021-66476942
parsiancredit@gmail.com

آنچه در مورد یخچال فریزر باید بدانید.

آنچه در مورد یخچال فریزر باید بدانید.

یخچال فریزر یکی از وسایل ضروری منزل به شمار میرود، وجود این محصول آنقدر در خانه مهم و حیاتی است که حتی تصور آشپزخانه ای بدون یخچال فریزر هم ترسناک است. همه انسان های کره زمین به یخچال فریزر نیاز دارند، حتی مردمی که در مناطق سردسیر زندگی می کنند. زندگی در خانه ای که یخچال فریزر ندارد به طور حتم مشکل و تاحدودی غیر ممکن خواهد بود. پس بهتر است برای خرید پرکاربردترین وسیله آشپزخانه کمی بیشتر دقت به خرج دهید و مدلی را انتخاب کنید که از لحاظ کیفیت، قیمت، مصرف انرژی و طراحی، متناسب با نیاز و سلیقه شما باشد.
متاسفانه بسیاری از فروشنده های یخچال فریزر یا اطلاعات درستی درباره محصولی که میفروشنده ندارند و یاحوصله توضیح دادن به مشتری را ندارد و یا به نوعی تبلیغ آن محصولی که در فروشگاه خود دارند را می گویند که هیچ کدامشان واقعی نیست و خیلی نمی توان به گفته های فروشندگان اعتماد کرد. این روزها بازار یخچال‌ فریزرها درست بر عکس خودشان تا دلتان بخواهد گرم است. طرح و رنگ و مدل‌ها آنقدر متنوع هستند که انتخاب را با وجود همه زیبایی‌هایشان سخت می‌کنند. اگر شما هم قصد خرید یخچال فریزر را در سر دارید ما در اینجا سعی برآن داریم که اطلاعات مورد نیاز شما برای خرید یک یخچال فریزر مناسب را در اختیارتان بگذاریم تا در این آشفته بازار، با وجود تنوع بالای محصولات دچار دردسر نشوید و بهترین انتخاب را داشته باشید.
امروزه در اغلب خانه ها به نوعی از یخچال برای نگهداری و انجماد موادغذایی استفاده می شود. با گذشت سال ها، یخچال از یک جعبه خنک کننده با تعدادی قفسه ساده به یک وسیله ای پیچیده تبدیل شده است.
با خواندن این راهنمای هم با مدل های مختلف هم ظرفیت های مختلف آشنا می شوید. از طرف دیگر با دانستن نکات مهم نگهداری از یخچال فریزر نه تنها طول عمر این وسیله را بالا می برید بلکه لطف بزرگی در حق قبض برق تان انجام خواهید داد.

اینکه می خواهید یخچال فریزر دوقلو انتخاب کنید تا مواد غذایی بیشتری را در فریزر قرار دهید یا ترجیح می دهید یخچالتان ساید بای ساید باشد و یا حتی مدل های دو در کوچک به سلیقه شما بستگی دارد اما نکته اصلی اینجاست که یخچال مورد نظرتان علاوه بر تطابق با سلیقه تان باید ابعادی متناسب با آشپزخانه داشته باشد.

نکاتی مهمی که در هنگام خرید یخچال فریزر باید بدانید

بودجه خودتان را مشخص کنید

یکی از اساسی ترین چالش‌ها و درگیری‌های ذهنی اکثر خریداران این است که وقتی وارد مغازه می‌شوند، نمی‌دانند بودجه واقعی آنها برای خرید یخچال فریزر چقدر است. البته بدون شک هیچ‌کس نیست که بدون برنامه راهی بازار شده باشد، اما با توجه به تنوع زیاد محصولات و البته تفاوت‌های چند ده هزار تومانی برای مدل‌های مشابه، واقعا تصمیم‌گیری سخت خواهد شد. پس قبل از ترک منزل آخرین رقمی را که برای خرید این وسیله درنظر گرفته‌اید، مشخص کنید و هرگز از آن بالاتر خرید نکنید، چون هنگام خرید با این جمله فروشندگان بسیار مواجه می‌شوید که می‌گویند: «این مدل فقط 50 هزار تومان با انتخاب شما متفاوت است»، اما ناگهان به خودتان می‌آیید که 50 هزار تومان، 50 هزار تومان؛ چند صد هزار تومان زیربار بدهی رفته‌اید. بنابراین عاقلانه‌‌ترین کار برای جلوگیری از سردرگمی این است که آخرین بودجه خود را قبل از ترک منزل مشخص کرده باشید، نه این‌که در مقابل فروشنده تازه به فکر دودوتا چهارتا باشید.

گنجایش یا ظرفیت

همان‌طور که می‌دانید میزان ظرفیت داخلی یخچال‌فریزر براساس واحد لیتر تعیین و اندازه خارجی آن براساس واحد فوت محاسبه می‌شود، گرچه این دو معیار با یکدیگر متناسب هستند و هرچه اولی بیشتر باشد ابعاد یخچال نیز بیشتر خواهد شد، اما این سوال مطرح می شود که یک خانواده معمولی به یخچال‌فریزر چه اندازه‌ای نیاز دارند؟
ممکن است با توجه به فضا و طراحی آشپزخانه مجبور به انتخاب ابعاد خاصی از یخچال باشید، اما اگر می‌توانید آزادانه تصمیم بگیرید و صرفاً به دنبال علاقه شخصی خودتان هستید به این نکته توجه کنید که هرچه ظرفیت یخچال بالاتر می‌رود علاوه بر افزایش قیمت، شما باید مبلغ بیشتری برای نگهداری و هزینه برق مصرفی آن بپردازید. درمقابل اگر یخچال کوچک‌تری نیز بخرید به نوع دیگری متضرر خواهید شد.
اندازه یخچال فریزر بستگی به تعداد افراد خانواده و شرایط زیست محیطی همچون گرم و سرد بودن منطقه سکونتتان و دوری و نزدیکی یتان از مراکز فروش بستگی دارد. بهترین انتخاب در اندازه یخچال، فریزر آن است که بتوانم از تمام حجم آن استفاده کنیم در غیر این صورت انرژی گرانقیمت را به هدر داده ایم.
خانواده هایی با تعداد اعضا 5 نفر و بیشتر خانواده بزرگ و پر جمعیت محسوب می شوند. هر چند تعداد اعضای خانواده بیشتر باشند مواد غذایی بیشتری نگهداری می کنند. پس برای خانواده های بزرگ یک یخچال 18 فوت را توصیه می کنیم البته بستگی به مصرف خانواده نیز دارد و خانواده هایی که پر مصرف هستند 28 فوت پیشنهاد می کنیم . حدود 50 درصد فضای یخچال فریزر به قسمت یخچال و 50 در صد بقیه فضا به فریزر اختصاص دارد .
تعداد محدودی از خریداران قبل از خرید می دانند چه مدلی با چه ظرفیتی مناسبشان است. در حالی که انتخاب ظرفیت مناسب شاید سخت ترین و مهم ترین بخش خرید یخچال فریزر به حساب بیاید. به طور معمول برای یک خانواده دو نفره یخچالی با ظرفیت ۱۶۰ تا ۲۰۰ لیتر کفایت می کند که براساس همین آمار برای هر نفر اضافه 20 لیتر به ظرفیت اصلی افزوده می‌شود، مناسب است. به عنوان مثال برای یک خانواده سه نفره با معیارهای زندگی شهری و البته رفت و آمدها و مهمانی‌های معقول، یخچال فریزر 220 لیتری (فضای فریزر و یخچال در مجموع) کاملاً مناسب است و بیش از آن یعنی افزایش هزینه‌های خانواده. از طرف دیگر اگر کمتر از این ابعاد نیز انتخاب کنید مساوی با مراجعه بیشتر شما به سوپرمارکت و مراکز خرید غذایی خواهد بود.  اما برای خانواده های پرجمعیت بهتر است سراغ مدل های ۵۰۰ تا ۷۰۰ لیتری بروید که شامل مدل های ساید بای ساید و دوقلو می شود.

اندازه یخچال فریزر به دو تا عامل مهم بستگی داره :

اندازه آشپزخانه : اگر اندازه آشپزخانه یتان کوچک است به هیچ وجه یخچال بزرگ نخرید چون واقعا در هنگام رفت وآمد و اسباب کشی دردسر ساز می شود. و همچنین از لحاظ تمیز کردن نیز سخت تر است.

نوع کاربری و تعداد کاربران یخچال: البته این مسئله در خانواده های ۲ تا ۵ نفره خیلی فرق ندارد اما در خانواده های بیش از ۵ نفر باید یک یخچال بزرگ تر تهیه کرد.

معمولا گنجایش کل دستگاه را کمی بیشتر از میزان واقعی اعلام می‌کنند؛ بنابراین بهتر است که هنگام خرید با گنجایش مورد‌نظر، یخچالی تهیه کنید که ظرفیت اسمی بیشتری از ظرفیت مورد نیاز شما داشته باشد.
گنجایش یخچال، فاکتور مهمی است که می‌تواند به‌تنهایی، خرید یک یخچال را لغو کند. اول اینکه باید فضای آشپزخانه را در‌نظر گرفته و با‌توجه به فضایی که برای یخچال اختصاص داده‌اید، سراغ گنجایش مورد نظرتان بروید. مورد بعدی اینکه برای رسیدن به بهترین کارایی سیستم خنک‌کننده‌ی یخچال، باید چند سانتی‌متر، اطراف و پشت یخچال خالی باشد تا جریان هوا قطع نشود. در ضمن، بسته به رده‌بندی یخچال، فضایی هم باید برای باز شدن کامل درهای آن و همچنین فاصله تا دیوار یا کابینت برای هواکشی دستگاه، در‌نظر‌گرفته شود.
در حال حاضر کمتر فروشنده ی می داند که فوت یعنی چه و بالا 95 در صد فروشنده ها اشتباه جواب می دهند.به همین خاطر ما به بررسی واژه ی گنگ فوت می پردازیم.
برای محاسبه اندازه یک یخچال از واحد فوت مکعب استفاده می شود . هر فوت مکعب( Cubic Foot) برابر با 28.3168 لیترمی باشد . هر لیتر(Liter) فضایی به اندازه یک مکعب 10 در 10 در 10 رو اشغال میکنه . بنابراین :

1 لیتر = یک مکعب 10 * 10 * 10

1 فوت مکعب = 28.3168 لیتر

1 فوت مکعب تقریبا برابر است با 28 تا مکعب 10 * 10 * 10

امیدوارم که متوجه شده باشید. بنابراین یه یخچال 12 فوت فضایی به اندازه 336 مکعب 10 در 10 در 10 رو اشغال میکنه (336=12*28) .

توجه ویژه به برچسب انرژی داشته باشید

از زمانی که صحبت هدفمندی یارانه‌ها و بالا رفتن قیمت مصرف انرژی به میان آمد، پای برچسب انرژی هم به زندگی الکترونیک باز شد. برچسبی که با نگاه‌کردن به حروف و نمودارهای مشخص شده روی آن درمی‌یابیم وسیله‌ای که قصد خرید آن را داریم چقدر انرژی مصرف می‌کند و هرماه برای انرژی مصرف شده آنها چه میزان پول باید بپردازید. این برچسب اکنون برچسب انرژی به یک فاکتور مورد توجه در خرید تبدیل شده است. براین اساس، یخچال‌هایی که فریزر آنها در قسمت پایینی‌شان قرار دارد بهترین بازده انرژی را دارند. دومین جایگاه مربوط به آن دسته از یخچال‌فریزرهایی است که فریزر آنها درقسمت بالا قرارگرفته است. در آخر هم محبوب‌‌ترین‌ها یعنی یخچال‌های سایدبای‌ساید قرار می‌گیرند. هرچند روی برچسب برخی از ساید بای سایدها نماد A++ دیده می‌شود، اما بدانید مصرف انرژی آنها بهینه نخواهد بود. پس با توجه به افزایش نرخ مصرف انرژی باید به این نکته توجه ویژه داشته باشید و محصولی را انتخاب کنید که برچسب انرژی آن کمترین میزان مصرف را نشان دهد. برچسب انرژی از G تا A رتبه بندی می شود، هر چی میزان مصرف انرژی به A نزدیک تر باشد یعنی مصرف آن دستگاه کمتراست پس بهتر است که برای خرید حتماً از مدل هایی که در رده مصرف انرژی A هستند تهیه کنید، تا از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ میزان مصرف انرژی به صرفه و اقتصادی باشند.

چگونه برق کمتری مصرف کنیم.

در هر خانه‌ای یخچال و فریزر پر مصرف‌‌ترین وسایل برقی هستند، زیرا ۲۴ ساعت شبانه‌روز را بی وقفه کار می‌کنند. بنابراین با عمل به هفت توصیه ساده مصرف برق کمتر شده و به عمر یخچال و فریزرتان افزوده خواهد شد.
مرتب برفک‌های یخچال و فریزرتان را تمیز کنید تا به صورت قشر ضخیمی از یخ درنیاید. هر سال یکبار، نرده‌های پشت یخچال را از گرد و غبار تمیز کنید. قشر یخ داخل فریزر اگر حدود سه سانت شود، دو برابر برق مصرف می‌کند تا برودت دستگاه را حفظ کند، هرچند بیشتر یخچال‌فریزرهای امروزی بدون نیاز به این کار هستند.
بهتر است یخچال را در محل خنک قرار دهید. مصرف دستگاه به درجه حرارت محیط اطرافش بستگی دارد. مثلاً چنانچه به جای محیط ۱۸ درجه سانتی‌گراد در محیطی با دمای ۲۸ درجه سانتی‌گراد باشد مصرف برق آن ۳۸ درصد افزایش پیدا می‌کند.در یخچال یا فریزر را کمتر باز بگذارید. با این کار تا ۵ درصد در مصرف برق صرفه‌جویی می‌کنید.یخ‌های مواد خوراکی منجمد شده را در داخل یخچال آب کنید. دراین حالت یخچال به کمک سرمای آزاد شده از مواد منجمد، انرژی کمتری مصرف می‌کند.جدار داخل یخچال را با محلول جوش شیرین و آب هر چند وقت یکبار تمیز کنید.از کنار هم چیدن و چسباندن ظروف داخل یخچال و فریزر جهت گردش هوا جلوگیری کنید.اطمینان حاصل کنید یخچال و فریزر روی یک سطح تراز قرار گرفته و در آن به طور کامل بسته ‌شود   

کمپرسور و یا موتور

واژه Compress در زبان انگلیسی به معنی فشرده سازی است . کمپرسور یخچال فریزر یا همان موتور یخچال فریزر در واقع قلب یخچال است. نقش کمپرسور در یخچال فریزر خیلی پیچیده است اما به صورت کلی توضیحاتی خواهیم داد که موقع خرید خیلی اهمیت دارد . وظیفه کمپرسور در یخچال این هست که گاز فریون رو در لوله های یخچال را به حرکت در آورد. هر چه این گردش بتواند با قدرت و سرعت بیشتری انجام شود (یعنی هر چه زور کمپرسور بیشتر باشد) بهتراست. در واقع قدرت و میزان سر و صدای یخچال فریزر ارتباط مستقیمی با نوع کمپرسور دارد. کمپرسور یخچال فریزر های موجود در بازار دو نوع هستند :

کمپرسور پیستونی (معمولی) یا کمپرسور خطی (لینیر)

 کمپرسور پیستونی یا کمپرسور معمولی

اساس کار این کمپرسور ها بر اساس حرکت یک پیستون در داخل یک سیلندر است کمپرسور های پیستونی سر و صدای زیادی دارند و برق بیشتری مصرف میکنند . در تمام یخچال های ارزان قیمت از کمپرسور پیستونی استفاده می شوند.

کمپرسور خطی یا کمپرسور لینیر (compressor Linear)

کمپرسور خطی یا لینیر تکنولوژی جدیدی که در یخچال فریزر های موجود دربازار به کار رفته است . کمپرسور های خطی علاوه بر اینکه برق کمتری مصرف میکنند، صدای بسیار کمی دارند . در اکثر یخچال های گران قیمت از کمپرسور خطی استفاده شده اند .

پس یکی از قطعات اصلی یخچال کمپرسور یا همان موتور است. توجه به کیفیت آن بسیار مهم و ضروری است. قطعه‌ای که بیشترین اهمیت را در یخچال فریزر دارد، بنابراین باید نسبت به کیفیت آن بسیار دقت کنید چون در صورت انتخاب اشتباه دچار دردسری بزرگ خواهید شد. بهترین کمپرسور، نوع خطی آنها هستند چون علاوه بر کارایی بالا، دارای کمترین میزان صدا هنگام کارکردن هستند بنابراین سعی کنید از این نوع کمپرسور در یخچال فریزر شما به کار رفته شده باشد و از خرید یخچال‌ فریزرهای دارای موتورهای چینی جدا خودداری کنید. راه منطقی برای دستیابی به این هدف هم علاوه بر خرید برندهای معتبر از نمایندگی‌های مجاز، گواهی کردن نوع موتور یخچال و کشور سازنده آن در فاکتور خرید شماست.

امکانات یخچال فریزرها

امروزه یخچال‌فریزرها مجهز به امکانات الکترونیک و تقریبا شبیه به رایانه شده‌اند. دستگاه تصفیه هوای داخل یخچال (ضد باکتری)، فیلترهای مختلف تصفیه آب، مجاری خروجی آب و یخ روی در یخچال، نمایشگرهای مختلف روی در یخچال و (صفحه‌هایLED  نمایشگر تلویزیونی روی در یخچال و نمایشگر داخل یخچال) همه از امکانات یخچال‌های حال حاضر هستند که می‌توانید با توجه به نیاز خودتان هرکدام از آنها را داشته باشید. ولی فراموش نکنید داشتن هر یک از این امکانات ممکن است هزینه‌های اضافی نگهداری و تعمیرات را نیز برای شما درپی داشته باشد. بنابراین زیاد به این‌گونه امکانات دل نبندید و پولتان را صرف کیفیت قطعات اصلی یخچال کنید.

آب سرد کن یخچال هم یکی از امکانات یخجال فریزرها به شمار میروند. مسلماً همه اطلاع دارند که آب سرد کن چیست، اما نکته مهمی که وجود دارد این است که آبسرد کن ها دو مدل دارند. مدل معمولی که شما باید خودتون به صورت دستی داخل آن را از آب پرکنید و یه مدل جدیدتر که به شلنگ متصل است و مستقیم به لوله آب وصل میشود، این مدل به مراتب بهتره است زیرا شما همیشه در یخچال آب سرد دارید . مزیت آبسرد کن ها این است که فضای داخل یخچال رو اشغال نمیکنند. در حال حاضر بیشتر یخچال فریزرهای موجود در بازار دارای آبسرد کن هستند .
از دیگر امکانات یخچال فریزرها که می توان نام برد یخساز ها هستند . یخساز ها هم دو معدل هستند، مدل معمولی که فقط جای مشخص در یخچال دارند و باید به صورت دستی تنظیم گردند اما یه مدل دیگه هم هست که به صورت اتومات یخ میسازه، فقط کافیه دکمه مربوط به یخساز را فشار دارده تا به اندازه نیاز دلخواهتان یخ بریزید. معمولاً یخساز های اتومات دو نوع یخ میسازند : یکی به صورت حبه ای و یکی دیگه هم به صورت فالوده ای . یخساز اتومات واقعا چیز خوبیه اما خب قیمت یخچال هایی که یخساز اتومات دارند گرانتر از بقیه مدل ها هستند.
سعی کنید یخچال فریزری بخرید که زیر آنها دارای چرخ باشد . چون معمولا ًخانوما زحمت تمیز کردن و نگهداری آشپزخانه را میکشند، به همین خاطر جابه جایی یخچال فریزر بدون چرخ براشون غیر ممکن است . که این مورد خود یکی دیگر از امکانات یخچال فریزرها هستند.

معرفی انواع یخچال فریزرها

یخچال فریزر ها بر اساس نیاز مشتریان در چند نوع مختلف تولید می شوند . هر نوع یخچال فریزر برای کاربری خاصی طراحی می شود که در ادامه به اختصار خدمتان توضیح خواهیم داد:

یخچال فریز مدل فریزر بالا

در این نوع یخچال فریزر ها، فریزر در قسمت بالا و یخچال در قسمت پایین قرار دارد . معمولاً اندازه یخچال بزرگ تر از قسمت فریزر است اما در بعضی از مدل ها ممکن است یخچال و فریزر تقریبا هم اندازه باشند . بعضی از افراد از روی تنبلی یا از روی اجبار، یه بار غذا درست می کنند و بعد هر روز هفته آن غذا را دوباره گرم می کنند و مصرف می کنند. اگر شما هم جزء این دسته هستید، یخچال بالا فریزر برای شما خیلی مناسب است ،چون فریزر همیشه دم دست است. و این بهترین انتخاب برای آنهایی که از یخ و مواد غذایی یخ زده زیاد استفاده می کنند و از عیب های آن این است که برای دسترسی به سبدهای پایینی یخچال نیاز به خم شدن است

یخچال فریزر مدل فریزر پایین

در این نوع یخچال فریزر ها، یخچال در قسمت بالا و فریزر در قسمت پایین قرار دارد. معمولاً اندازه یخچال بزرگ تر از قسمت فریزر است، اما در بعضی از مدل ها ممکن است که یخچال و فریزر تقریبا هم اندازه باشند . اگر معمولا غذای تازه مصرف می کنید و فقط در مواقع خاص (مثلا وقتی که مهمان دارید) از خوارکی های فریز شده (یخ زده) استفاده می کنید، یخچال فریزر پایین برای شما خیلی مناسب است . چون زیاد با آن کار ندارید. در این مدل نیازی به خم شدن برای دسترسی به مواد غذایی پر مصرف وجود ندارد و می‌توان در طبقات آن ظروف بزرگ را جای داد، این مدل مناسب  آنهایی که عاشق میوه‌ها و سبزیجات تازه هستند، می باشد ولی برای پیدا کردن مواد غذایی در فریزر با چالش روبرو خواهید بود.

یخچال فریزر مدل دوقلو

یخچال فریزرهای دوقلو در نگاه اول شباهت زیادی با یخچال فریزرهای ساید بای ساید دارند . در واقع می شود گفت یخچال فریزر ساید بای ساید هم یه نوع یخچال فریزر دوقلو به حساب می آید . یخچال فریزرهای دوقولو به لحاظ قیمت تفاوت چندانی با یخچال فریزرهای ساید بای ساید ندارند اما اندازه یشان بزرگ تر است . اگر آشپزخانه نتان کوچک است اصلا به یخچال فریزر دوقلو فکر نکنید ! قسمت فریزر یخچال های دوقلو خیلی جا دارد. اگر خانواده پر جمعیتی دارید و نیاز دارید خوراکی های زیادی را در فریزر جا بدهید، بهتر است یخچال فریزر دوقلو بخرید چون ساید بای ساید نمی تواند کارتان راه بیندازد . البته ساید بای ساید های 32 فوتی یا یخچال فریزرهای فرنچ دور یا درب فرانسوی خیلی جا دارند اما قیمت شان نیز هم بالاست و ممکن است هر کسی توان خرید آن را نداشته باشد.

یخچال های هتلی

تنها زمانی که فضای کافی برای قرار دادن مدل های بزرگتر وجود نداشته باشد خریدن این مدل ها پیشنهاد می شود. قیمت مدل های هتلی تفاوت خیلی کمی با مدل های دو در بالا و پایین دارد و ظرفیتشان بین سه تا هفت فوت است. بزرگترین نقطه ضعف یخچال های هتلی نداشتن جایخی و فریزر است.

نقش منطقه جغرافیایی در انتخاب یخچال فریزر مناسب

اگر در مناطق سردسیر زندگی میکنید  یخچال فریزرهایی با موتور قدرتمند نیازی نیست چون اصلا به یخچال فشار نمی آید . ساکنان این مناطق باید بیشتر به اندازه یخچال فریزرشان فکر کنند . اما در مناطقی مانند خوزستان که دمای هوا در تابستان واقعاً بسیار گرم می شود تا جایی که اگر کولر گازی خونه دائم روشن نباشد به احتمال زیاد موتور یخچال می سوزد! بنابراین ساکنان مناطق گرم سیر باید یخچال فریزری تهیه کنند که موتور بسیار قدرتمندی داشته باشد و بتواند از پس گرمای منطقه بر بیاد .

رنگ مناسب برای یخچال فریزر

بی شک یکی از لذها هنگام خرید یخچال فریزر انتخاب رنگ آنها است. اصولاً خانمها حساسیت بیشتری در این مورد از خود نشان میدهند، که وسایل آشپزخانه چگونه باهم ست شوند، پس خواند این مطالب خالی از لطف نخواهد بود.

یخچال فریزر سفید

به نظر میرسد سفید بهترین و مناسب ترین رنگ برای یخچال فریزر است. چون یخچال فریزرهای سفید رنگ معمولا، ارزان تر از مدل های مشکی و نقره ای هستند . اگر موقع اسباب کشی خط و خشی روی آنها ایجاد شود کمتر دیده می شود . برای ترمیم خط و خش همیشه یک راه حل وجود دارد . سفید با هر رنگی ست می شود و به نظر برای یخچال رنگ مناسب است . اگر بودجه شما کم است حتما، یخچال سفید بخرید چون هم ارزان تر است و هم هیچوقت رنگ آن از مد نخواهد افتاد.

یخچال فریزر سیلور یا نقره ای

یخچال فریزر نقره ای یا سیلور جلوه بسیار مدرنی به آشپزخانه شما خواهد بخشید . رنگ نقره ای تقریبا خنثی است . به این معنی که با هر رنگی می تواند ست شود . در حال حاضر اغلب یخچال فریزر های موجود در بازار نقره ای هستند . یخچال فریزرهای نقره ای از یخچال های سفید گرانتر هستند.

یخچال فریزر مشکی

یخچال فریزر مشکی خیلی شیک است و اگر با بقیه لوازم آشپزخانه درست ست شود (نسبت به رنگ نقره ای) جلوه مدرنتری به آشپزخانه می دهد . اما متاسفانه رنگ مشکی یک مشکل هم دارد . کوچک ترین ایرادی در رنگ بدنه یخچال وجود داشته باشد خیلی زود به چشم خواهد آمد . در ضمن اغلب یخچال فریزرهای مشکی وقتی دستتان را روی بدنه اش می کشید جای انگشت هایتان روی ان باقی می ماند که خیلی از خانوم ها به این مسئله حساس هستند . یخچال فریزرهای مشکی (در حال حاضر) از یخچال های سفید و نقره ای گرانتر است .

یخچال فریزر با رنگ های فانتزی

ست کردن لوازم منزل با رنگ های فانتزی ممکن است خیلی سخت باشد. مثلاً اگر یکیخچال قرمز بخرید، نمی توانید بقیه لوازم (لباس شویی) را با آن ست کنید . رنگ های فانتزی ممکن است یه دوره ای مد بشوند اما خیلی زود از مد خواهند افتاد و بعد آشپزخخانه شما را تبدیل به یک آشپزخانه قدیمی خواهند کرد . اگر وضعیت مالی شما آنقدر خوب است که می توانید هر 2 سال یکیار یخچال فریزر جدید بخرید، در این صورت هر رنگی که دوست دارید بخرید، اما اگر واسه خریدن یک یخچال فریزر 6 میلیونی مجبورید 4 میلیون وام بگیرید، اصلا به رنگ های فانتزی فکر نکنید چون خیلی زود پشیمان می شوید . اگر به رنگ های فانتزی علاقه دارید و میخواید حتماً یه رنگ فانتزی انتخاب کنید، توصیه می کنم یه رنگ ملایم و شاد انتخاب کنید چون یخچال فریزر وسیله است که شما در طول روز زیاد با آن کار دارید، بنابراین دیدن رنگ های تند ممکن است برای روحیه  شما مناسب نباشد و به مرور زمان شما را عصبی نماید.

نکته : یخچالهایی که از استیل ساخته شده‌اند، پس از مدتی تبدیل به تابلویی پست مدرن از اثر انگشت اعضای خانواده می‌شوند. به همین دلیل بسیاری از سازندگان از طرح استیل برای ساخت بدنه این یخچالها استفاده می‌کنند. پس هنگام خرید به جنس بدنه و مدل انتخابی خود توجه کنید.

برای اینکه بتوانید از ایجاد این  لک‌ها جلوگیری کنید هر ماه روی تمام بدنه روغن معدنی بمالید.

خدمات پس از فروش و گارانتی

آخرین مرحله انتخاب یخچال‌فریزر شما مربوط به خدمات پس از فروش و گارانتی ارائه شده است. البته به یاد داشته باشید که مهم‌ترین گارانتی در یخچال‌های ساده مربوط به کمپرسور یا همان موتور است. اما هنگام خرید یخچال‌های دیجیتال باید به گارانتی قطعات الکترونیک آن نیز توجه داشته باشید و از خدمات پس از فروش برند مورد نظر‌تان کاملاً و بصراحت و بدون خجالت و حرف خود را بلعیدن مطمئن شوید.

نکاتی کوتاه در مورد استفاده و نگهداری از یخچال فریزرها

محل قرار گرفتن یخچال

 از قرار دادن یخچال یا فریزر در مجاورت دستگاه‌های گرمازا مثل اجاق‌گاز، آب‌گرمکن، شوفاژ و نور مستقیم خورشید بپرهیزید. فضای پشت یخچال و فریزر باید حداقل بیست سانتی‌متر، برای گردش هوا، با دیوار فاصله داشته باشد. مطمئن شوید که یخچال یا فریزر روی یک سطح ‌تراز قرار گرفته و در آن به ‌طور کامل بسته می‌شود.

  انتخاب صحیح یخچال

 هنگام خرید یخچال مدل‌هایی را انتخاب کنید که مصرف انرژی کمتر و بازدهی بیشتری داشته باشند. همچنین از وجود برچسب انرژی روی یخچال مطمئن شوید.

  جابه‌جایی یخچال

 در صورتی که ناچار به جابه‌جایی و یا حمل آن هستید، حداقل دو تا سه ساعت پس از جابه‌جایی، یخچال را به برق وصل کنید.

  تنظیم ترموستات یخچال

 دمای داخل فریزر معمولاً سه تا چهار درجه زیرصفر و دمای داخل محفظه ی یخچال سه تا چهار درجه بالای صفر باید باشد، تنظیم نادرست ترموستات علاوه بر اینکه باعث فاسد شدن و یخ زدگی مواد غذایی می‌شود، مصرف انرژی را نیز افزایش می‌‌دهد.

  قراردادن چیزهای گرم در یخچال

 قرار دادن چیزهای گرم در یخچال کار درستی نیست، زیرا هم با گرم کردن فضای داخل یخچال اثر سرما را کم می‌کنند و هم در اثر گرم شدن داخل یخچال، ذرات برفک و یخ آب شده و همراه با آلودگی‌های احتمالی به داخل غذاها می‌چکد و سبب آلودگی آنها می‌شود.

 هوای سرد و گرم در یخچال

 در یخچال‌هایی که در قسمت بالای آن یخدان قرار ندارد، طبقات پایین‌تر بیشتر با هوای سرد در تماس هستند تا طبقات بالا، چون همان‌طور که می‌دانید هوای سرد، سنگین‌تر از هوای گرم است. همچنین چیزهایی که در قسمت در یخچال گذاشته می‌شوند به علت آنکه هنگام باز و بسته شدن، این قسمت در مجاورت هوای بیرون قرار می‌گیرد، کمتر از سرمای ضروری بهره‌مند می‌شوند.

  باز و بسته کردن در یخچال

 در یخچال یا فریرز را هیچ‌گاه به مدت طولانی باز نگذارید و از باز و بسته کردن بیهوده ی آن به خصوص در تابستان خودداری کنید.

 حفظ سرمای یخچال

 اگر برق قطع شد یا به دلیلی به طور موقت از کار افتاد، از باز و بسته کردن در آن خودداری کنید و اگر می‌توانید روی یخچال را با لحاف یا پتو بپوشانید تا سرمای داخل یخچال تا حدّ امکان حفظ شود. در تابستان که با هر مرتبه باز و بسته شدن در یخچال، درجه ی حرارت داخل دستگاه به سرعت بالا می‌رود، باید درجه ی سرما را بیشتر کرد تا سرمای لازم زودتر در داخل یخچال تولید شود.

 انبار کردن مواد غذایی در یخچال

 مقدار زیادی مواد غذایی انباشته روی هم را در یخچال قرار ندهید، چون وقت زیادی لازم است که سرما به همه ی آنها نفوذ کند، بنابراین زودتر خراب می‌شوند. برای مثال، دیده می‌شود که مقدار زیادی سبزی را به صورت دسته در یخچال می‌گذارند و بعد از یکی دو روز وقتی بیرون می‌آورند وسط آن گندیده و در اثر تخمیر، داغ شده است. برای نگهداری سبزی خوردن در یخچال، ابتدا آن را پاک کنید و بشویید. سپس در پارچه ی نازکی بریزید و داخل یخچال بگذارید. در صورتی که مقدار سبزی زیاد است، برای اینکه سالم‌تر بماند، پس از پاک کردن، قسمتی را به صورت نشسته داخل کیسه بریزید و در یخچال نگه دارید و هنگام مصرف بشویید.
برفک‌ها را به طور منظم آب کنید، زیرا به محض افزایش قشر برفک، مصرف انرژی بالا می‌رود. لوله‌های پشت یخچال یا فریزر را دست کم سالی دوبار گردگیری کنید.

 رفع بوی یخچال

 برای رفع بوی یخچال می‌توانید مقداری زغال را نیم کوب کنید، در کیسه پارچه‌ای نازکی بریزید و در یخچال به خصوص طبقات بالای آن بگذارید. هر چند وقت یک بار کیسه زغال را در آفتاب بگذارید تا خشک شود و دوباره قدرت بوگیری داشته باشد. جدار داخل یخچال را نیز هر چند وقت یک بار با محلول جوش شیرین و آب تمیز کنید.

 نگهداری مواد غذایی در یخچال

 این موضوع به نوع ماده ی غذایی و مقدار آن، درجه ی آلودگی و شرایط محیطی بستگی دارد. برای مثال، یک قطعه گوشت تازه را که از مغازه قصابی می‌خریم، صلاح نیست بیش از سه روز در یخچال نگه‌داری کنید. برای نگه‌‌داری انواع خورشت نیز ابتدا در حالی که سرپوش ظرف خورشت گذاشته شده، آن را حداقل پنج دقیقه بجوشانید و بدون اینکه به آن دست بزنید بگذارید خنک شود. سپس داخل یخچال قرار دهید. به این ترتیب می‌توانید دو تا سه روز خورشت را در یخچال نگه دارید. پنیر با نمک را مدت نسبتاً طولانی در یخچال می‌شود نگه داشت. مرغ معمولاً دو تا سه روز در یخچال قابل نگه‌داری است. سبزیجات را تا یک هفته و میوه‌جات را هم بسته به نوع و سلامت پوست آنها شاید تا چند هفته به راحتی بتوان در یخچال نگه‌داری کرد.

مناسب ترین درجه فریزر

مناسب‌ترین درجه ی سرمای درون فریزر که هم مواد غذایی را سالم نگه می‌دارد و هم مانع از بین رفتن ویتامین‌ها و خواص خوراکی‌ها می‌شود، 16- تا 20- درجه سانتی‌گراد است.

عمر مفید یخچال فریزها

طول عمر یک یخچال‌فریزر استاندارد 5 سال است ولی اگر ماده‌ سردکننده آن از گاز استاندارد تشکیل شده باشد تا 10 سال هم به طور استاندارد کار می‌کند. عمر این اجناس به نحوه ی استفاده از آن‌ها هم بستگی دارد اگر به نکات ایمنی از قبیل: کنترل برق، استفاده دینام، تمیز نگه داشتن آن‌ها، تعویض به موقع ماده‌ سردکننده، بررسی سیم برق آن توجه کنید می‌توانید سال‌ها از آن استفاده کنید. یخچال فریزرها حتماً باید از دیوار و لوازم برقی دیگر آشپزخانه فاصله داشته باشند تا خراب نشوند. پایه‌های یخچال فریزر باید تراز باشد تا لق نزند و به یاد داشته باشید روی آن نباید چیزی گذاشته شود، زیرا به یخچال فشار می‌آورد.

کنترل سرمایه برفک زدایی و تصفیه هوا

برفک زدایی اتوماتیک یکی از مهمترین قابلیت های یخچال فریزر به حساب می آید چون نه تنها زحمت شما را کم می کند بلکه مصرف برق دستگاه را هم پایین می آورد. هر چه تعداد سیستم های خنک کنندگی بالاتر باشد، کیفیت خنک کنندگی بالاتر می رود و البته تاثیر مستقیمی روی قیمت یخچال فریزر خواهد داشت. استفاده از کربن در بدنه و لاستیک دور در ضدباکتری، باعث می شود مواد غذایی ماندگاری بیشتری داشته باشد و البته بوی مواد غذایی درون محفظه یخچال یا فریزر پخش نشود.

محفظه صفر درجه و بار خانگی

این امکانات تقریباً امکانات اضافه و غیرضروری به حساب می آید. هر چند بارخانگی کمک می کند تا طول عمر یخچال بالاتر برود، اما محفظه صفر درجه تنها برای مواد غذایی تازه کاربرد دارد. اگر عادت به خرید روزانه دارید حتماً به داشتن محفظه صفر درجه در مدل انتخابی تان دقت کنید.

بدنه یخچال فریزر

بدنه هر یخچال فریزری در آب و هوای مرطوب (مثل گیلان یا مازندران) خیلی زود پوسیده می شود و شما هم نمی توانید جلوی این مسئله را بگیرید . البته این مشکل در آپارتمان ها کمتر است چون خیلی از آپارتمان های مناطق شمال کشور به کولر گازی و تهویه مجهز هستند و این رطوبت در محیط خانه تا حد زیادی کاهش پیدا میکند . اما در خانه هایی که کولر گازی (اینورتر) ندارند احتمال پوسیدگی بدنه بسیار بالاست . در مناطقی مثل تهران که آب و هوای خشک دارد و در طول سال هوای به نسبت نرمالی دارد احتمال آسیب دیدن بدنه یخچال خیلی کمتراست.

اطلاعاتی در مورد مشکلات فنی یخچال فریزرها

 راهنمای چراغ‌های آگاهی‌دهنده ی یخچال

 چراغ‌های آگاهی‌دهنده ی فریزرها معمولاً سه چراغ سبز، قرمز و زرد دارند. چراغ سبز نشان دهنده ی برقراری جریان برق ورودی به فریزر است. چراغ قرمز نشان می‌دهد که به دلیلی، مانند خرابی ترموستات، عمل سرماسازی خوب انجام نمی‌شود. از این رو، این چراغ همیشه باید خاموش باشد تا مطمئن باشیم که فریزر به خوبی کار می‌کند. اما برای چراغ زرد کلیدی وجود دارد که معمولاً اتصالات را به صورت مستقیم در می‌آورد تا سرما به حدّ کافی برسد و چراغ قرمز خاموش شود. در این موقع این کلید را به حالت خاموش درمی‌آوریم، چراغ زرد هم خاموش می‌شود.

 زیاد شدن برفک فریزر

 چنانچه لاستیک‌های دور در،خراب شود، برفک داخل فریزر زیاد می‌شود که برای رفع این مشکل باید لاستیک‌ها تعویض شوند.

  روشن شدن چراغ قرمز فریزر

 چنانچه برودت یخچال خوب باشد، ولی باز چراغ فریزر روشن شود، سیم‌های چراغ اتصال پیدا کرده‌اند.

 ریپ زدن فریزر

 اگر فریزر شما بعد از چند بار ریپ زدن روشن شود، ممکن است در اثر کار زیاد، پلاتین‌های رله کثیف شده باشند شما باید آنها را تمیز و یا رله را عوض کنید.

 سوت کشیدن فریزر

 اگر فریزر شما سوت می‌کشد و برودت کم است، با چکش لاستیکی نقاط مختلف لوله‌های رابط به خصوص ابتدای اوپراتیورها (لوله‌هایی از جنس آلومینیوم برای اینکه سرما را سریع و خوب منتقل کنید) و به فیلتر ضربات آرامی وارد کنید. اگر عیب رفع نشد، لوله‌ها باید شسته و فریزر تجدید شارژ شود.

 برودت بد فریزر

 اگر برودت در طبقه‌های بالا خوب اما در طبقه‌های پایین نامطلوب است، گاز فریزر تمام شده،علت تخلیه ی گاز را بررسی کنید.

                                                                                                                                                   پارسیان کردیت

تمامی حقوق این مقاله برای فروشگاه پارسیان کردیت محفوظ می باشد.

     


امتیاز بدهید
14 نفر به اين مقاله راي داده اند
نظرات کاربران
 • یخچال
  امیر6/19/2021 11:35:51 AM
  arzanbama@gmail.com
 • یخچال و فریزر
  یخچال و فریزر9/21/2019 2:12:50 PM
  سلام سایت زیبا و قشنگی دارین ممنون میشم اگراز سایت من هم دیدن فرمایید و نظر دهید
  یخچال و فریزر
  https://www.rabokala.ir/product-category/خانه-و-آشپزخانه/یخچال-و-فریزر/
ارسال نظر
ارسال سریع کالا

ارسال سریع کالا به تمام نقاط کشور

پشتیبانی برخط

پشتیبانی آنلاین ( ایمیل و..)

تضمین قیمت

تضمین بهترین قیمت کالا

پرداخت امن

100% پرداخت امن و مطمئن