

  روشن شدن چراغ قرمز فریزر

 چنانچه برودت یخچال خوب باشد، ولی باز چراغ فریزر روشن شود، سیم‌های چراغ اتصال پیدا کرده‌اند.

 ریپ زدن فریزر

 اگر فریزر شما بعد از چند بار ریپ زدن روشن شود، ممکن است در اثر کار زیاد، پلاتین‌های رله کثیف شده باشند شما باید آنها را تمیز و یا رله را عوض کنید.

 سوت کشیدن فریزر

 اگر فریزر شما سوت می‌کشد و برودت کم است، با چکش لاستیکی نقاط مختلف لوله‌های رابط به خصوص ابتدای اوپراتیورها (لوله‌هایی از جنس آلومینیوم برای اینکه سرما را سریع و خوب منتقل کنید) و به فیلتر ضربات آرامی وارد کنید. اگر عیب رفع نشد، لوله‌ها باید شسته و فریزر تجدید شارژ شود.

 برودت بد فریزر

 اگر برودت در طبقه‌های بالا خوب اما در طبقه‌های پایین نامطلوب است، گاز فریزر تمام شده،علت تخلیه ی گاز را بررسی کنید.

                                                                                                                                                   پارسیان کردیت

تمامی حقوق این مقاله برای فروشگاه پارسیان کردیت محفوظ می باشد.

     

آنچه در مورد ساید بای ساید باید بدانید

آنچه در مورد ساید بای ساید باید بدانید

زمانی که برای خرید یک یخچال فریزر ساید بای ساید به بازار مراجعه می کنید، به دلیل تنوع بالا و تبلیغات بسیار حتماً باید از قبل اطلاعاتی را در این زمینه داشته باشید تا با توجه به نیاز و بودجه مورد نظرتان انتخاب مناسبی را داشته باشید. عواملی همچون ظرفیت مورد نیاز و قیمت ،شکل ظاهری و کارایی های متنوع این محصولات را باید مد نظر داشته باشید. در این مقاله به مواردی اشاره می کنیم که بتواند شما را تا حدی برای انتخاب یک محصول مناسب یاری نماید.  

با توجه به نیاز خریداران و فروش بازار متوجه می‌شوید که به ندرت می‌شود خانواده‌ای از یخچال فریزرهای جدا استفاده کنند، زیرا با وارد شدن ساید بای‌ سایدها به بازار، انگار دیگر فروش دردستان این اجناس است. مزیت‌هایی که این اجناس نسبت به یخچال فریزرهای جدا دارند بسیار زیاد است و از مهم‌ترین آن‌ها جمع و جور بودن  نسبت به یخچال فریزرهای جدا هستند. از زمانی که ساید بای‌ سایدها به بازار عرضه شد دیگر  کارخانه‌های بزرگ دنیا روی یخچال فریزرهای جدا کار نکردند ولی ساید بای‌ سایدها روز به روز بهتر و پرفروش تر شدند. پرفروش ترین مدل های یخچال فریزر در بازار ایران مدل های ساید بای ساید است. بسیاری از افراد برای آنکه آشپزخانه و دکوراسیون زیباتری داشته باشند، سراغ ساید بای سایدها می روند و بسیاری دیگر به علت نیازشان به یخچالهای بزرگ و زمانی که فضای کافی برای خرید یخچال و فریزر جداگانه ندارند، ساید بای ساید را انتخاب می کنند. یخچال فریزر های ساید بای ساید محبوب ترین نوع یخچال فریزر هستند . همانطور که از نام این مدل مشخص است، یخچال و فریزر در کنار هم قرار می گیرند ( مثل یخچال فریزر های دوقلو ) . امکانات یخچال فریزر های ساید بای ساید بیشتر از مدل های معمولی است . یخچال فریزر ساید بای ساید در واقع به نوعی یخچال فریزر دوقلو بپیشرفته تر است . تناسب اندازه یخچال به فریزر بر اساس نیاز در نظر گرفته می شود و معمولا در یخچال فریزر های ساید بای ساید هم ، اندازه یخچال بزرگ تر از فریزر می باشد . اغلب ساید بای ساید ها امکانات خوبی دارند مثل یخ ساز اتوماتیک و آب سرد کن که برای خانواده هایی کارمند واقعا مناسب است.  مدل های قدیمی دارای سیستم خنک کنندگی ای بودند که به موتور یخچال فشار زیادی وارد می کرد و بازده نسبتاً کمی هم داشتند اما از ۷ سال پیش، مدل هایی با دو سیستم خنک کنندگی جداگانه با قابلیت تنظیم دما به بازار وارد شد. این مدل ها با اینکه نسبت به بقیه یخچال ها کمی مصرف برق بیشتری دارند، کارکردی کاملاً بهینه دارند و باعث طول عمر بیشتر موتور می شوند. مدل های جدید تر که از دو، سه سال پیش به بازار عرضه شدند هم محفظه صفر درجه دارند که قابلیت تنظیم جداگانه دارد و برای نگهداری طولانی تر و بهتر مواد غذایی حساس مناسب هستند.

هنگام خرید ساید بای ساید، ابتدا لازم است که بدانید ظرفیت مورد نیازتان چقدر است، تعداد محدودی از خریداران قبل از خرید می دانند چه مدلی با چه ظرفیتی مناسبشان است. در حالی که انتخاب ظرفیت مناسب شاید سخت ترین و مهم ترین بخش خرید به حساب بیاید. همان‌طور که می‌دانید میزان ظرفیت داخلی یخچال‌فریزر براساس واحد لیتر تعیین و اندازه خارجی آن براساس واحد فوت محاسبه می‌شود، گرچه این دو معیار با یکدیگر متناسب هستند و هرچه اولی بیشتر باشد ابعاد یخچال نیز بیشتر خواهد شد، اما این سوال مطرح می شود که یک خانواده معمولی به یخچال‌فریزر چه اندازه‌ای نیاز دارند؟ به طور معمول برای یک خانواده دو نفره یخچالی با ظرفیت ۱۶۰ تا ۲۰۰ لیتر کفایت می کند که براساس همین آمار برای هر نفر اضافه 20 لیتر به ظرفیت اصلی افزوده می‌شود، مناسب است.  البته برای خانواده های پرجمعیت بهتر است سراغ مدل های ۵۰۰ تا ۷۰۰ لیتری بروید که شامل مدل های ساید بای ساید و دوقلو می شود.

امروزه طرفداران ساید بای ساید ها کم نیستند و روز به روز هم خریداران این نوع یخچال زیبا بیشتر می شود. یخچالهای ساید بای ساید علاوه بر ظاهری متفاوت و شکیل و مدرن، ویژگی های دیگری هم دارند. در ادامه به ویژگیهای این یخچالهای لوکس می پردازیم . شاید شما هم به جمع خریداران پیوستید. یخچال فریزرهای معمولی هم می توانند نیاز شما به یک یخچال را برطرف نمایند. اما ساید بای ساید ها چیز دیگری هستند. به هرحال تصمیم گیری نهایی به میزان پولی که در جیبتان هست بستگی دارد. اگر محدودیت مالی ندارید بهترین انتخاب یخچالهای ساید بای ساید خواهد بود . اما اگر بودجه ی کافی در اختیار ندارید یخچال فریزر معمولی هم می تواند انتظارات شما از یک یخچال را برطرف کند.

یخچالهای ساید بای ساید به دلیل اینکه فضای زیادی را در اشپزخانه اشغال می کنند ، قبل از خرید باید به ابعاد یخچال و مکانی که برای یخچال در نظر گرفته شده است توجه کنید . زیرا در صورت هر نوع اشتباه در تعیین ابعاد و اندازه ی دقیق یخچال بعد از خرید با مشکل مواجه می شوید . مخصوصاً برای آشپزخانه های کوچک و یا آشپزخانه هایی که  مکان هر چیزی در آن مشخص شده است . در هنگام جابجایی و انتقال مواظب باشید یخچال آسیب نبیند و بدنه ی آن خراش برندارد.

فضای داخلی

باید توجه داشته باشید که طبقات داخلی یخچال باید با قابلیت تنظیم ارتفاع باشند ،تا بتوانید راحتر و بر حسب نیاز از آن ها استفاده کنید. پس زمان خرید حتماً به این نکته توجه کنید که فضای داخلی مناسب نیاز و استفاده شما باشد . فضای داخلی ساید بای ساید ها با تصوری که شما از یخچال های معمولی دارید کمی متفاوت است . مثلاً محفظه مخصوص شیشه و بطری و یخساز در برخی مدل ها قابلیت تغییر دارد و متنوع است در عین حال بخشی از فضای داخلی را اشغال میکند . پس در هنگام خرید یخچال مقدار فضای داخلی را که  در اختیار دارید در نظر بگیرید.

محفظه ی مخصوص نگهدارنده

محفظه مخصوص نگهدارند یکی دیگر از قابلیتهای یخچالهای ساید بای ساید است، که به محفظه ی جادویی مواد غذایی نیز شهرت دارد. با بوجود آوردن محیطی خالی از اکسیژن، مواد غذایی را به مدت زمان طولانی نگهداری می کند . این سیستم بوسیله ی خارج شدن هوای داخل محفظه، عمل اکسیداسیون با تاخیر زیادی انجام می شود و در نهایت به تازه ماندن طعم مواد غذایی کمک می کند . هم چنین چراغ آبی که در داخل محفظه ی مخصوص سبزی و میوه معبیه شده است، با تجدید فعالیت فوتوسنتز، شاداب ماندن و تازه ماندن مواد غذایی را تضمین می کند و جالب تر اینکه ارزش مواد غذایی و ویتامینهای آنها را نیز افزایش می دهد .هم چنین محفظه ی نگهداری و حفظ رطوبت نیز یکی دیگر از محفظه های نگهداری است که میوه و سبزیجات را تازه و سالم  نگه می دارد و مدت زمان نگهداری از آنها را افزایش می دهد .

سیستم جریان چندگانه

قابلیت سیستم جریان چندگانه ی هوا در یخچال های ساید بای ساید باعث می شود تمام قسمت های داخل یخچال بصورت یکدست و یکپارچه سرد شود . وجود دریچه های متعدد در داخل یخچال، جریان هوای خنک را به تمام بخش ها منتقل می کند. این جریان چندگانه به تازه ماندن و سالم ماندن مواد غذایی کمک می کند قفل کودک و سایر سنسورهای دیگر

بر روی بدنه ی یخچال های ساید بای ساید نمایشگرهای دیجیتالی از نوع پنلهای LED  و لمسی وجود دارد که معمولاً تنظیمات داخل یخچال را بدون باز کردن یخچال از طریق این نمایشگرها انجام می دهند . برای نمونه تنظیم دمای داخلی و همچنین تنظیمات مربوط به آب سرد کن و یخساز نیز از طریق همین پنل به راحتی امکان پذیر است . ضمناً چنانچه این نمایشگر به قفل کودک مجهز باشد از تغییرات ناخواسته ای که بوسیله ی کودکان اعمال می شود، جلوگیری می کند. سنسورهای دیجیتالی که در یخچال گنجانده شده اند با توجه به حساسیتی که به گرما و دمای محیط دارند، اگر درب یخچال مدت زمان زیادی باز بماند، این سنسورها فعال می شوند و با صدای هشدار باز ماندن درب را گزارش می دهند.

لامپهای ال ای دی داخل یخچال

استفاده از لامپهای ال ای دی به جای لامپهای معمولی، هم روشنایی بیشتری یه فضای داخل یخچال می دهد و هم اینکه مصرف انرژی کمتری دارد و به علاوه گرمای کمتری هم تولید می کند. لامپهای معمولی با تولید حرارت زیاد باعث گرم شدن هوای سرد داخل یخچال می شوند و کمپرسور یخچال باید تارسیدن هوای داخل یخچال، به دمای مطلوب با سرعت بیشتری کار کند. در نتیجه مصرف انرژی بیشتری می شود . اما در لامپهای  ال ای دی  علاوه بر مصرف انرژی پایین، طول عمر بالاتری هم دارند.

سیستم خنک کننده

در یخچالها دو نوع سیستم خنک کننده وجود دارد و یکی سیستم خنک کننده ی دیفراست و دیگری سیستم خنک کننده ی نفراست. هوای سرد شده توسط  اواپراتور و رطوبتش به یخ تبدیل می شود و سرانجام به اواپراتور می چسبد. همین هوای منجمد و سرد داخل یخچال می شود و اگر رطوبت و برفک مواد غذایی را به خود می گیرد . به این صورت است که هیچ برفکی در داخل یخچال مشاهده نمی شود . همه ی یخچالهای ساید بای ساید دارای سیستم خنک کنندگی از نوع بدون برفک نفراست هستند. اما یک سیستم خنک کننده ای به نام خنک کننده ی دوگانه در ساید بای ساید ها استفاده می شود که کنترل بیشتری بر روی دما و رطوبت دارد. این سیستم هم هوای خنک داخل فریزر و هم هوای مرطوب داخل یخچال را تامین می کند . یعنی با مجهز بودن به سیستم خنک کننده ی دوگانه هم مواد غذایی داخل فریزر منجمد می شوند وهم مواد غذایی و میوه و سبزیجات داخل یخچال با حفظ رطوبت سالم و تازه می مانند.

انواع فیلترهای یخچالهای ساید بای ساید

در بعضی از مدل های ساید بای ساید برای از بین بردن بوی بد، باکتری ها و انواع قارچ ها در داخل یخچال از نوع خاصی از فیلترها استفاده می کنند . که به نام فیلتر بهداشتی معروف است، این فیلتر با داشتن لایه های متفاوت و متعدد باکتری ها و انواع بوهای تند و نامطبوع یخچال را از بین می برد . لازم به ذکر است که فیلتر«hygiene fresh» به میزان 99/99% باکتری ها را از بین می برد. حالا متوجه شدید که این فیلتر واقعاً یک فیلتر ساده و معمولی نیست. اما فیلتر « hybrid plasma deodorizer »  اگر از آن دسته افراد هستید که به میوه و سبزیجات علاقه ی وافر دارید، سیستم برطرف کننده ی بوی هیبرید را به هنگام خرید فراموش نکنید . می دانید که خاصیت میوه ها این چنین است که بر اثر گذشت زمانی نه چندان طولانی، گاز اتیلن تولید می کنند. گاز اتیلن هم باعث فاسد شدن میوه های حساس می شود . حالا با این سیستم « hybrid plasma deodorizer »  ،گاز اتیلن تجزیه می شود و از بین می رود. در نتیجه باعث تازگی بیشتر و ماندگاری بیشتر مواد غذایی می شود و با از بین بردن باکتری ها و رفع بوی نامطبوع و تند میوه ها و سبزیجات را تازه و سالم نگه می دارد. به علاوه آلودگی موجود در آب و انواع ناخالصی های آب، بوسیله ی فیلتر تصفیه ی آب از بین میرود .

یخسازهای ساید بای ساید

از دیگر ویژگی های بارز یخچال های ساید بای ساید مجهز بودن آنها به یخساز است.  یخسازها بصورت اتوماتیک و خودکار یخ را در قالبهای حبه ای یا بدون قالب بندی خاصی تولید می کنند . با این قابلیت دیگر همیشه یخ و آب خنک در اختیار دارید، کافی است دکمه ی یخ ساز را فشار دهید. می دانید که هر چه قابلیتها بیشتر، قیمت نهایی هم بیشتر می شود. ساید بای سایدها دارای آبسرد کن اتوماتیک هستند. می دانید که در آب سرد کن های اتوماتیک، آب بوسیله ی شلنگ از لوله ی آب شهری تامین می شود .

 

معایب ساید بای سایدها

یخچال های ساید نسبت به یخچال های تک در قیمت بسیار بالاتری دارند شاید همان یخچال های تک در هم کار شما را راه بیاندازند و مجبور نباشید هزینه زیادی بپردازید . بعضی از مدل های ساید بای ساید دارای فیلترهای تصفیه آبی هستند که بعضی از انواع آنها هر 4 تا 6 ماه یکبار و بعضی دیگر هر یک سال یکبار بار باید تعویض شوند. و باید در نظر داشته باشید که هزینه خرید فیلتر و نصب آن جزو هزینه های ثابت یخچال خواهد شد . جا به جا کردن این یخچال ها به دلیل سایز بزرگ آنها بسیار مشکل است. اگر مستاجر هستید و مجبورید زود به زود اسباب کشی کنید، به فکر جا به جا کردن این یخچال مخصوصا در راهروهای باریک طبقات آپارتمان ها باشید. اگر آشپزخانه نقلی و کوچکی دارید اصلا به فکر خریدن این مدل یخچال نباشید چون فضای زیادی را اشغال خواهد کرد و جایی برای بقیه وسایل آشپزخانه باقی نخواهد ماند. اگر دو نفر بیشتر نیستید و حتماً فضای این یخچال ها بزرگتر از نیاز روزانه شما خواهند بود برای همین موجب اتلاف هزینه و انرژی خواهند شد. معمولاً دو نفر به فضایی معادل 16 تا 20 فوت مکعب نیاز دارند. به چینش کابینت های خود در آشپزخانه توجه کنید. ممکن است چینش کابینت ها به صورتی باشند که با قرار دادن این یخچال در میان آنها نتوان از فضای تعدادی از کابینت ها استفاده کرد و شکل نا منظمی هم پیدا خواهند کرد. اندازه یخچال باید با بقیه وسایل آشپزخانه مخصوصاً کابینت ها جور باشد . زمانی که یخچال های ساید بای ساید گران قیمت ایرادی پیدا کنند و نیاز به تعمیر داشته باشند هزینه تعمیرشان نیز نسبت به یخچال های معمولی بیشتر خواهد شد . یکی از نکات منفی یخچال فریزر های ساید بای ساید در مقایسه با مدل هایی که فریزر آنها در پایین قرار گرفته این است که برای دسترسی به مواد غذایی که در قسمت های پایین یخچال قرار داده می شود باید بیشتر خم شد در حالی که در یخچال فریزر هایی که فریزر آنها در پایین قرار دارد نیازی به خم شدن مکرر برای دسترسی به موادی که دائما لازم داریم نیست . با استفاده از یخچال فریزر ساید بای ساید شما انرژی بیشتری را به نسبت مدل های فرنچ یا درب فرانسوی مصرف می کنید . به این دلیل که هر بار مجبور خواهید بود درب یخچال یا فریزر را به طور کامل باز کنید و با این کار اجازه می دهید که هر بار هوای خنک بیشتری از یخچال فریزر خارج شود . در حالی که در مدل های فرنچ هر بار می توانید تنها نیمی از فضای یخچال را برای یافتن آنچه که می خواهید باز کنید.

 مزایای ساید بای سایدها

البته فراموش نکنید که یخچال های ساید بای ساید مزایای زیادی دارند. بزرگ و جادار هستند. برچسب انرژی اکثر آنها A است. به دلیل اتصال به آب شهری لازم نیست مثل یخچال های دیگر مخزن آبشان دائم پر شود. قسمت فریزر از یخچال جداست و بوی مواد منجمد شده به درون محیط یخچال راه پیدا نمی کند و همچنین شیک و زیبا هستند . یکی دیگر از مزایای یخچال فریزر های ساید بای ساید که استفاده کنندگان آن را به خوبی درک کرده اند وجود ظرفیت ذخیره سازی بیشتر این مدل ها بر روی در آنها ست به ویژه در مدل های فرنچ با استفاده از این مزیت یخچال فریزر های ساید بای ساید شما به راحتی خواهید توانست لوازم شخصی ، ادویه، ترشی جات و سایر مواد را به صورت جداگانه و سازمان یافته ذخیره سازی نمایید.  متوسط عمق یخچال فریزر های ساید بای ساید در حدود 30 اینچ است که معمولاً به آنها یخچال فریزر های توکار گفته می شود و در داخل کابینت آشپزخانه تعبیه می شود. این ویژگی یخچال فریزر ساید بای ساید ممکن است برای کسانی که نمی خواهند آن را داخل کابینت قرار دهند جذاب نباشد .یخچال فریزر های ساید بای ساید برای آشپزخانه های گالری ستایل و یا فضاهای تنگ تر انتخاب بسیار مناسبی خواهند بود به دلیل این واقعیت که این یخچال فریزر ها با عرض متوسط 35 اینچ نسبت به مدل های دو قلو و سایر مدل ها باریک تر هستند . دلیل دیگر برای این مساله این است که ممکن است در آشپزخانه های باریک فضای لازم برای باز کردن کامل در یخچال فریزر هایی معمولی وجود نداشته باشد اما به دلیل اینکه یخچال فریزر های ساید بای ساید دارای درب نیم عرض هستند به آسانی می توان این مدل ها را با اینگونه آشپزخانه ها تطبیق داد . حدود 3 سال است که بعضی از تولید کنندگان، ساید بای سایدهای به بازار ارائه داده اند که توانسته  هواداران زیادی را به خودش اختصاص بدهد. هر خانم خانه‌داری با دیدن این محصول بدون تردید برای خرید وسوسه می‌شود. برای نخستین‌بار در ایران ساید‌ بای ‌سایدی را به بازار عرضه کرده اند که روی آن یک LCD نصب شده است و می‌شود آن را با آنتن‌های معمولی به شبکه‌های تلویزیونی وصل کرد و دیگر حتی در آشپزخانه  و در حال کار هم تلویزیون تماشا کرد.

تعداد درب های یخچال

ساید بای ساید هایی که برای هر درب یک دستگیره سر تاسری برای بازو بسته کردن دارند در استفاده به شما راحتی بیشتری را میدهند. لاستیک هایی که دور تا دور درب های ساید بای ساید وجود دارد از جمله اقلامی است که زود تر سایر اجزای ساید بای ساید نیاز به تعمیر پیدا می کند. باز و بسته کردن مداوم یخچال از عمر آن میکاهد و به مرور موتور یخچال را مستهلک میکند. می دانید که یخچالهای ساید در ساده ترین حالت دو درب دارند و لی امروزه یخچالهای سه درب و چهار درب هم با طراحی های زیبا و مدرن تولید می شوند. تعداد درب های بیشتر به منظور فضای بیشتر و دسترسی سریع و راحت مورد استفاده قرار می گیرد. هر چه درب های یخچال بیشتر باشد، فضای ذخیره سازی هم بیشتر و دسترسی به مواد غذایی راحت تر خواهد شد. برخی از یخچالها دارای قابلیتی به نام « home bar» یا بارخانگی هستند که می توان انواع بطری و انواع نوشیدنی را داخل این محفظه قرار داد . هوم بار بر روی درب  قرار دارد و باز کردن این محفظه، باعث هدر رفت انرژی کل یخچال نمی شود . یا اینکه برخی دیگر از یخچالها به جای این محفظه، از طراحی خاص موسوم به door in door یا در تو در استفاده می کنند. که این مدل نوعی طراحی نوآورانه است، در این طرح مدرن بر روی درب اصلی یخچال، یک درب دیگر کار گذاشته می شود . که اصطلاحاً به آن درب دوم هم می گویند. شما می توانید انواع بطری های نوشیدنی و انواع خوراکی را داخل این درب بگذارید . معمولاً مواد غذایی و خوارکی که زیاد مورد استفاده قرار می گیرند در درب دوم یا درب کوچک نگهداری می شوند. دسترسی راحت و فضای بیشتر هدف این نوع طراحی خاص است . و به میزان 41% از هدر رفتن سرمای داخل یخچال جلوگیری می کند . همچنین داشتن یخچالی با قفسه های غیر متحرک عذاب آور است . اما اگر قفسه های یخچال قابل جابجایی باشند قضیه فرق می کند .

انتخاب رنگ

می دانید که رنگ هر وسیله ای علاوه بر تاثیری که از نظر زیبایی بر روی محصول می گذارد. بر روی قیمت هم تاثیر دارد.مثلاً یخچالهای سفید ارزانترین یخچالها هستند . رنگ سفید علاوه بر ارزانتر بودنش مزیت دیگری هم دارد . به دلیل سفید بودن رنگ بدنه ، آثار خط و خراش کمتر دیده می شود.در بین دو یخچال هم مدل با دو رنگ متفاوت ، یخچال سفید رنگ ارزانتر است . رنگ نقره ای نسبتا کمی گرانتر ازرنگ سفید است . و سپس رنگ مشکی یا تیتانیوم و یا رنگهای فانتزی دیگر .رنگ نقره ای هم اینکه با هر رنگی هماهنگ می شود و هم اینکه جلوه ای با شکوه به آشپزخانه می دهد . و خوش فروش ترین یخچالها در طی چند سال اخیر ، یخچالهای نقره ای رنگ یا همان سیلور بوده اند . چرا که به دلیل خنثی بودن، با هر فضایی هماهنگ می شوند . رنگ مشکی را میتوان شیک ترین و مدرنترین رنگ برای یخچال دانست . این رنگ خاص هم قیمت بیشتری نسبت به رنگ سفید و نقره ای دارد و هم اینکه بدنه اش مانند محل اثر انگشت عمل میکند. معمولا سایدبای سایدها در ۳ رنگ استیل، سفید و تیتانیوم تولید می شوند. هرچند در بین مدل های چند برند مدل های طرح دار و فانتزی هم پیدا می شوند اما از آنجا که بیشتر لوازم آشپزخانه با این ۳ رنگ هماهنگ می شوند، خرید مدل های طرح دار را پیشنهاد نمی کنیم.بعد از رنگ بهتر است به قابلیت های رویه خارجی دستگاه دقت کنید که ضد ضربه یا ضد لک باشند و اثر انگشت روی آنها باقی نماند.

مصرف انرژی

برای وسایل الکتریکی منزل که بطور 24 ساعته روشن هستند ، مصرف انرژی اهمیت ویژه ای دارد. برای یخچال هم نکاتی حائز اهمیت در مورد این میزان مصرف وجود دارد. تولیدکننده ها می گویند هر نسل از یخچال ها نسبت به مدل قبلی خود چند درصد کمتر برق مصرف می کنند ولی صحت این ادعا برای خریدار چندان مشخص نیست.برای نمونه، این روزها مهمترین ویژگی در یخچالها ، کمپرسور خطی و اینورتر است. همچنین 32% انرژی کمتری مصرف می کنند و 21% سر وصدای کمتری هم تولید می کنند . یخچالهایی که قسمت فریزرشان در بالای یخچال قرار گرفته ، به میزان 7 تا 13 % کمتر انرژی مصرف می کنند. یخچالهای دیفراست نصف یخچالهای نفراست انرژی مصرف می کنند. یخچالهای مجهز به آبسرد کن و یخساز، به میزان 14 تا 20% مصرف انرژی بیشتری دارند. این قابلیتها با وجود کارایی بالایی که دارند اما انرژی بیشتری هم مصرف می کنند. بنابراین توجه به برچسب انرژی هنگام خرید بسیارلازم و ضروری است .برچسب انرژی در گوشه ی سمت چپ یخچال برروی بدنه ی قسمت بالایی یخچال چسبانده شده است.

از نظر مصرف انرژی، ساید باید سایدهای 16 تا 20 فوت اقتصادی تر هستند . هرچه اندازه ساید بای ساید بزرگتر باشد مسلماً مصرف انرژی آن نیز بیشتر است. البته خرید یک یخچال کوچک هم می تواند دفعات مراجعه شما به سوپر مارکت را بیشتر کند. پس بهتر است انتخاب مناسب را داشته باشید. به این تکته توجه داشته باشید که آزمایشهای عملی نشان می دهند که ساید بای سایدهای با ظرفیت و امکانات همانند هم اما ساخت کارخانه های متفاوت داری مصرف انرژی متفاوتی هستند. به طوری که گاهاً میزان مصرف انرژی یکی نسبت به دیگری دوبرابر است. پس هنگام خرید حتماً به اطلاعات مندرج در برچسب انرژی دقت بیشتری نمایید.

توصیه هایی در مورد ساید بای ساید

هر سه یا چهار هفته یکبار ساید بای ساید را از برق در بیاورید، زیر آن را جارو برقی بکشید و داخلش را با جوش شیرین و آی سرد تمیز کنید تا بوی ماندگی نگیرد. داخل یخچال و فریز غذای داغ قرار ندهید. احتماً از محافظ برق مناسب استفاده کنید. بیشتر مدل های ساید بای سایدهای جدید سیستم برفک آب کن اتوماتیک دارند، به طوری که بدون دخالت شما و در زمان لازم برفک ها را آب می کند. به این ترتیب مصرف انرژی کاهش می یابد. 

اکنون که با ویژگیها و قابلیتهای یخچالهای ساید بای ساید آشنا شدید ، دلیل قیمت بیشتر این نوع یخچالها نسبت به یخچال فریزرهای معمولی را درک کرده اید . با این همه فناوری و تکنولوژی تازه نفس در یخچالهای ساید بای ساید مطمئناً قیمت بالایشان قابل توجیه است. آنچه که مسلم است این است که یخچالهای ساید بای ساید با ایده آلهای همه ی کاربران متناسب و فراتر از انتظار آنهاست.

                                                                                                                                                                      پارسیان کردیت

 

تمامی حقوق این مقاله برای فروشگاه پارسیان کردیت محفوظ می باشد.

     


امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
ارسال سریع کالا

ارسال سریع کالا به تمام نقاط کشور

پشتیبانی برخط

پشتیبانی آنلاین ( ایمیل و..)

تضمین قیمت

تضمین بهترین قیمت کالا

پرداخت امن

100% پرداخت امن و مطمئن