021-66476942
parsiancredit@gmail.com

هر آنچه که شما قبل از سفر به ارمنستان باید بدایند

هر آنچه که شما قبل از سفر به ارمنستان باید بدایند

ارمنستان

پایتخت کشور ارمنستان شهر ایروان یکی از شهرهای مهم قفقاز جنوبی و محبوب ارمنیان جهان به شمار می رود. در دهه 1930 شهرچهره عوض کرده و از نو ساخته شده است، ودرحال حاظر به شکل ایروان زیبای امروزی درآمده است .

ایروان به دلیل موقعیت استراتژیک مهم خود بارها و بارها دچار جنگ شده است، و در این نبردها جز ویرانی چیزی برای این کشور به ارمغان نیاورده است. البته بلاهای طبیعی مثل زلزله هم باعث شده بود که این شهر تبدیل به ویرانه شود. در دوران شوروی شهر به طور جدی بازسازی شد. درآن زمان به دلیل وجود سنگ های به کار رفته  در آن نام شهررا شهرصورتی نامیدند. که یکی از جاذبه های گردشگری محسوب می شود.

این شهر از نظر صنعتی، اداری، فرهنگی و گردشگری یکی از شهرهای مهم ارمنستان محسوب می شود، که در فصول مختلف پذیرای گردشگران زیادی از جمله ایران می باشد.

ارمنستان چون یکی از کشورهای همسایه ایران است یکی از گزینه های خوب و از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری است. البته تنها دلیل سفر این نیست، جالب است بدانید که مردم ارمنستان نوروز را برای شروع بهار جشن می گیرند و قطعاً ارمنستان برای سفرهای نوروزی گزینه ای خوب و مناسبی است . مطمعناً یکی از عوامل سفر به ارمنستان  هزینه های سفر است، که از لحاظ اقتصادی برای ایرانیها مناسب تر است. و از همه مهمتر به دلیل همزیستی ارمنی ها و ایرانی ها فرهنگ آنها شبیه به ایران ها است. که می توانید در سفر خود آن را به خوبی درک کنید و ارتباط خوبی با آنها  بر قرار کنید و از سفر به این کشور زیبا لذت ببرید.

این کشور با توجه به تاریخ کهن و مردم بسیار مهمانوازی که دارد توانسته تا از سرتاسر جهان توریست جذب نماید.

قبل از سفر به این کشور بهتر از است اطلاعاتی نظیر موقیعت جغرافیایی، اب و هوا، تاریخ، اداب و رسوم، جاذبه های گردشگری و ...  داشته باشید تا با اطلاعات کافی از این سفر لذت ببرید.

تاریخچه       

ارمنستان زادگاه اصلی مردم ارامنه بوده، در واقع بخشی از تاریخ به جای مانده مردم ارامنه در فلات ارمنستان می باشد که بعهدها مردمان قسمت های دیگر نیز به آن پیوسته اند.

نام این کشور از نام بنیانگذار این قوم یعنی (هایک) گرفته شده و بعد از تسلط ایران پسوند (ستان) به آن اضافه شده است و اولین بار در کتبه ای از داریوش اول نام ارمیا به چشم میخورد که بعدها به ارمنستان کنونی تغییر پیدا کرده است .

ارمنستان بعد از ایران تحت سلطه اتحادیه جماهیر شوروی درآمد و سرانجام در سال 1991 به استقلال رسید و جمهوری ارمنستان تشکیل شد.

موقعیت جغرافیایی

ارمنستان پل ارتباطی خوبی بین ایران و اروپا محسوب می شود و جمعتی بالغ بر 3018854 میلیون نفر دارد. که نزدیک به 1 میلیون نفر از آنها در ایروان ساکن هستند.  ارمنیان جزء ملتهایی قرار می گیرند که بیشتر از نیمی از آنان خارج از سرزمین مادری خود زندگی می کنند. از نظر ترکیب قومی، ارمنستان جمعیت یکپارچه دارد و بیش از 93 درصد از جمعیت این جمهوری را ارمنیان تشکیل می دهند.

از نظر جغرافیایی بین دریایی سیاه و دریای خزر و در قفقاز جنوبی قرار دارد و پایتخت این کشور ایروان است . ارمنستان از شمال با گرجستان و شرق با جمهوری آذربایجان و از غرب با ترکیه و جنوب با ایران و نخجوان همسایه است.

قله های ارمنستان به شکل مخروطی است که در بخش شمال فلات معروف ارمنستان می باشد و تنها بخشی از فلات اصلی و بزرگ ارمنستان محسوب می شود. این کشور کوهستانی است و اصولاً آب و هوایی معتدل و نسبتاً پر بارانی دارد.

مذهب و زبان

دین رسمی کشور ارمنستان مسیحیت است، از اینرو کلیساهای زیادی در این کشور به چشم می خورد. قبل از ظهور مسیحیت در ارمنستان، مردم آن بیشتر بت پرست بودند و با ورود مسیحیت به این کشور، تاریخی جدید در آن رقم خورد که بخش‌های مختلفی از زندگی و فرهنگ آن‌ها را تحت تاثیر خود قرار داد. بسیاری ازجاذبه های گردشگری ایروان و شهر‌های دیگر ارمنستان نیز همین کلیساها هستند.

اکثـریت قریب به اتفـاق مردم کشور ارمنستان پیرو کلیسای حواری ارمنی (Armenian Apostolic Church)   هستند که نزد ایرانیان به کلیسای گریگوری شناخته می شود و کلیسای ملی ارمنیان محسوب می شود . زبان اصلی مردم این کشور ارمنی است که به دو زیر شاخه ارمنی شرقی و ارمنی غربی تقسیم می شود. که تنها در گویش و تلفظ با هم تفاوت دارد، ولی در آخر زبان ارمنی شرقی زبان رسمی کشور ارمنستان شناخته می شود و زبان روسی زبان دوم مردم این کشور است .

 آداب و رسوم

مردم این کشور آداب و رسوم مخصوص به خود را دارند، برخی از آنها همانطور که قبلاً اشاره شده نیز با ایرانیان مشترک است . شاید بتوان یکی از شباهت‌های مردم ارمنستان و ایران را در اهمیت به بنیان خانواده دانست. مردم ارمنستان به خانواده پایبند هستند و کودکان خود را در محیطی امن و شاد بزرگ می کنند. در فرهنگ این مردم همچنان نقش سنتی زنان بیشتر دیده می شود و زنان شاغل نیز به خانواده اهمیت ویژه ای می دهند.

مهمترین جشن های آنها جشن درنذر ( آتش افروزی ) نام دارد که در میان ایرانیان ( اقوام آریای ) به جشن سده شهرت دارد . مردم ارمنستان تاریخ کهنی دارند بخشی از جشن‌های مردم این سرزمین نیز ریشه در آداب مذهبی آن‌ها دارد مانند جشن عید پاک، جشنواره برکت انگور و جشنواره جاز و جشنوراه دلمه و جشنوراه توت وجشنواره رنگ و جشنواره زرد آلوی طلایی و ... از طرفی بخش دیگری از آن‌ها به آیین‌های قدیمی‌تر این سرزمین مربوط می شود مثل جشن ناواسارد و جشن ورداور که جزئی از فرهنگ تاریخی و گذشته آن‌هاست.

از لحاظ امنیت کشور ارمنستان مطابق با آماری که در سال ۲۰۱۶ گزارش کرده است، میزان جرم و جنایت در ارمنستان ۳۱٫۱ درصد و شاخص امنیت ۶۸٫۸۹ درصد است. که این نشانگر این است که ارمنستان کشوری امن به حساب میایید. ولی در هر صورت احتیاط شرط عقل است . اگر قصد سفر به ارمنستان را دارید سعی کنید از وسایل شخصی و اشیاء گران قیمت خود محافظ کنید و گوشی تلفن همراه خود را در تاکسی، رستوران و دیگر مراکز عمومی جا نگذارید.

آب و هوای ارمنستان

از لحاظ شرایط آب و هوایی کشور ارمنستان جز کشورهای سرد جهان قرار دارد. این کشور در ماه های اردیبهشت تا مهر گرم ترین ماه های سال را دارد، در دو ماه تیر و مرداد گاهی دمای هوا تا بالای ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد هم می‌رسد. در مقابل فصل زمستان (دی، بهمن و اسفند) و همچنین پاییز (اواخر مهر، آبان و آذر) سردترین زمان‌های سال محسوب می‌شوند که قطعا برای سفر در این ماه‌ها به لباس گرم نیاز خواهید داشت. اگر به منظور خرید و حراجی هایی که در ارمنستان وجود دارد می خواهید به این کشور سفرکنید باید بگوییم که ( شهریور تا اوایل آبان ) بهترین زمان است، اما برای تفریح ( اواخر فروردین تا اوایل تیر) را برای سفرتان انتخاب کنید. متوسط دمای هوا در شهری مثل ایروان متغییر است و نمی توان دمای ثابتی را برای آن در نظر گرفت. جالب است بدانید که ایروان در میان دیگر مقاصد گردشگری جهانی، از نظر آب و هوا، رتبه ۴۰ از ۱۰۰ را دارا است.

آداب غذا خوردن

معمولاً غذا در بین مردم ارمنستان اهمت زیادی دارد. آنها برای مهمان خود معمولاً بیش از آن چه تصورکنید برایتان تدارک می بینند، انتظار دارند مهمانشان تمام غذاها را تست کند و این را نوعی احترام به خود می دانند. توجه مردم ارمنستان به غذا به حدی است که جشنواره‌های زیادی نیز در رابطه با موضوع غذا دارند که از معروف‌ترین آنـها می توان جشنواره دلمه و جشنواره گاتا در ارمنستان اشاره کرد. غذاهای ارمنی طعم لذیذ و خوشمزه ای دارند و نمونه ای از آنها بسیار معروف و شناخته شده هستند که در رستوران ها سرو می شوند از دیگر غذاها و خوراکیهای ارمنستان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

ماتناکاش که از آرد گندم تهیه می‌شود و به نان بربری شباهت دارد ولی خمیر داخل آن بسیار پف‌دارتر و نرمتر از نان بربری است و شکل ظاهری آن زمخت تر از نان بربری است.

ژینگیالُو هاتس یکی از نانها (خوراکی)، سنتی ارمنیان می‌باشد . در این نان بیست نوع سبزی، آرد، نمک و آب استفاده می‌شود. بیست نوع سبزی داخل خمیر نان قرار می گیرد که شامل شوید، نعنای فلفلی، ترشکیان، نعناع، گزنه و ... می باشد. نان ژینگیالو هاتس بر روی ساج که قطعه‌ای آهنی است روی آتش به آرامی پخته میشود.

قاپاما غذایی است که در تعطیلات و اعیاد مختلف خورده می‌شود. طرز تهیه قاپاما به این صورت است که کدو را بعد از شستن قسمت بالای آن را به شکل درپوش کدو می برند و داخل کدو را خالی می کنند و آن را پر از برنج و میوه های خشک مثل زغال اخته، سیب، زردآلو، آلو، کشمش کرده و داخل فر می گذارند تا کدو نرم شود و سپس با عسل یا شیر که روی آن ریخته می شود سرو می گردد.

انواع غذاهای گوشتی گوسفند و گاو پخته شده در تنور که روستائیان داخل ظروفی از جنس مس یا برنج به نام تاباک سرخ می کنند از دیگر غذاهای ارمنستان است

 فرهنگ لباس پوشیدن در ارمنستان

مردم ارمنستان در بیشتر جشن‌ها لباس‌های سنتی به تن می کنند که شباهت زیادی نیز با لباس‌های سنتی مردم‌ ترک و آذری ایران دارد. معمولاً  لباس پوشیدن مردم ارمنستان همراه با مراعات اجتماعی است و کمتر پیش می آید که کسی را با پوشش‌های نا متعارف در خیابانها ببینید. رنگ‌ها برای مردم ارمنستان بسیار اهمیت دارد، استفاده از رنگ‌ها نقش زیادی در لباس آن‌ها دارد و رنگ‌های تند و شاد از مشخصه‌های اصلی لباس محلی مردم ارامنه است . که هرکدام نمادی از یک ویژگی محسوب می شود. مثلً رنگ نارنجی بیانگر فروتنی است و رنگ آبی معنای عدالت را دارد. پارچه‌های لباس زنان با گلدوزی‌های زیبا تزیین شده است و در لباس سنتی، کلاه یا تاج کوچکی نیز به سر دارند. مردان نیز لباس‌هایی سنتی با پارچه‌های زیبا و کارشده به تن می کنند که طراحی بسیار شادی دارد.

مراسم ازدواج در ارمنستان

ارمنستان نیز جز کشورهایی است که ازدواج در آن بیشتر به شکل سنتی انجام می شود. خانواده‌ها نقش به سزایی در آشنایی عروس و داماد دارند، هرچند که دنیای امروز شکل جدیدی به خود گرفته اما همچنان در فرهنگ سنتی این مردم ازدواج امری پسندیده و مقدس شناخته می شود. جشن ازدواج در میان ارامنه با شکوه و شور زیادی برگزار می شود.  خانواده داماد از مهمان‌ها بسیار گرم پذیرایی می کند و در بین تدارکات عروسی حتماً نان سنتی گاتا و غذاهای محلی نیز دیده می شود. در قوانین این کشور تا ازدواجی باطل نشده است ازدواج مجدد صورت نمی گیرد و اموال زوجین بعد از جدایی بین یکدیگر تقسیم می شود.

ایران و ارمنستان

ایرانیان در کشور ارمنستان در فعالیت های اقتصادی نظیر مواد غذایی، محصولات آلومینیومی و محصولات کشاورزی فعال هستند و این موضوع به دلیل نظام اقتصادی ارمنستان است که توانسته فضای درآمدزایی خوبی برای ایرانیان ایجاد نماید.

و در اخر می رسیم به جاذبه های گردشگری ارمنستان که حتماً باید قبل از سفر بدایند :

جاذبه های گردشگری ارمنستان

1-ویرانه های کلیساهای تاریخی

2-شهر صورت

3-معبد گارنی که تنها معبد باقیمانده از دوران بت پرستی در ارمنستان است.

4-دریاچه سوان

5-پیست اسکی تساخکازور

6-صومعه گغارد که سنگ تراشیده در دل کوهستان است.

7-موزه ماتناداران که مجموعه ای از دست نوشته های قدیمی به زبانهای عربی، روسی، فارسی، ارمنی و ... را در خود دارد.

8-میدان جمهوری با وجود ساختمانهای قدیمی سفید و صورتی در اطراف، موزه تاریخ ارمنستان، برج ساعت بزرگ و فوارهای زیبا که بعد از تاریک شدن هوا همراه با نورپردازی و موزیک روشن می شوند.

9-پارک عشاق محلی دوست داشتنی برای زوجها و جوانان و مکان برگزاری جشنهای ملی، کنسرتها و نمایشهای ارمنستان

 

10-کلیسای مریم مقدس تنها کلیسای قرون وسطایی

11-کلیسای سنت گریگور

12-سالن اپرا تئاتر ایروان با 1400 نفر گنجایش

13-موزه هنر کافسجیان مرکز فعالیت های هنری ارمنستان

14-موزه اربونی که به علت اهمیت تاریخی مکانی است که مردم ارمنستان به آن افتخار می کنند.

کلام آخر

پارسیان کردیت با توجه به اقساطی کردن هزینه های سفر(تور اقساطی ارمنستان) برای شما دوستان عزیز این امکان را فراهم کرده تا بتوانید با حداقل پرداختی (25 درصد پیش پرداخت)  به صورت نقدی و الباقی را به صورت اقساط بلند مدت(تا 24 ماه)پرداخت کنید، تا بتوانید سفرهای زیادی را همراه با عزیزانتان داشته باشید. امید است با مطالبی که در این متن بیان شد، اول اینکه به اطلاعات عموی شما در مورد کشور ارمنستان کمک  کرده باشیم، دوم اینکه بتوانید تا حدودی با خواندن مطالب فوق در مورد سفر به ارمنستان تصمیم بهتری داشته باشید و با آگاهی کافی این سفر را انتخاب کنید و از آن لذت ببرید .در صورت تمایل به استفاده از تور اقساطی لطفا فرم درخواست خرید اقساطی را تکمیل کنید

 

     


امتیاز بدهید
4 نفر به اين مقاله راي داده اند
نظرات کاربران
ارسال نظر
ارسال سریع کالا

ارسال سریع کالا به تمام نقاط کشور

پشتیبانی برخط

پشتیبانی آنلاین ( ایمیل و..)

تضمین قیمت

تضمین بهترین قیمت کالا

پرداخت امن

100% پرداخت امن و مطمئن